23. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku nadchodzą!

Spotkania z Piosenką stanowią integralną część całorocznego cyklu imprez artystycznych organizowanych w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Od początku miały one zwartą, fabularyzowaną formę nawiązującą do tematu Cyklu. W obecnej rzeczywistości organizatorzy chcą udowodnić, że można wspólnie śpiewać także online. 11-12 grudnia zapraszają na  fanpage „Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platformie Zoom – na wspomnieniowe śpiewogranie i muzykowanie z Artystami Nieprzetartego Szlaku. 

Pandemia poprzestawiała harmonogram Nieprzetartego Szlaku – tradycyjnie Spotkania z Piosenką przygotowują uczestników do corocznego Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych – SANS. W tym roku wydarzenie muzyczne odbędzie się tuż po 30. SANS online. Organizatorzy zapraszają na koncert wspomnień pt. „30 lat minęło” w wykonaniu Artystów Nieprzetartego Szlaku, przeplatany inspirującymi warsztatami i webinarami z tworzenia muzyki oraz muzykoterapii.

W programie dwudniowych Spotkań przewidziane są 4 wejścia ze Studia festiwalowego realizowane na platformie Zoom, co daje nowe możliwości uczestnictwa nawet z najbardziej niespodziewanych miejsc. W piątkowe przedpołudnie 11 grudnia nauczyciele będą mogli zaproponować uczniom wspólne śpiewanie i muzykowanie w zupełnie nietypowej formie. Sobotnie przedpołudnie otwiera przestrzeń na „Rodzinne muzykowanie” podczas warsztatów muzycznych dla dzieci wraz z całą rodziną. Wejścia popołudniowe w piątek i sobotę dają możliwość instruktorom, nauczycielom, muzykoterapeutom poznać nowe metody pracy, dzięki warsztatom i webinarom podnoszącym ich kwalifikacje.

Dominika Dopierała z Poznania przybliży proces muzykoterapii w podejściu Nordoff Robbins, które opiera się na wspólnym muzykowaniu, improwizacji dając przestrzeń do muzykoterapii społecznościowej. To będzie okazja do interaktywnego doświadczenia zespołowego tworzenia muzyki.

Recital Mateusza Dudka odbędzie się na żywo ze Studia festiwalowego. Będzie to okazja, aby posłuchać lubelskiego Artysty, ze spektrum autyzmu, który sam komponuje muzykę, pisze teksty, gra na pianinie, śpiewa i koncertuje.

W Studio festiwalowym nie zabraknie animacji, wspólnego śpiewania i muzykowania. Będą występy zarówno solistów jak i grup muzycznych; recitale, koncerty, improwizacje. Przewidziane są występy na żywo, rozmowy z Artystami, ale będzie można także posłuchać nagrań archiwalnych z poprzednich edycji oraz wspominać hity Nieprzetartego Szlaku.

Historia z Piosenką rozpoczęła się w roku 1998 – wtedy ogłosiliśmy Ogólnopolski Konkurs Piosenki Nieprzetartego Szlaku. Z czasem odeszliśmy od formy konkursu, kładąc akcent na wspólne śpiewanie, muzykowanie oraz warsztaty. Ku naszej radości okazało się, że instruktorzy nie tylko wyszukują piosenki związane z konwencją Spotkań, ale w wielu przypadkach sami je piszą i komponują do nich muzykęwspomina Michał Stanowski, główny inicjator ruchu Nieprzetartego Szlaku.

Wydarzenie realizowane będzie online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane uczestnictwem w Spotkaniach do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę www.nieprzetartyszlak.eu, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.

 Nowością w tym roku jest akcja wspólnego „Pisania piosenki na Spotkania z Piosenką!” Na profilu facebookowym Fundacji Nieprzetartego Szlaku, w komentarzach pod postem każdy możne wpisać swoje propozycje wersów. Łukasz Jemioła skomponuje muzykę i zaśpiewa improwizowaną piosenkę razem z nami, podczas finału Spotkań w sobotę 12 grudnia!  mówi Karolina Czajka z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Spotkania z Piosenką mają inkluzywny charakter, gdzie wszelkie podziały znikają, a pozostaje jedynie spontaniczna twórczość, radość wspólnego muzykowania i bycia razem.

W festiwalowym spocie to właśnie Łukasz Jemioła improwizuje, śpiewa i zaprasza do udziału w 23. Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku:
„Więc bądźmy razem tym razem w onlajnie.

Bo przecież w onlajnie też może być fajnie.”

https://fb.watch/2dFROJHtma/

Oprac. IKa, fot. Mariusz Kuszpa / archiwum z 2019 r.

e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/882527395851696

Fanpage:

https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Strona www:

http://nieprzetartyszlak.eu/

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Magazyn „Nasze Sprawy”

Zobacz galerię…

Data publikacji: 03.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również