Data dodania: 29.05.2018

Nostalgia, wzruszenie, radość i barwne spektakle

Jubileusz to zwykle podniosła i wzruszająca uroczystość, często zabarwiona lekkim smuteczkiem z nutką nostalgii za czasem minionym. Bo zawsze idealizujemy przeszłość, „ten szczęsny czas”, nawet jeśli były problemy, bo przecież zostały pokonane! I to już jest powód do radości, do tego, by śmiech dźwięczał od początku takiego spotkania.

„Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat. ”

                  (Janusz Korczak)

Tak właśnie było 18 maja w Teatrze Bagatela w Krakowie, gdzie Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” świętowało 25. edycję Widowiska Artystycznego pod takimż tytułem, pod patronatem prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego i z pięknymi życzeniami rzecznika praw dziecka, Marka Michalaka.

- Tylko ludzie o wielkich zaletach serca mają przyjaciół, czuję się wyróżniona, że mogę z tej sceny takich ludzi podziwiać – przyjaciół Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” – powiedziała, prowadząca prezentacje – jak zawsze z ogromną klasą i wrażliwością - Ewa Pawlik.

Zarząd Stowarzyszenia został udekorowany przez dzieci, które piękne serduszka – swoje nagrody - wniosły dla nich, na scenę, w różnokolorowych koszykach pełnych słodyczy, które trafiły na widownię. – Dziecięcy orszak reprezentuje wszystkie placówki – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Cecylia Chrząścik, po czym niezwykle uroczyście podziękowała dyrekcji i pracownikom Teatru Bagatela za 25 lat wspólnej „przygody”, za stwarzanie warunków, w których dzieci z niepełnosprawnością mają możność i szczęście zaistnieć na prawdziwej scenie teatralnej.

Chwil tak bardzo wzruszających było tego dnia w Bagateli bardzo wiele. Zarząd uhonorował swoimi odznaczeniami – złotymi i srebrnymi serduszkami mecenasów, dobrodziei i przyjaciół Stowarzyszenia – ludzi o wielkich zaletach serca.

– Podróż do początków teatralnych spotkań pozwoli nam poczuć jak ogromne znaczenie ma to przedsięwzięcie dla nas wszystkich – zapowiedziała Ewa Pawlik . -  Wychodząc z teatru czujemy się po prostu lepsi, spełnieni. Dlatego z taką ochotą tu wracamy. Dlatego kto raz tu zawita, łączy się z nami na zawsze.

Już na początku prezentacji, przywołując słowa przepięknej ballady Jacka Cygana: „Znali ludzi z kamienia, co wiecznie będą trwać / Znali ludzi z papieru, co rzucili się na wiatr, / A mimo to, oni, tak łatwopalni biegli w ogniu, by mocniej żyć” -  przykuła znakomicie uwagę widowni. – Pięknie dziękujemy – powiedziała – że ogień w naszych sercach pali się dzisiaj równie mocno, jak 25 lat temu.

Później było już tylko coraz „goręcej”. Krótki film, będący retrospekcją ćwierćwiecza działalności Stowarzyszenia pokazał niezwykłą umiejętność nazwania uczuć obrazem przez autora zdjęć Piotra Kubica.- Wzruszyliście mnie, to była ogromna niespodzianka i przyjemność – powiedziała pani prezes, dziękując twórcom multimedialnej prezentacji.

A potem scena rozbłysła różnobarwnym „Podwodnym światem  Muzykolandii” w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Specjalnego TPD „Chatka Puchatka”. Obok Neptuna „pływały” syreny, żółwie, perły w muszlach i inni zachwycający mieszkańcy morza. Każde dziecko miało swoją mniejszą lub większą rolę i każde było ważnym ogniwem całego spektaklu, ważnym aktorem…

Od wielu lat towarzysząc w Bagateli prezentacjom artystycznym zawsze czekamy z niecierpliwością na występ gromadki z Chatki Puchatka. I nigdy jeszcze się nie zawiedliśmy, ich występ to zawsze jest wielkie święto małych artystów i ich opiekunów, a także – co należy podkreślić – publiczności!

Można powiedzieć, że przywołany na początku widowiska fragment wiersza Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” stał się nadrzędnym mottem spotkania w Bagateli.

