Data dodania: 01.03.2019

Przebrani na literę G

Nieczęsto zdarza się spotkać na raz kilkanaście osób obdarzonych dużym poczuciem humoru, cechujących się otwartością, szczerością i empatią wobec każdego. Grupa ludzi w różnym wieku, z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, zrzeszonych w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, chętnie nawiązuje nowe znajomości i przyjaźnie.

Okazją ku temu był zorganizowany w sobotę 23 lutego, w siedzibie poznańskiego Towarzystwa Osób Niesłyszących TON przy ul. Kolejowej, doroczny bal karnawałowy Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG.

Tematem balu było przebranie na literę G. Był więc ginekolog, gwiazda, góral, gejsza, geniusz, gerbera, Gucio (postać z bajki o Pszczółce Mai) gitarzysta i inni. Uczestnicy, mimo ograniczeń wynikających z równoczesnej dysfunkcji wzroku i słuchu, samodzielnie przygotowali sobie kreacje. Niektórzy wypożyczyli stroje (na przykład fartuch lekarski), ale wszelkie dodatki do nich były przygotowane własnoręcznie.

Ginekolog posiadał różowe (!) rękawiczki do badania pacjentek, a geniusz – okulary symbolizujące inteligencję. Gwiazda miała piękną suknię, a gejsza – odpowiednio pomalowane usta. Gerbera – piękny kapelusz w kształcie tego kwiatu. Wszyscy zadziwiali ekstrawagancją, pomysłowością i oczywiście poczuciem humoru. Były tańce, zabawy i rozmowy przy wspólnym stole. Tego popołudnia nikt nie czuł się samotny. Głuchoniewidomym towarzyszyli wolontariusze.

Bal karnawałowy Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG – to jedna z wielu inicjatyw społecznych tej organizacji, ukierunkowanych na integrację środowiska osób głuchoniewidomych. Co ważne – także na ich integrację ze społeczeństwem. W tej grupie są zarówno osoby całkowicie niewidome i słabosłyszące, całkowicie niesłyszące i słabowidzące, słabowidzące i słabosłyszące. Każda ma indywidualne problemy, marzenia i oczekiwania, ale wszystkie jednakowo potrzebują tolerancji oraz zrozumienia.

Wielkopolska Jednostka Wojewódzka TPG, jak większość organizacji pozarządowych w naszym kraju, prowadzi działalność dzięki dotacjom publicznym na realizację projektów, darowiznom na cele statutowe oraz wpłatom 1% podatku.

Aby pomóc osobom z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu w pokonywaniu codziennych barier i integracji ze społeczeństwem, dobrowolne darowizny można przekazywać na konto: Raiffeisen Bank Polska S.A. 82 1750 0012 0000 3991 0829 z dopiskiem: „Darowizna na cele statutowe Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG". Można też wesprzeć Jednostkę TPG odpisując 1% swojego podatku: KRS 0000 109 895, cel szczegółowy: Wielkopolska Jednostka TPG.

Tekst i fot: Karolina Kasprzak

Data publikacji: 01.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.