Data dodania: 09.08.2018

Kolejnych 80 dzieł sztuki z audiodeskrypcją na portalu isztuka.edu.pl

Fundacja Audiodeksrypcja założona przez Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymanską w Białymstoku popularyzuje audiodeskrypcję poprzez wprowadzenie jej do wielu instytucji kultury w Polsce. Audiodeskrypcja to technika umożliwiająca uczestnictwo w zjawiskach z zakresu kultury, ale nie tylko, osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to przekład treści na słowa.

Powstają w ten sposób opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - filmów, spektakli teatralnych i operowych, dzieł sztuki. Dzięki temu mogą je poznawać także osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.

Fundacja wykonała również audio-przewodniki dla muzeów i miast, audycje radiowe o sztuce; zainicjowała też akcję społeczną pod hasłem „Sztuka, której nikt nie widział". Ponadto prowadzi szkolenia z audiodeskrypcji. W ciągu kilku lat przeszkolono ponad tysiąc osób.

Obecnie Fundacja, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasta Białystok, realizuje czwartą edycję projektu isztuka. Oprócz Fundacji Audiodeskrypcja, projekt współtworzy Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnia Socjalna Akces Lab.

W ramach projektu na portalu sztuka.edu.pl do końca roku zostanie opublikowanych kolejnych ok. 80 opisów dzieł z drugiej połowy XIX w - od akademizmu i realizmu aż do secesji. W planach jest realizacja audiodeskrypcji m.in. do dzieł Edwarda Muncha, Claude Moneta, Gustawa Klimta, Vincenta van Gogha, Camilla Pissarra, Augusta Rodina i Edgara Degasa. Zostaną również opisane obiekty architektoniczne, m.in. wieża Eiffla w Paryżu, Casa Mila w Barcelonie i Budynek Secesji w Wiedniu

Przy tworzeniu opisu do tych dzieł pracują historycy sztuki i audiodeskryptorzy
Na portalu już można zapoznać się ze 180 dziełami m.in. m.in. malowidłami z jaskini w Lascaux, mozaikami z Konstantynopola, tryptykiem „Tysiącletnie królestwo" („Ogród rozkoszy ziemskich") Hieronima Boscha, obrazami „Dama z gronostajem" i „Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci; rzeźbami Michała Anioła, grafikami Albrechta Duerera, czy obiektami architektonicznymi - kopułą bazyliki św. Piotra w Rzymie, dziedzińcem arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu oraz budynkiem Teatru Wielkiego w Warszawie.

Oprac. kat, fot. freeimages.com

Data publikacji: 09.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.