Data dodania: 28.01.2019

Przychodzi Stańczyk po kolędzie

Podopieczni Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych powrócili do Filii 21 Biblioteki Kraków, żeby zaprezentować swoje talenty. W programie przygotowanym na 24 stycznia znalazło się m.in. przedstawienie Teatru Stańczyk „Hej kolęda, kolęda" w reżyserii Renaty Nowickiej. Ponadto została otwarta „Wystawa noworoczna", którą w tym miejscu można podziwiać do końca miesiąca.

Galeria Stańczyk FSON i Biblioteka Kraków Filia 21 działają przy ul. Królewskiej, ok. 300 metrów od siebie. Efekty sąsiedzkiej współpracy były widoczne rok temu (http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/13793-koledowanie-ze-staczykiem.html).

− Spektakl i wystawa spodobały się w tym miejscu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ponownie otrzymaliśmy zaproszenie. Dostajemy coraz więcej propozycji od różnych instytucji − powiedziała „NS" Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Początkowo plan zakładał, że wydarzenie zostanie zorganizowane 19 stycznia. Jednak konieczna okazała się zmiana terminu ze względu na przypadającą w ten dzień żałobę narodową.

Zmienna sztuka

W repertuarze Teatru Stańczyk znajduje się „Hej kolęda, kolęda", czyli miniatura o tematyce bożonarodzeniowej. Przedstawienie różniło się od wersji zaprezentowanej w ubiegłym roku. Jednak jednym z wyróżników, a zarazem atutów, pozostaje żywiołowe śpiewanie kolęd.

− Było nieco zmian, ponieważ wystąpiłam w spektaklu, dodałam też troszkę innych tekstów. Myślę, że obydwie propozycje są bardzo sympatyczne. Mnie zależy, żeby przedstawienie było radosne, energiczne, nie za długie i zachęcające do śpiewania kolęd razem z nami. Widownia powinna cieszyć się i miło spędzać czas − podkreśliła Renata Nowicka, która we wrześniu 2017 r. objęła stery w Stańczyku.

Zgromadzona publiczność miała też okazję podziwiać „Wystawę noworoczną", składającą się z obrazów o tematyce zimowej. Większość z nich była już prezentowana w Galerii Stańczyk. Tam też powstały w trakcie warsztatów, które odbywają się w ramach projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych poprzez nieznane kultury europejskie", dofinansowanego ze środków PFRON.

– Dzięki tym zajęciom artyści mogą korzystać m.in. z podobrazi, farb. Te zimowe prace widziałam już wcześniej, ale w tym miejscu prezentują się inaczej, m.in. ze względu na koloryt czy światło. Z przyjemnością oglądam wystawę w bibliotece. Obrazy pozostaną tutaj do końca miesiąca – opisała Helena Maślana.

Kolejne działania

Ostatnie tygodnie były pracowite dla teatru. Dwa dni przed występem w bibliotece, Stańczyk zagrał w Wieliczce. – W czerwcu na Rynku Głównym w Krakowie pokazaliśmy skraweczek przedstawienia „Był raz bal". Dzięki temu zaczęliśmy dostawać zaproszenia na ważne imprezy. Ranga teatru się podniosła i myślę, że poziom prezentowany na scenie również – powiedziała Renata Nowicka.

Lada dzień zamierza rozpocząć pracę nad nową sztuką, która zostanie zaprezentowana podczas tegorocznej edycji Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Wkrótce może nastąpić istotna zmiana dla teatru. Istnieje spora szansa, że od wiosny grupa zyska większą przestrzeń na próby, które od lat odbywają się w Galerii Stańczyk.

− 25 lutego minie 20 lat od podpisania umowy o najem tego miejsca. W nim zrobiliśmy 383 wystawy, pierwszą miał nieżyjący już Jan Niemiec. Planujemy przygotować coś z okazji tej rocznicy, prawdopodobnie w marcu zorganizujemy dzień otwarty – powiedziała Helena Maślana.

Wcześniej dzieła podopiecznych Fundacji trafią do Galerii Gil na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej. Tam 4 lutego odbędzie się otwarcie wystawy „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Jubileusz XX-lecia plenerów". Kolejnego dnia zostanie zorganizowany koncert kolęd w ramach współpracy OM PFRON i Radia Kraków. W siedzibie rozgłośni będzie też można obejrzeć prace artystów FSON-u o tematyce zimowej.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 28.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.