Data dodania: 11.02.2019

Anioły znów przyleciały do radia

Wzrasta ranga koncertu kolęd i pastorałek „Kolędujmy z Aniołami". Po ubiegłorocznym sukcesie, zapadła decyzja o kontynuacji inicjatywy. Impreza w Radiu Kraków ma charakter integracyjny i promuje talenty artystów z niepełnosprawnościami.

Do wyjątkowego spotkania doszło 5 lutego. Jego pomysłodawcą był Oddział Małopolski PFRON, który zorganizował wydarzenie wspólnie z Radiem Kraków oraz TVP Kraków. Koncert odbył się pod patronatem honorowym marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

− Myślę, że to już wejdzie w coroczną tradycję, że będziemy się spotykać z artystami, o których bardzo mało się mówi, a którzy wspaniale kolędują. Pamiętam wzruszenie i emocje z zeszłego roku, zarówno wśród występujących, jak i wszystkich tych, którzy siedzieli na widowni − powiedział podczas otwarcia Przemysław Bolechowski, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków.

Organizatorzy zaprosili przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji samorządowych, duchowieństwa oraz partnerów OM PFRON. W Studiu im. Romany Bobrowskiej nie zabrakło reprezentantów organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Goście dotarli z różnych zakątków regionu.

− Gratuluję tej inicjatywy, która jest kontynuowana, w ubiegłym roku się rozpoczęła. Jest duży progres, bo Pani dyrektor [Marta Mordarska, OM PFRON – przyp. red.] powiedziała, że było więcej osób chętnych do wejścia na salę niż jest miejsc. To świadczy, że wydarzenie zyskuje renomę – podkreślił Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Inicjatywa znakomicie służy społecznej integracji osób z niepełnosprawnością, co w liście stwierdził marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Jego słowa odczytał wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Koncertowe atrakcje

− Kontynuujemy piękną ideę kolędowania, niemniej jednak przygotowany program różni się od ubiegłorocznego. Chcemy prezentować kulturalne bogactwo naszego regionu. Mamy wielu naprawdę utalentowanych artystów, a dzisiejsze wydarzenie to potwierdza − powiedziała „NS" Marta Mordarska, dyrektor OM PFRON.

Koncert rozpoczął się od rewelacyjnego występu Grzegorza Płonki. Ten muzyk i kompozytor cierpi na niedosłuch zmysłowo-nerwowy. W 2015 r. został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu Ślimakowe Rytmy. Rok później został uhonorowany tytułem Człowiek bez barier. W 2017 r. trafił na „Listę Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością". W Krakowie wykonał 7 kolęd w swoich aranżacjach.

Licznie zgromadzona publiczność miała też okazję obejrzeć przedstawienie „Hej kolęda, kolęda". W nim swoje talenty ukazali uczniowie szkół podstawowych oraz podopieczni Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza. Ponadto wystąpiły uczennice z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie. Zaprezentowały dwie kolędy w Polskim Języku Migowym.

Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa „Nie lada zima". W holu rozgłośni zagościły obrazy podopiecznych Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, które powstały w Galerii Stańczyk w Krakowie. Część z tych prac można było podziwiać w końcówce stycznia w Filii 21 Biblioteki Kraków, (http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/15308-przychodzi-staczyk-po-koledzie.html).

− Wygląda na to, że wystawa potrwa tutaj do końca lutego. Docierają do mnie bardzo pozytywne opinie o obrazach, a także pytania, co się dalej z nimi stanie i czy można je nabyć. To są prace osób, które nie miały żadnego kontaktu z malowaniem, a jednak wyszkoliły się fajnie − powiedziała Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 11.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.