Data dodania: 06.06.2018

Bochnia daje przykład. Integracja malowana dźwiękiem

Święto muzyki i nauka tolerancji – tak określany jest Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem". Jego jedenasta edycja odbyła się 21-24 maja w Bochni, gdzie swoje talenty zaprezentowały duety, zespoły oraz kabarety. Finałową Galę Laureatów uświetnili niezłomni Skaldowie. Nie zabrakło też innych atrakcji dla uczestników i publiczności.

Duet Norbert Tomaka i Gabriela Szyszka zdobył Grand Prix jedenastej edycji festiwalu, na którym honorowy patronat objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Impreza została zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni oraz działające w tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Kropla Dobroci.

Festiwal adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół (specjalnych i masowych), uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz placówek zajmujących się edukacją artystyczną. Swoje talenty zaprezentowało 88 uczestników. Ocenione zostały nie tylko integracyjne duety, które stanowiły najliczniejszą kategorię. Regulamin dopuszczał też udział zespołów i kabaretów (osoby z niepełnosprawnościami, ewentualnie składy integracyjne).

− Tegoroczną edycję należy zaliczyć do bardzo udanych. Wprowadziliśmy nowe elementy, oprócz orkiestry grała też sekcja smyczkowa. Zawsze staramy się zapraszać znaczących artystów, którzy najpierw prowadzą warsztaty dla uczestników, a później są już jurorami − powiedziała Teresa Jaszczyńska, dyrektor SOSW im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Dodała, że  zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Adrianna Biedrzyńska, Aleksandra Królik, Hanna Śleszyńska, Janusz Yanina Iwański, Maurycy Polaski i Jacek Zieliński.

Festiwalowe atrakcje

Koncert Skaldów był zwieńczeniem Finałowej Gali Laureatów, zorganizowanej 24 maja. Publiczność zgromadzona w Hali Widowiskowo-Sportowej podziwiała też najlepszych uczestników jedenastej edycji. Zostali oni wyłonieni po przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się tego samego dnia. Świetną rozrywką przed częścią eliminacyjną był recital Hanny Śleszyńskiej.

Formę przygotowań do występów stanowiły dwudniowe warsztaty, przeprowadzone 22-23 maja. − Uczestnicy przyjeżdżają do nas z wybraną piosenką lub repertuarem. Dobieramy składy duetów integracyjnych, przy czym osoba zdrowa musi zaśpiewać to, co wybrała osoba z niepełnosprawnością. Przez dwa dni ćwiczą pod okiem trenerów i później widzimy efekty tej pracy − poinformowała Teresa Jaszczyńska.

Organizatorzy przygotowali atrakcje dla uczestników i widzów, w tym imprezy towarzyszące festiwalowi. 21 maja w Kinie Regis został wyświetlony dokument „Film dla Stasia" (http://naszesprawy.eu/aktualnosci/13069-film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich.html). Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserką Moniką Meleń, bohaterem filmu Stanisławem Kmiecikiem i jego żoną Moniką Woszczyńską-Kmiecik. Publiczność miała też okazję wysłuchać recitalu Adrianny Biedrzyńskiej. Dzień później została otwarta wystawa w byłym Domu Książki. Trafiły na nią prace artysty malującego ustami Mikołaja Kastelika. Ponadto w programie znalazł się recital Olgi Bończyk.

Zmiana wizerunku

− O szkołach specjalnych myśli się stereotypowo, a my swoimi działaniami zmieniamy wizerunek człowieka niepełnosprawnego. Chcemy, żeby lokalna społeczność nie postrzegała kogoś przez pryzmat jego niepełnosprawności, tylko umiejętności i zdolności. Ci uczestnicy często lepiej śpiewają niż ich zdrowi rówieśnicy. Tu są bardzo wzruszające momenty, o których publiczność długo jeszcze rozmawia − powiedziała Teresa Jaszczyńska. 

Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem" odbywa się od 2008 r. Jego pomysłodawcą jest wicedyrektor SOSW Jerzy Turek. Początkowo była to impreza jednodniowa, pomyślana o osobach z województwa małopolskiego. Z czasem zmieniono formułę, zaczęły napływać zgłoszenia spoza regionu.

W tegorocznej edycji zaprezentowali się goście z zagranicy, którzy zostali docenieni przez jurorów. Zespół The Voices of Saarlouis z Niemiec wygrał w swojej kategorii. Z kolei duet Elena Badea i Denis–Georgiana Aperte otrzymał wyróżnienie za muzyczną prezentację folkloru rumuńskiego.

− Repertuar był zróżnicowany, nie wprowadzamy ograniczeń językowych, ponieważ chcemy rozwijać festiwal na skalę europejską. Jeśli ktoś ma talent, to tutaj może poćwiczyć z profesjonalistami i pokazać się przed szeroką publicznością. Często też młodzi ludzie przyjeżdżają do nas, żeby mieć kontakt z niepełnosprawnymi, potrzebują takich doświadczeń − poinformowała Teresa Jaszczyńska.

Dodała, że uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu do i z Bochni. Mają zagwarantowane bezpłatne wyżywienie i noclegi w Bursie Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego. Jeśli ktoś chce mieszkać w wyższym standardzie, to może skorzystać z puli zarezerwowanych odpłatnych pokojów w miejscowych hotelach.

Organizatorzy wydadzą album wraz z filmem z tegorocznej edycji festiwalu, a jesienią rozpoczną przygotowania do przyszłorocznej imprezy. Nie chcą schodzić  poniżej obecnego poziomu, zamierzają dodać coś nowego.

Marcin Gazda, fot. Wojtek Salamon

Laureaci 11. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”

Grand Prix

Norbert Tomaka (Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie) i Gabriela Szyszka (Studio Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej)

1. Julia Bagińska (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie i Anna Zagórska (Szkoła Muzyczna I stopnia w Sobolowie)

2. Dominik Strzelec (DPS Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Brwinowie) i Zuza Szlachetka (Kraków)

3. Urszula Czerwiec (Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim) i Julia Tłuczkiewicz (Studio Doskonalenia Głosu Voice and More - Ostrowiec Świętokrzyski)

4. ex aequo

Arleta Matlęga i Natalia Juszczyk (obie - Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie)

Karolina Guściora (Nisko) i Andżelika Guściora (Nisko)

Bartosz Peszuk (Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej) i Zuzanna Rosa (I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie)

Kategoria Kabaret

As ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu

Kategoria Zespół muzyczny

The Voices of Saarlouis - Saarlouis (Niemcy)

Wyróżnienie indywidualne

Mariola Czuper  (Łąkta Górna)

Mariusz Kita (Warsztat Terapii Zajęciowej Jedlanka Stara)

Wyróżnienie dla duetu za muzyczną prezentację folkloru rumuńskiego

Elena Badea i Denis–Georgiana Aperte

Nagroda specjalna przyznana i ufundowana przez Stowarzyszenie ROTA dla zespołu Tak nagle... ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni

Zobacz galerię...

Data publikacji: 06.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.