Data dodania: 22.06.2018

XX-lecie Plenerów Twórców Niepełnosprawnych

Czy kopalnia może stanowić odpowiednie miejsce dla działań skierowanych do osób z niepełnosprawnością? To pytanie zadawali sobie organizatorzy pierwszego pleneru malarskiego nie przypuszczając, że pomysł się spodoba i powstanie tak długi cykl.

Trudno uwierzyć, ale w tym roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie organizować będą Ogólnopolski Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych już po raz dwudziesty - w dniach od 3 do 4 lipca br. Tematem są „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni”.

W czasie pierwszych plenerów uczestnicy zapraszani byli do malowania muzealnych wnętrz w kopalni soli, które są dostępne nawet dla osób poruszających się na wózkach.

W kolejnych latach muzeum wzbogacało ofertę plenerów o najpiękniejsze miejsca i ciekawe obiekty z Małopolski i okolic np: zamki kazimierzowskie w Wieliczce, Niepołomicach, Wiśniczu, miejsca związane z osobą Jana Pawła II - Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Niegowić, Wadowice, a ostatnio obiekty wpisane na listę UNESCO, takie jak kopalnie w Wieliczce i Bochni, zabytkowe miasta Kraków i Zamość, cerkwie, kościoły czy Halę Stulecia we Wrocławiu.

W bieżącym roku historia zatoczy koło i z okazji tak pięknego jubileuszu osoby z niepełnosprawnością znowu zjadą do kopalń w Wieliczce i Bochni utrwalając artystycznie ich zachwycające piękno.

Prace twórców będzie można oglądać na wystawie pt. „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni” (4 października do 31grudnia br. w Muzeum w kopalni). Będzie to wyjątkowa wystawa, która w związku z rocznicą zaprezentuje także wybrane obrazy powstałe podczas dotychczasowych plenerów.

Warto przypomnieć, że Ogólnopolski Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1999”.

pr, fot. archiwum

Data publikacji: 22.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.