Data dodania: 08.03.2019

Na wiosennej aukcji „Bądźcie z nami"

Gościnny hotel Novotel City West w Krakowie, jak zawsze od wielu już lat, 4 marca oddał swoją reprezentacyjną salę we władanie artystom z niepełnosprawnością, podopiecznym Stowarzyszenia „Bądźcie z nami" i wspierających ich przyjaciołom.

XXII wystawa i aukcja prac plastycznych, zaprezentowała prace na bardzo wysokim poziomie i, jak co roku, zaspokoiła bardzo różne gusty odbiorców i ich odmienną wrażliwość .Na ścianach i stołach w przepięknych aranżacjach swoje obrazy, rękodzieło i różne precjoza wystawiły ośrodki uczestniczące w aukcji oraz indywidualni artyści, prezentujący prawdziwe arcydzieła. Było w czym wybierać! Zdecydowanie królowała już tematyka zbliżających się świąt wielkanocnych udekorowanych np. ręcznie wykonanymi niezwykłej urody koronkami w wersji super mini.

W przygotowaniu wystawy pomagali - jak zwykle bardzo zaangażowani - pracownicy hotelu i przyjaciele podopiecznych Stowarzyszenia „Bądźcie z nami". Wiele wystawionych prac zarezerwowanych zostało jeszcze przed aukcją i licytacją.

Wszystkich przybyłych przywitała i podziękowała serdecznie za obecność prezes Stowarzyszenia Cecylia Chrząścik, ze szczególną atencją doskonale znaną wszystkim uczestnikom tego wydarzenia panią Danutę Frankowską, witającą gości w imieniu dyrektor hotelu i własnym.

Wystawie i aukcji towarzyszyły występy – gorąco oklaskiwanych przez publiczność - słuchaczy Prywatnej Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie – uczniów Marka Wiatra: Izabeli Kaciuby, Wojciecha Kozdroja, Krzysztofa Sebastiańskiego, którym akompaniowała Małgorzata Westrych. A do świata opery i operetki zaprosili Izabela i Konrad Szotowie, śpiewając przepiękne arie i melodie z uznanych musicali. Podziękowano im i nagrodzono gromkimi brawami. Bis był jak najbardziej naturalny i oczywisty...

A potem już pod symboliczny młotek poszły pejzaże, obrazy ludzi, kwiatów i zwierząt – w tym hit aukcji rewelacyjne koty! Licytację poprowadzili z nerwem i błyskiem w oku, dbając o żartobliwą, sprzyjającą atmosferę, dwaj znani artyści Piwnicy pod Baranami, Paweł Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz. Sypnął się niemały grosz...

Obaj panowie – cieszący się ogromną sympatią i uznaniem nie tylko tej publiczności - są złączeni z tym wydarzeniem niczym awers i rewers tego samego medalu. Leszek Wójtowicz wielokrotnie podkreślał, że słoneczko-logo naklejone na klapie marynarki ma dla niego największą wartość emocjonalną i poczucie najwyższego odznaczenia. – Ten znaczek – powiedział – jest dla mnie, jak najwyższej klasy order!

Obaj prowadzący zostali również nagrodzeni statuetkami białego i czarnego niedźwiedzia, w podziękowaniu za wieloletnie zaangażowanie i prowadzenie aukcji charytatywnej i współpracę ze Stowarzyszeniem „Bądźcie z nami".

Można powiedzieć, że 22. Wystawa i aukcja prac plastycznych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej zorganizowana przez stowarzyszenie była, jak wszystkie poprzednie, świetnie zorganizowana i poprowadzona przez profesjonalistów o gołębich sercach. Była także wsparta, jak zawsze, niezmienną przychylnością obecnych sponsorów i empatią publiczności.

A jednak nie tylko wystawa, ale również każda aukcja jest inna! Tego dnia najbardziej zaciekła walka rozgorzała o piękne koty. Licytacja tego obrazu dosłownie zelektryzowała wszystkich obecnych! Żaden z licytujących nie chciał „odpuścić". – Odłożyliśmy sobie środki na ten cel, chcemy chociaż w taki sposób wesprzeć działalnośćStowarzyszenia - mówiła po wygranej licytacji mama jej walecznego, młodego uczestnika.

Niezmiennie celem aukcji jest zebranie środków na materiały i akcesoria plastyczne dla artystów z niepełnosprawnością, podopiecznych ośrodków, które brały udział w przygotowaniu wystawy*. I tym razem udało się to znakomicie, dzięki obecności przyjaciół, wrażliwych i hojnych sponsorów, darczyńców i szczerych mecenasów sztuki młodych artystów z niepełnosprawnościami.

Dopisali także wolontariusze harcerze, firmy przewozowe, cateringowe. Kawa i słodki poczęstunek były przepyszne. I mamy nadzieję, że zaangażowanie ich wszystkich będzie towarzyszyło podopiecznym Stowarzyszenia „Bądźcie z nami" niezależnie i niezmiennie...

Wśród zaszczytnych gości XXII wystawy i aukcji był Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych oraz Adam Migdał, radny Krakowa, co odnotowujemy z uznaniem.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, a wśród patronów medialnych, co było pewną oczywistością, znalazł się magazyn „Nasze Sprawy".

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko

* Prace na wystawę i aukcję przygotowały następujące ośrodki:
• SOSW nr 6 im. Jana Pawła II Kraków, ul. Niecała 8
• SOSW im. Poczty Polskiej Skawina, ul. Żwirki i Wigury 9
• Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 Kraków, ul. Ptaszyckiego 9
• Środowiskowy Dom Samopomocy Kraków, ul. Piekarska 3
• Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki „Terapia przez Sztukę" Kraków, ul. Papiernicza 2
Data publikacji: 08.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.