Data dodania: 17.11.2018

Festiwal Otwartych Serc

23 października artyści-amatorzy z niepełnosprawnością spotkali się na XIV edycji Festiwalu Otwartych Serc, który tradycyjnie odbył się w Starochorzowskim Domu Kultury. Jego pełna nazwa to Wojewódzki Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych.

Zgodnie z regulaminem artyści mieli do wyboru trzy kategorie: teatralną, wokalną i taneczną, z podziałem na występy solistów i zespoły. Festiwal ma formę konkursu prezentującego osiągnięcia osób niepełnosprawnych w tych gatunkach. Występy oceniało profesjonalne jury, w skład którego wchodziły osob ypracujące na co dzień z osobami z niepełnosprawnością. Wyłoniomo laureatówów i podobnie jak w ubiegłym roku, przyznało dodatkowe wyróżnienia.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w festiwalu.

Organizatorzy w zaproszeniu na wydarzenie zapewniają: „To prawdziwe święto muzyki, tańca i teatru w wykonaniu artystów niepełnosprawnych oraz grup integracyjnych". I to prawda.

Harmonogram występów obejmował 17 pozycji, nieco mniej niż w latach poprzednich, w tym siedem w kategorii Teatr. Na scenie Starochorzowskiego Domu Kultury swoją twórczość zaprezentowały grupy z 10 miast województwa śląskiego: z Gliwic, Zabrza, Mikołowa, Mysłowic, Tarnowskich Gór, Katowic, Częstochowy, Nakła Śląskiego, Bytomia i Bestwiny.

Chorzowski festiwal promuje artystyczną działalność osób z niepełnosprawnościami, będącą - co oczywiste - też formą terapii, która podopiecznym placówek pozwala uwierzyć w siebie, zwłaszcza kiedy przedstawienie jest nagrodzone bądź wyróżnione. Motywuje to do dalszej intensywnej pracy i udziału w kolejnych przeglądach czy festiwalach.

Zdobywca pierwszego miejsca w kategorii Taniec, zespół o sympatycznej nazwie "Rolna Dance Show" ("Rolna" - od nazwy ulicy w Katowicach, przy której znajduje się Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6) zajmował pierwsze miejsca również w wielu innych przeglądach amatorskiej sztuki osób niepełnosprawnych Z pewnością przyczyniły się do tego intensywne 5-dniowe wyjazdowe warsztaty taneczne "W kręgu tańca" dofinansowane przez PFRON, w których "Rolna Dance" brała udział dwa lata temu. Ciężka praca przynosi efekty, a Szkoła po raz kolejny mogła na swojej stronie dumnie oznajmić: "Sukces szkolnego zespołu! Zespół taneczny naszej szkoły wziął udział w Festiwalu Otwartych Serc w Chorzowie. Zajął I miejsce! Gratulujemy!

Współorganizator festiwalu - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gliwicach również mógł się cieszyć z sukcesu swojej grupy „Bajkowy teatrzyk". Jego członkowie powiedzieli: - Przygotowania rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, a właśnie dzisiaj, w Chorzowie, nasze przedstawienie pt. „Słowik", doczekało się swojej premiery. Okazała się szczęśliwa, bowiem zdobyliśmy drugie miejsce w kategorii teatralnej. Orientalny klimat przedstawienia spodobał się również publiczności.

Grupa teatralna z WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu też zadebiutowała nowym przedstawieniem „Świtezianka", wysoko ocenionym przez jury. Solistki tegoż WTZ - Amanda Holona i Ewelina Król wykonały piosenkę z repertuaru Marty Gałuszewskiej „Nie mów mi nie" a Dominika Rusin piosenkę Pauliny Przybysz – „Nie bój sie chcieć". Dziewczyny ex aequo otrzymały trzecie miejsce w kategorii piosenka.

Niemałą odwagą popisali się uczniowie Teatru „Rebus" przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Pojechali do Chorzowa, aby po raz pierwszy wziąć udział w Wojewódzkim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Wystąpili ze sztuką autorstwa Marty Obszyńskiej pt. „Światło dla wszystkich". Wiedzieli, że będzie tam ogromna konkurencja i znacznie bardziej doświadczone od nich grupy teatralne. Mimo to udało im się zdobyć trzecie miejsce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Zobacz galerię...

Ilona Raczyńska, fot. autorka, SDK, ZSZS 6 Katowice
Data publikacji: 17.11.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.