Data dodania: 18.06.2015

Wystawa artystów i osób leczących się psychiatrycznie w Sopocie

Wystawę prac profesjonalnych artystów oraz osób leczących się w szpitalach psychiatrycznych pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Wśród ok. 100 twórców będą dzieła m.in. Pawła Althamera, Władysława Hasiora i Romana Opałki. Wernisaż - w piątek, 19 czerwca.

- Z konfrontacji prac artystów i osób z zaburzeniami psychicznymi wynika jeden wspólny mianownik: to wielki triumf wizualny. Nie będzie żadnych podpisów i nie tylko z takich powodów, że rodziny niektórych pacjentów, jak też i oni sami, nie wyrażają na to zgody. Wchodząc na salę wystawową będziemy odbierać tylko to, co widzimy, nie zastanawiając się w ogóle, jakie nazwisko stoi za daną pracą – powiedział PAP kurator wystawy, artysta Robert Kuśmirowski.

Układ prac na wystawie zatytułowanej „Palindrom" odnosi się do tego słowa, oznaczającego wyraz lub zdanie brzmiące tak samo przy czytaniu od lewej strony do prawej, jak i odwrotnie. - Prace ułożone będą w „sznurku", „łańcuchu". Będą na siebie wzajemnie zachodzić, jedno będzie wynikać z poprzedniego i zapowiadać następne – wyjaśnił Kuśmirowski.

Część prezentowanych na wystawie prac pochodzić będzie od pacjentów zakładów psychiatrycznych, próbujących zmagać się ze swoimi problemami uczestnicząc w artterapii.- To jest ujmujące, że możemy zobaczyć prace nie obciążone w żaden sposób potrzebami marketingowymi. Jest to po prostu szczera twórczość, która wielokrotnie jest dla mnie cenniejsza i lepsza od artystów wykształconych i świadomie działających na rynku. Ciężko czasami odróżnić te prace, które są sprzedawane za milion funtów od tych, które są zrobione na serwetce. Dokonania jednych i drugich mają wielki ładunek emocjonalny – uważa kurator wystawy, który sam jest artystą.

Na ekspozycji w sopockiej PGS znajdzie się głównie malarstwo oraz rysunki i grafiki. Będą też rzeźby, obiekty oraz jedna animacja.

Z grona uznanych twórców będą prace m.in. Pawła Althamera, Henryka Cześnika, Władysława Hasiora, Ewy Juszkiewicz, Romana Opałki, Andrzeja Partuma oraz Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Z zagranicznych autorów na wystawie „Palindrom" znajdą się dzieła m.in. Philipa Akkermana, Martina Creeda i Sofie Mueller.

Prace autorstwa osób z zaburzeniami psychicznymi pochodzić będą z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim, Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie, Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychiatrycznie Chorych w Świeciu, Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni.

Ponadto na wystawie w Sopocie znajdą się prace m.in. z Galerii Bielskiej BWA, Fundacji Galerii Foksal, Guido Costa Projects w Turynie, Johnen Galerie Berlin oraz Museum dr Guislain w Gandawie, a także od kolekcjonerów: Grażyny Kulczyk i Wandy Lanckrampe.
Wystawa w sopockiej PGS będzie czynna do 16 sierpnia. (PAP)

rop/ pz/

Data publikacji: 18.06.2015 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.