Data dodania: 30.06.2018

Bardziej dostrzegam ludzi

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach przy ul. Ligonia 7, w ramach cyklu spotkań pod hasłem „Nie-zwykli” odbyło się 26 czerwca kolejne spotkanie. Gościem był „nie-zwykły” Łukasz Baruch z Dąbrowy Górniczej, niewidzący od 2006 roku, wokalista, społecznik, animator życia kulturalnego, prezes Fundacji na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem”.

Co robić kiedy traci się wzrok? Jak zacząć funkcjonować na nowo? Jak się nie poddać? Jak stawiać czoła nowym wyzwaniom? Czy w takiej sytuacji można być aktywnym i realizować plany oraz marzenia? O swoich doświadczeniach opowiadał bohater spotkania, którego tytuł „Kolorowe życie w ciemności” to najlepsze określenie jego aktywnego życia.

Łukasz Baruch z wykształcenia technolog odzieży realizował się zawodowo, miał plany na przyszłość, kiedy w wieku 26 lat w wyniku wypadku i nieprawidłowej diagnozy zaczął tracić wzrok. Jego życie uległo diametralnej zmianie, nie wiedział co ze sobą zrobić, jak dalej się ono potoczy… Wszystkiego musiał uczyć się na nowo…

Od całkowitej utraty wzroku minęło 12 lat. Dziś Łukasz prowadzi życie jak każdy z nas, założył rodzinę, jest szczęśliwym mężem i ojcem, spełnia się zawodowo, może nie w wyuczonym zawodzie ale pomagając innym, realizuje swoje wokalne pasje, wdraża w życie kolejne pomysły i projekty zmieniając przy okazji nastawienie ludzi do niepełnosprawności.

Będąc już osobą niewidomą rozpoczął także swoją działalność artystyczną śpiewając z chórem „Wiara” Dąbrowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Z powodzeniem występował również na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie, co stało się inspiracją do założenia zespołu MEZALIANS ART. W ubiegłym roku zespół wydał płytę pt. „Razem Łatwiej”.

Wraz z Karoliną Żelichowską założył Fundację na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem” w Dąbrowie Górniczej, która 8 lat działalności zrealizowała aż 30 projektów. Są wśród nich tak spektakularne przedsięwzięcia jak 11 edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku”, który „Nasze Sprawy” od lat obejmują patronatem medialnym i obszernie relacjonują.

Łukasz Baruch jest również pomysłodawcą akcji edukacyjno-kulturalnej Miej Obraz Osoby Niewidomej (MOON), wskazującej różne aspekty życia w ciemności. Celem inicjatywy jest przybliżenie, głównie najmłodszym mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, świata w jakim żyją na co dzień osoby niewidome. Przedsięwzięcie uczy wrażliwości, a także otwiera serca i umysły na ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku. Ze względu na duże zainteresowanie akcją MOON będzie ona od września kontynuowana, również w innych miastach.

Przy okazji tej akcji zrealizowano i udostępniono kilka filmików, na których Łukasz demonstruje, że osoba niewidoma z powodzeniem potrafi wykonywać takie codzienne czynności jak prasowanie koszuli, gotowanie, czy pieczenie ciasta.

Ludzie z niepełnosprawnością są oceniani przez otoczenie przez pryzmat swojej niepełnosprawności, a nie ich umiejętności, wiedzę i możliwości, a przecież mogą oni pracować w wielu zawodach i robić to samo, a nawet więcej niż inni, pełnosprawni – uważa bohater spotkania. Jego marzeniem jest taka zmiana mentalności otoczenia, by byli oni oceniani przede wszystkim ze względu na swoje umiejętności.

- Moją największą pasją są ludzie, bo gdyby nie oni, nie byłbym w stanie realizować różnych rzeczy, które są ważne w moim życiu: działania w dziedzinie kultury, muzyka, śpiewanie, działania społeczne i edukacja. Nie siedzę, nie kwękam, tylko działam – zapewnił Łukasz Baruch.

Jedyną rzeczą, której bardzo żałuje jest to, że nie zobaczy jak wygląda jego córeczka, ale jego życie jest pełne pasji, ciekawe i kreatywne, codziennie w nim udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy może realizować swoje marzenia.

em / kat, fot. em

Data publikacji: 30.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.