Data dodania: 30.06.2014

Teatr ruchu alternatywnego

„Gatunki chronione", to nie tytuł artykułu o wyjątkowych okazach fauny i flory lecz nazwa frapującego pokazu filmowo-tanecznego czwórki tancerzy absolutnie niezwykłych, nie dających się w żaden sposób sklasyfikować, wyłamujących się z powszechnie uznanych ocen umiejętności i możliwości...

Ad rem – w piątkowy wieczór 27 czerwca br. w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK odbył się premierowy pokaz interdyscyplinarnego projektu „Gatunki chronione" łączącego taniec, performens i film nakręcony w „Żabich Dołach", fantastycznym zespole przyrodniczo-krajobrazowym na styku Bytomia-Chorzowa- Piekar Śląskich. Ten piękny obszar zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej jest najprawdziwszym cudem natury. Unikatowe gatunki zostały tutaj objęte ochroną państwa. Po tym pięknym miejscu czwórka filmowych bohaterów – tancerzy z niepełnosprawnością – oraz gościnnie występujący Rafał Urbacki – oprowadzają zadziwioną widownię. Oni sami też są gatunkami chronionymi, idealnie wręcz wtapiającymi się w przestrzeń, współgrającymi z kląskaniem żab, wstającym dniem, światłem rozproszonym u świtu nad stawem, bądź odchodzącym za wodę u schyłku dnia.
Powoli „wychodzą" z filmu, tańcząc pojedynczo i po kolei przed ekranem, wykorzystując swoje ciała jako narzędzie ruchu, by w końcu odtworzyć wspólną suitę pełną poezji, radości i emocji.
Reakcja publiczności była bardzo żywiołowa, bardzo energetyczna, to był pełny kontakt emocjonalny po obu stronach „sceny".
Choreografię stworzył pomysłodawca tego przedsięwzięcia – obecny również na pokazie – Rafał Urbacki. Jest on twórcą autorskiej metody ruchu opartej o techniki świadomościowe dla tancerzy, dzięki której po 11 latach na wózku od 4 lat, porusza się samodzielnie, od roku już bez kul.
W koncepcji całości i montażu pokazu dużą rolę odegrał Anu Czerwiński – filmowiec, twórca dokumentów kreacyjnych, montażysta – który jest również autorem zdjęć i realizacji audiowizualnej.
Tatiana Cholewa, zaanonsowana jako niesforny gatunek chroniony, Filip Pawlak – student, redaktor, pismak, współtwórca Inqubatora Teatralnego – słowem rudy gatunek chroniony, Karolina Stroisz – pogodny gatunek chroniony oraz Katarzyna Szarawara – królowa gatunków chronionych, to czwórka tancerzy o alternatywnej motoryce. Tak sami siebie nazwali i opisali. Wszyscy są bardzo aktywni, współpracują na co dzień z różnymi teatrami, klubami, instytucjami kulturalnymi, są uczestnikami spotkań i plenerów artystycznych, są twórcami i choreografami.
Z całą pewnością nie jest to przekaz lekki i łatwy – chociaż pełen poezji i pozytywnych emocji – bo tańczą osoby z widocznymi dysfunkcjami, dla których określenie „z alternatywną motoryką" jest wręcz doskonałym opisaniem. Jak bardzo idealnym przekonują nas podczas pokazu, który jest przede wszystkim wielkim wyzwaniem aktorskim i ruchowym dla wszystkich bohaterów tego przedsięwzięcia.
„Gatunki chronione" – jak mówią sami bohaterowie spektaklu – są próbą krytycznej refleksji na temat tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce.

Przyznaję, przeżyłam szok, ale i swoiste catharsis. Mój jednostkowy bunt przeciw takim eksperymentom bardzo powoli zmieniał się tego piątkowego wieczoru początkowo w przyzwolenie, potem zrozumienie i w końcu w akceptację. Reszta widowni była zdecydowanie wyżej w drabinie rozwoju psychospołecznego, bo żywo reagując na prezentację tancerzy obdarzała ich rzęsistymi brawami i uśmiechem pełnym aprobaty i uznania.
Warto obejrzeć ten spektakl, poczuć poezję niezwykłych i nie do końca zwerbalizowanych emocji, odczuć pulsujące zaangażowanie uczestników tego wydarzenia i wszechobecną więź z gatunkiem homo sapiens.
Serdecznie polecam...

Zobacz galerię...

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

fb Gatunki Chronione

Data publikacji: 30.06.2014 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.