Data dodania: 30.04.2018

Festiwal talentów „Pod Kluczem”

Po raz kolejny młodzi artyści z niepełnosprawnością zachwycili nie tylko liczną publiczność, ale i profesjonalne jury. Tym razem w Mysłowicach, ponad 75-tysięcznym mieście na Śląsku, w granicach pięknej ziemi pszczyńskiej. Mieście nie za dużym, ale znanym, a nawet sławnym, a to za sprawą przede wszystkim kultowego dzisiaj zespołu Myslowtz, no i wielu innych znakomitości aktorskich i sportowych

„Miasto nazywane jest czasem „polskim Manchesterem”, ze względu na jego industrialny charakter i bogatą scenę rockową (podobnie jak w Manchesterze na przełomie lat 80. i 90. XX w.).Obok Myslowitz pochodzą stąd zespoły muzyczne: Negatyw, Penny Lane, Lenny Valentino, Delons, Iowa Super Soccer, Korbowód, Milcz Serce, Mofoplan, Gutierez i ConBrio.

W Mysłowicach odbywa się Festiwal Multimedialny Mediawave, a w latach 2006–2009 odbywał się także Off Festival (obecnie odbywa się w Katowicach). Od 2012 roku w Mysłowicach odbywa się również festiwal AlterFest” – tyle wiadomości oficjalnych. Wynika z nich niezbicie, że mieszkańcy tej ziemi kochają dobrą muzykę i muzyków…

A widać to było doskonale podczas kolejnej, już 9. edycji, Festiwalu Muzycznego „Pod Kluczem”, na który zaprosił 27 kwietnia mysłowicki  Zespół Szkół Specjalnych. Na dużej scenie sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka  Kultury zaprezentowali się wykonawcy wyjątkowi i nietuzinkowi – osoby z niepełnosprawnością utalentowane muzycznie.

Gościem specjalnym festiwalu był zespół BAJ ze spektaklem „Deszczowy poranek”. Tworzą go uczniowie i opiekunowie ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku.

- Wyjątkowość Festiwalu Muzycznego „Pod Kluczem” tkwi w nietuzinkowych wykonawcach, którzy jak w słowach piosenki Sound n Grace& Filipa Lato, potrafią na 100, nie na 5 procent żyć – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, otwierając festiwal. Wzięło w nim udział prawie 100 wykonawców, którzy pokazali na scenie, że potrafią cieszyć się muzyką, tańcem i śpiewem też …na 100 procent!

Wszyscy uczestnicy zostali  nagrodzeni. Jury natomiast wyłoniło zdobywców trzech nagród głównych, w kategorii solista i zespół, których fundatorem był Urząd Miasta Mysłowice.

IKa, fot. organizatorzy

Zobacz galerię...

Data publikacji: 30.04.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.