Data dodania: 08.04.2019

Festiwal Sztuki Naszych Dzieci ma dwadzieścia lat!

Pełne ekspresji, poczucia humoru, zadumy nad codziennością, w której żyjemy. Takie były prezentacje wokalne i teatralne wystawione 4 kwietnia na deskach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu podczas XX Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci.

Organizatorem Festiwalu był Zespół Szkół Specjalnych nr 105 im. Juliana Tuwima w Poznaniu oraz Stowarzyszenie na rzecz Uczniów i Absolwentów ZSS 105 oraz Ich Rodzin „Trwanie".

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Gościem tegorocznej edycji Festiwalu była m.in. Marlena Maląg, prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Towarzyszyła jej Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON.

– Wielkie dzięki, że mogę tu być. Dzisiejsze wydarzenie to dawka wspaniałych emocji, na którą wszyscy czekamy. 20 lat realizacji Festiwalu zobowiązuje. Każdy jubileusz to moment refleksji, zatrzymania się, podsumowania tego, co udało się zrobić i przemyślenia, co jeszcze jest do zrobienia. Życzę, aby nigdy nie zabrakło Państwu dobrej energii, którą będziecie przekazywać drugiemu człowiekowi. Życzę też wielu marzeń i możliwości ich realizacji – powiedziała prezes Zarządu PFRON.

Zamysłem Festiwalu jest prezentacja i promocja uzdolnień artystycznych dzieci oraz młodzieży z niepełnosprawnościami, głównie uczniów szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i edukacyjnych placówek integracyjnych. Umiejętności twórcze i społeczne nabyte podczas kształcenia oraz w procesie rewalidacji pokazują, że niepełnosprawność, nawet głęboka, nie musi przekreślać możliwości aktywnego udziału w codziennym życiu. Nauczyciele i rodzice dostrzegli w dzieciach olbrzymi potencjał i postanowili pokazać go społeczeństwu, aby przełamać bariery oraz stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami. Cieszy fakt, że na widowni, prócz zaproszonych gości i rodziców uczestników Festiwalu, co roku zasiadają także poznaniacy zainteresowani sztuką. Pełnosprawna młodzież uczy się obcowania i nawiązywania relacji z osobami z niepełnosprawnością uczestnicząc w Festiwalu w charakterze wolontariuszy.

W tegorocznej edycji Festiwalu wystąpiło 15 zespołów. Byli to artyści z Poznania, Mosiny, Kościana i Londynu. Dominowały impresje taneczne, choć i pomysłowych przedstawień teatralnych nie brakowało. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu w prezentacji pod tytułem: „Czarodziejski eliksir" pokazali, jak czuje się człowiek napiętnowany innością, różnością, indywidualnością. Jak trudno jest mu funkcjonować w grupie, wśród rówieśników, którzy nie szczędzą przykrych komentarzy i przy każdej nadarzającej się okazji tę „inność" wytykają palcami. Z kolei członkowie grupy tanecznej „Impuls" działającej przy Stowarzyszeniu „Na Tak" zaprezentowali imponujący układ choreograficzny pod tytułem: „Taneczne hity". Pokazał on, że osoby z zespołem Downa mają świetne wyczucie rytmu, potrafią improwizować i dostosować się do sytuacji wyrażając emocje mimiką twarzy.

Każda prezentacja była wspaniała i niepowtarzalna. W każdej artyści z niepełnosprawnością głęboko wyrazili siebie oraz swoje refleksje na temat codzienności. Festiwalowi towarzyszyło hasło: „Jak nie my to kto?". W ten sposób osoby z niepełnosprawnościami wypowiedziały się we własnym imieniu. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Kilka godzin minęło w zawrotnym tempie, kotara na scenie została zasłonięta, a artyści i widzowie rozeszli się do domów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. Patronat medialny – TVP 3 Poznań, „Głos Wielkopolski" i miesięcznik „Filantrop Naszych Czasów".

Partnerem wydarzenia był PFRON, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania – Wydział Oświaty i Wydział Gospodarki Komunalnej, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kantego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Hufiec ZHP „Piast" i Straż Miejska Miasta Poznania.

Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Samorządu Województwa Wielkopolskiego, firm: Novotel Poznań Malta, Orbis Hotel Group, Matbet, Inea, Pol-Mak, AWM Solutions, Telf-Wojt, Jump Arena, Lama, Asgard, Fundacji Sales Group Dzieciom.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Karolina Kasprzak

Data publikacji: 08.04.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.