Data dodania: 04.12.2018

Uczniowska sztuka. Kolekcjonerzy nagród ze Skierniewic

„ONI" – to wystawa przedstawiająca prace uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach. 2 tygodnie po jej otwarciu zostało zorganizowane spotkanie z autorami dzieł, które znajdują się w kolekcji Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbyło się 27 listopada w Galerii Gil na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.

Wystawa obejmuje prace z różnych edycji Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Na konkurs organizowany przez FSON trafiły ze skierniewickiego ośrodka. Są zróżnicowane stylistycznie i tematycznie. W tym miejscu można je podziwiać do 4 grudnia br.

− Gratuluję, że swoje myśli potraficie czasami właśnie wyrazić kolorem, rysunkiem. Sadzę, że i w innych technikach też działacie. To, co słyszałem tutaj o sukcesach, to jest następne słowo do gratulacji – powiedział podczas otwarcia spotkania prof. Stefan Dousa.

W 2004 r. zostało rozstrzygnięte VIII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Wówczas jury oceniło 720 prac 345 autorów z 10 krajów. Po raz pierwszy w gronie uczestników znaleźli się uczniowie SOSW w Skierniewicach. Właśnie do tego ośrodka powędrowała główna nagroda przyznana w kategorii dzieci i młodzieży, zdobyła ją Magdalena Pońska. W kolejnych latach nie zabrakło kolejnych sukcesów.

− Prace ze Skierniewic prawie zawsze zwyciężają. I często pada pytanie: Jak to się dzieje, że tyle nagród dostają? Myślę, że tu jest kwestia talentu i osoby prowadzącej, który tak pięknie potrafi coś podpowiedzieć – poinformowała Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Opiekunem artystycznym grupy młodych plastyków z SOSW w Skierniewicach jest Dariusz Zdrojewski. To właśnie z jego inicjatywy uczniowie przygotowali prace na VIII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Od czternastu lat zainteresowanie uczestnictwem w kolejnych edycjach nie zmienia się, podopieczni są równie zaangażowani.

− Każdy przyjazd na podsumowanie czy wernisaż to jest olbrzymia motywacja do dalszej pracy, poczucie własnej wartości jako człowieka i twórcy tej sztuki. Zawsze przed wyjazdem na dane wydarzenie widać satysfakcję i radość na twarzach podopiecznych. Dopóki nie przejdę na emeryturę, będziemy uczestniczyć w Biennale – powiedział Dariusz Zdrojewski.

FSON przygotowuje już kolejne atrakcje. 6 grudnia, również na kampusie PK, zostanie otwarta wystawa Jarosława Wojtyny. Ponadto w planach są kolejne występy Teatru Stańczyk. Aktorzy zaprezentują swoje umiejętności m.in. w Bibliotece Kraków Filii 21, gdzie kolędowali niespełna rok temu (http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/13793-koledowanie-ze-staczykiem.html).

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 04.12.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.