Data dodania: 19.02.2019

Trwają eliminacje do15. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Rozpoczęła się jubileuszowa 15. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – ogólnopolskiego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami. Organizatorami projektu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" i Telewizja Polska SA, przy współpracy Narodowego Centrum Kultury.

Eliminacje odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych:
dziecięcej (10-16 lat) oraz dorosłych (powyżej 16. roku życia).
Zgłoszenia można nadsyłać do 18 marca 2019 r.

32 wokalistów wystąpi podczas półfinałów w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 12 z nich zostanie zaproszonych na tygodniowe warsztaty wokalne do Krakowa, które poprzedzą koncert finałowy na krakowskim Rynku Głównym. Na laureatów festiwalu czekają Statuetki Zaczarowanego Ptaszka, a także stypendia: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł. Ponadto zwycięzca w kat. „Dorośli" wystąpi podczas 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu i niezbędne dokumenty, znajdują się na: https://mimowszystko.org/aktualnosci/zrealizuj-muzyczne-marzenia/

Marzysz o wielkiej scenie i występie z gwiazdami? Festiwal Zaczarowanej Piosenki organizujemy właśnie dla Ciebie. W tym roku mogą wziąć w nim również udział wokaliści, którzy zajęli 1., 2. albo 3. miejsce (w kategorii dorosłych) w edycji 10. albo wcześniej.

– To dzięki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki założyłem fundację, która promuje twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych, poznałem niesamowicie wspaniałych ludzi... Jestem szczęśliwym człowiekiem. Mam za sobą wiele koncertów, śpiewam w zespole „Mezalians Art"... – twierdzi Łukasz Baruch, który wielokrotnie startował w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, lecz laureatem konkursu nie został.

Z kolei Michał Ziomek, zwycięzca festiwalu w 2013 r., wspomina: – O tym ogólnopolskim konkursie wokalnym fundacji „Mimo Wszystko" wiedziałem od dawna. Uważałem jednak, że on przerasta moje możliwości. Ostatecznie przekonała mnie mama. Powiedziała: „Spróbuj. Czemu nie?". A że lubię wyzwania, wysłałem zgłoszenie.

Obecnie Michał śpiewa, komponuje, pisze teksty, aranżuje – na przekór chorobie. W 2016 r. założył firmę EAT Beat. Od tamtej pory utrzymuje się z muzyki. Rok temu ukazała się jego płyta. Nagrał ją z raperem Arkadio.

– Udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zmienił wszystko – mówi. – Sprawił, że zainteresowania muzyczne zacząłem traktować bardzo serio. Przecież to, że poruszam się na wózku, nie ma znaczenia w tej pracy.

Ty również daj sobie szansę i zrealizuj muzyczne marzenia. Zapoznaj się z regulaminem, nagraj swój występ, wypełnij formularze. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 18 marca 2019 r. Czeka na Ciebie nie tylko wspaniała przygoda, profesjonalne warsztaty wokalne, występ u boku gwiazdy na krakowskim Rynku Głównym, ale też stypendium.

Kuba Badach, Czesław Mozil, Olga Szomańska, Ania Rusowicz i Sławek Uniatowski zaśpiewają z finalistami 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

W ciągu minionych lat do festiwalu nadesłano ponad 4000 zgłoszeń. 80 laureatów otrzymało statuetki Zaczarowanego Ptaszka i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad miliona złotych. Z finalistami śpiewało 75 największych gwiazd polskiej piosenki. Kandydatów oceniało 126 jurorów. Dzięki emisjom Telewizji Polskiej festiwal zgromadził około 42-milionową publiczność.

Anna Dymna, pomysłodawczyni Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: - Osoby niepełnosprawne nadają piosenkom inne znaczenie. Gdy śpiewają o samotności, braku miłości, bólu osiągają tak głęboki wyraz przekazu, autentyczność... że niczego nie muszą udawać, kreować – po prostu stoją na scenie i śpiewają całymi sobą, swoim życiem. A że w dodatku są utalentowani wokalnie to w odbiorze emocjonalnym działają na widzów z rzadko spotykaną siłą.

pr, fot. Marek Kowalski [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Data publikacji: 19.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.