Następny spektakl pt. „Każdy jest piękny” zaprezentowały dzieci z Przedszkola w Nowej Hucie. Pokazał on kłótnię dwojga przyjaciół Ali i Wojtka i pomoc kwiatów i zwierząt w wyjaśnieniu nieporozumienia między nimi. Przepiękne przesłanie o znaczeniu przyjaźni i tolerancji w życiu człowieka zostało żywo odebrane przez publiczność.

Na tle pokazu multimedialnego baśń hinduską  przedstawiła grupa teatralna „Radość” uczniów SOSW nr 3 w Krakowie. Ta barwną opowieść pt. „Bollywood” zachwyciła orientalną, hinduską muzyką, strojami i niepowtarzalnym klimatem.

Zespół teatralny PiK czyli „Piękni i Kreatywni” uczniów SOSW im. Jana Pawła II w Krakowie przedstawił spektakl „Głębia” o poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co jest w życiu najważniejsze – pieniądze, stroje, uroda, przyjaźń, miłość? Wędrując z Ośmiorniczkiem – głównym bohaterem i napotkanym przez niego Konikiem Morskim dajemy się oczarować podwodnym światem z meduzami, rozgwiazdami i innymi stworzeniami morskimi.

Z kolei zespół teatralny Granada z Zespołu Szkół Specjalnych zaprosił na spektakl „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami występ bohaterów detektywistycznej opowieści o poszukiwaniu zaginionej z krakowskiego Rynku sprzedawczyni obwarzanków. W ten sposób wieloletnia tradycja została zaburzona . Na ratunek wyruszył detektyw Arkadiusz Lupa… Jak nietrudno się domyślić jego śledztwo zakończyło się powodzeniem. Zanim jednak rozwiązał problem na jego drodze stnęło wiele krakowskich osobliwości i osobistości, uczestniczył też w wielu zagadkowych wydarzeniach…

O tym, jak ważne jest dokonywanie własnych, mądrych wyborów niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy i o tym, że połączenie tradycji i dążenie do wyznaczonych celów nie zawsze jest możliwe do spełnienia w życiu codziennym opowiadały następne przedstawienia.

Na zakończenie wystąpiły dwa bardzo znane zespoły teatralne, które porwały – jak zwykle – widownię do żywiołowych reakcji, tańców, gromkich braw i wspólnych śpiewów.

Pierwszy to zespół MIT Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji Leonardo w Krakowie z przedstawieniem pt. „Mam talent. Moja twarz brzmi znajomo” i z doskonałą interpretacją piosenek m.in. Agnieszki Chylińskiej i Michała Wiśniewskiego.

Drugim zespołem była grupa teatralna SOSW im. Poczty Polskiej w Skawinie. Przedstawienie teatralno-muzyczne z musicalu „Skrzypek na dachu” ze znaną przepiękną pieśnią o przemijaniu oraz rock and roll prosto z Barcelony w ich wykonaniu, śpiewająco zakończyły spotkanie w Bagateli.

Jeszcze tylko wspólne tańce na scenie, odśpiewanie hymnu, uściski i pożegnania. Ale nie na długo, bo wszyscy spotkają się już niebawem na wielkim festynie w Korzkwi.

Dziękując grupom teatralnym i wychowawcom, instruktorom za przygotowanie spektakli na bardzo wysokim poziomie prezes Stowarzyszenia C. Chrząścik przekazała wszystkim zespołom nagrody finansowe. – Kłaniamy się nisko wychowawcom – powiedziała. – Zdajemy sobie sprawę ile trzeba trudu, by tak perfekcyjnie przygotować prezentacje.

Nagrodzeni złotymi i srebrnymi słoneczkami – odznaczeniami Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” -  serdecznie podziękowali zarządowi „za to, że dajecie odczuć tym dzieciom, że są ważne, że mogą tak samo przeżywać wiele radości i być szczęśliwymi”.

Dziękujemy, że niezmiennie dajecie radość również nam – dziennikarzom, mającym  możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu, zapisania i zatrzymania go w pamięci swojej i naszych czytelników. Pełnienie nad nim od lat patronatu medialnego to dla nas nie tylko powód do satysfakcji, ale prawdziwy zaszczyt!

Iwona Kucharska

fot. Ryszard Rzebko

Zobacz galerię...

Data publikacji: 29.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.