Data dodania: 21.09.2018

To był wielki blues!

Za nami już XIII edycja koncertu Blues dla Niepełnosprawnych, wydarzenia organizowanego przez Starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śl. Impreza odbyła się 14 września w Ośrodku Wypoczynkowym „Olza" w Olzie. Przed sceną zebrała się publiczność złożona z osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów z 36 ośrodków i placówek terapeutycznych z całego woj. śląskiego.

Od samego początku głównym celem imprezy jest integracja środowiska osób z niepełnosprawnością, a także umożliwienie im aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym regionu oraz bezpośredniego kontaktu z wybitnymi artystami z czołówki polskiej sceny bluesa. Od wielu lat osoby te zajmują się również obsługą konferansjerską imprezy, a także przygotowują elementy scenografii oraz prace plastyczne dla zaproszonych gości.

Uczestników w imieniu starosty Ireneusza Serwotki powitała wicestarosta Danuta Maćkowska. Towarzyszyli jej członkowie zarządu powiatu: Janina Clebik-Turek i Andrzej Kania. Gościnną gminę Gorzyce reprezentował przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Małek. Pośród gości znalazł się też senator Adam Gawęda.

Przybyłe ośrodki przedstawił, wspólnie z terapeutami z warsztatów terapii zajęciowej, Marek Grzebyk z WTZ w Gorzycach.

W ciągu minionych lat przed publicznością wystąpiła w Olzie cała plejada najbardziej znanych i cenionych polskich artystów bluesowych. Goszczono Nocną Zmianę Bluesa, Poziom 600, Banaszak & The Best, Tipsy Drivers, Gang Olsena, Bluset, Macieja Balcara z grupą Nie-Bo, Roberta Luberę, Mr. Blues, Zydeco Flow, Sagittarius i innych. Dwukrotnie była okazja bawić się na występie grupy prowadzonej przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Bluesa – Krzysztofa Rybarczyka, który wystąpił jako Dr. Blues & The Soul Re-Vision, Dr. Blues & All Stars Band a w ubiegłym roku gościem wydarzenia był Kajetan Drozd Band .

W tym roku o prawdziwie bluesową atmosferę zadbał zespół powołany specjalnie na ten jeden, wyjątkowy koncert. Składał się z wytrawnych muzyków (na co dzień występujących w różnych zespołafotki w folderze: To był wielki bluesch), którzy połączyli swe siły i pod nazwą „Power Blues Band" i dali porywający występ. Dowodzona przez znanego gitarzystę i propagatora bluesa Bogdana Rumiaka formacja porwała słuchaczy w muzyczną podróż przez historię bluesa (od B. B. Kinga poprzez Hendrixa do Tadeusza Nalepy). A słuchaczy, reagujących jak zwykle żywiołowo, było w tym roku prawie tysiąc! Przyjechali aby wspólnie bawić się na tym corocznym święcie muzyki.

Podczas imprezy można było też obejrzeć wystawę „Wspólnie" i wydanie specjalne magazynu „Wytrych"
Było to spotkanie obrazu ze słowem, czyli sztuk plastycznych z poezją, co nie jest w sztuce niczym nowym, ale prawie zawsze owocuje interesującymi efektami. Tym razem obrazy były autorstwa uczestników zajęć w WTZ w Gorzycach, Powiatowym Ośrodku Wsparcia PERŁA oraz WTZ – obie placówki w Wodzisławiu Śl., zaś poezje (bezpośrednio inspirowane tymi obrazami) spłynęły spod piór poetów skupionych wokół Wolnej Inicjatywy Artystycznej z Rybnika.

W obsłudze koncertu pomagało 50 wolontariuszy – uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. Należą im się za to wielkie podziękowania!

O jeszcze jedną „atrakcję" postarała się tego dnia aura, i po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii imprezy pojawił się deszcz. No cóż, zawsze musi być „ten pierwszy raz"... Ale jak stwierdził jeden z uczestników „uczyniło to nasze spotkanie jeszcze bardziej pamiętnym"!!

Do zobaczenia na kolejnym „Bluesie"!!

Zobacz galerię...

Oprac. rhr, fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.
Data publikacji: 21.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.