Data dodania: 01.06.2018

100-lecie niepodległości Polski w poezji

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się tematem VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 24 maja w Specjalnym Ośrodku dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Obok reprezentantów gospodarzy w Dąbrowie spotkali się recytatorzy ze szkół m.in. w Cieszynie, Częstochowie, Chorzowie, Zawierciu i Zabrzu.

„Ojczyzna moja wolna, wolna…
więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada”.
(Antoni Słonimski)

Ze sceny popłynęły piękne strofy autorstwa wybitnych polskich poetów zarówno współczesnej, jak i minionych epok literackich. Ulubionym utworem okazał się wiersz pt. „Polsko, nie jesteś już ty niewolnicą” Leopolda Staffa. Sięgali po niego zarówno uczniowie gimnazjum, jak i liceum.

Często prezentowano również utwory Marii Konopnickiej, także Adama Mickiewicza, Tadeusza Kubiaka, Antoniego Słonimskiego, Zbigniewa Herberta i wielu innych.

„Po obradach jury zespół teatralny naszego ośrodka – napisał do NS Maciej Pańczyk - zaprezentował przedstawienie o tematyce związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Po spektaklu Pani dyrektor Violetta Trzcina wraz z przewodniczącą jury Panią redaktor Iwoną Rzebko wręczyły nagrody dla najlepiej recytujących uczniów.

Uważam, że konkurs wypadł wspaniale, to była pełna emocji uroczystość, a  wybrane przez uczestników teksty były trafne a ich interpretacja oryginalna i zachwycająca.

Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu, która pozwoliła  przypomnieć trud jaki podjęli Polacy, aby  odzyskać wolność.”

W kategorii: szkoły ponadgimnazjalne – I miejsce zdobyła Amelia Czok z Częstochowy; II miejsce – Katarzyna Wróbel również z Częstochowy; III – Kinga Iwańska z Dąbrowy Górniczej.         

W kategorii: gimnazjum – I miejsce – Kacper Duda; II – Paulina Mielczarek; III – Jakub Włoch.

Jury przyznało także Wyróżnienie Specjalne Agacie Otrębie, która migała wiersz „Taki kraj” Jana Pietrzaka.

Jury musiało podjąć bardzo trudną decyzję, wyłaniając zwycięzców, ponieważ poziom konkursu był wysoki. Trzeba zaznaczyć, że z roku na rok jego uczestnicy reprezentują coraz większe umiejętności nie tylko interpretacyjne, ale także dbają o ogólny wyraz artystyczny.

Laureatem Nagrody Specjalnej właśnie za wyraz artystyczny i aktorskie wręcz interpretacje prezentowanych utworów został uczeń SOSW w Zawierciu, Bartłomiej Urbańczyk, który kończy naukę w tym roku i niestety nie będziemy mogli zachwycać się jego prezentacjami w następnych latach.

Z pozostałymi uczestnikami spotkamy się z pewnością za rok.

IKa, fot. organizatorzy

Zobacz galerię...

Data publikacji: 01.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.