Data dodania: 06.09.2018

Tczew będzie gościł Teatry Wspaniałe

XVI edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, rozpocznie się w poniedziałek 10 września i realizowana będzie do 14 września. Gościć będzie artystów z 36 zespołów reprezentujących: Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rep. Południowej Afryki i Ukrainę.

Prezentacje sceniczne Przeglądu odbywać się będą w dniach 11-13 września 2018 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentuje blisko 350 niepełnosprawnych uczestników.

Priorytetowym celem organizatorów jest tworzenie imprezy bez barier i ograniczeń, podczas której każdy będzie miał okazję wyrazić siebie, łamiąc stereotypy. Scena kocha prawdę, wymaga wrażliwości i jest otwarta na niemal wszystkie spełniające te kryteria formy przekazu. Zobaczyć zatem będzie można pantomimę, grę świateł i barw oraz całą plejadę baśniowych postaci. Na scenie zaprezentują się wyjątkowi artyści, którzy przeżyją swoją wielką przygodę z teatrem, której przyglądać się będzie profesjonalne jury w składzie:

- Jarosław Wojciechowski - teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,

- Krystian Nehrebecki – aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, od 2012 do 2017r również dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie,

- Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.

Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród widzowie będą mieli niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu, który działa przy Przedszkolu Specjalnym w ZPS w Tczewie.

Tę edycję projektu uświetni występ Zespołów Ajagore i Samerband oraz chórów Passionatka i Nieboskłonni. W tym roku odbędą się aż dwa koncerty 11 i 13 września. Repertuar koncertu inauguracyjnego będzie ściśle związany z działalnością placówki, natomiast podczas koncertu finałowego widzowie usłyszą zaskakujące aranżacje znanych przebojów.

Podczas Przeglądu Teatrów poza prezentacjami odbędą się także: happening, warsztaty artystyczne dla uczestników, spotkanie dla opiekunów i wychowawców a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.

Honorowy patronat nad imprezą objęli:
Pan Stanisław Karczewski-Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
Pan Krzysztof Michałkiewicz- Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Pan Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pan Józef Poltrok-Konsul Honorowy Republiki Litewskiej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Pan Dariusz Drelich-Wojewoda Pomorski
Pan Mieczysław Struk- Marszałek Województwa Pomorskiego
Pan Tadeusz Dzwonkowski - Starosta Powiatu Tczewskiego
Pan Mirosław Pobłocki- Prezydent Miasta Tczewa
Jego Ekscelencja Ryszard Kasyna - Biskup Pelpliński

Przegląd realizowany dzięki wsparciu
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Marszałka Województwa Pomorskiego
Prezydenta Miasta Tczewa
Starosty Tczewskiego

pr, fot. archiwum „NS"
Data publikacji: 06.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.