Drzewo a gada – jesiennie

Drzewo a gada – jesiennie

Przyjazny Teatr Korez w Katowicach, 13 listopada br. udostępnił po raz kolejny swoją scenę integracyjnemu kabaretowi „Drzewo a gada" i jego publiczności. Występ – tym razem koncertowy – jak zawsze przy pełnej widowni zapowiadał naczelny konferansjer, współtwórca, autor tekstów i opiekun zespołu ks. Marek Wójcicki.

Zespół w wyjątkowo licznym składzie już od pierwszych taktów wprowadził publiczność w swój świat. Bardzo bliski, uśmiechnięty, z ogromnym przymrużeniem oka traktujący o otaczającej rzeczywistości. Patryk Laksa bardzo poetycko-nastrojowy był ozdobą koncertu. Oczywiście nie zabrakło żartów, opowiastek i humoresek w jego wykonaniu, a trzon stanowił program wokalno-muzyczny prezentujący poezję śpiewaną, autorskie piosenki kabaretowe z solistą Kubą Nowrotkiem w roli głównej.

„Nie smuć się w listopadzie czyli akcja pod niebanalnym tytułem: Pozwól wyluzować się mamie i tacie niepełnosprawnego dziecka” – to tytuł spotkania z „Drzewo a gada” w Teatrze Korez.

„Stowarzyszenie Absurdalny Kabaret, w imieniu integracyjnego kabaretu Drzewo a Gada, zaprasza wszystkich zamieszkujących w Katowicach i miastach ościennych, rodziców/opiekunów, a w szczególności samotne mamy i samotnych ojców wychowujących dzieci niepełnosprawne, którzy na co dzień zmagają się z trudem codziennej rehabilitacji, pielęgnacji i wychowania na wyjątkowy wieczór w towarzystwie nietuzinkowego, integracyjnego kabaretu Drzewo a Gada, który już od ponad 5 lat udowadnia, że niepełnosprawność nie jest barierą i przeszkodą w realizacji ambicji oraz celów zawodowych nawet tych najbardziej absurdalnych” – napisali artyści w materiale informacyjnym.

Swoje zaproszenie skierowali również do przedstawicieli władz miasta i regionu, PFRON, mediów, instytucji kultury i sztuki, których obecność z radością odnotowujemy. Z pewnością świadczy to o chętnym odbiorze sztuki przez nich prezentowanej. Podzielamy przekonanie członków zespołu, że ten koncert „to wydarzenie prezentujące wyjątkowe teksty, wyjątkową muzykę, niecodzienną oprawę zawsze wesołego integracyjnego kabaretu.”

Doskonała atmosfera, kapitalne porozumienie z widownią, a przede wszystkim dobra zabawa – tak w skrócie można opisać jesienny koncert „Drzewo a gada”. Teksty koncertowych piosenek napisali poeci z niepełnosprawnością lub powstały we współpracy z nimi.

– Nasz kabaret jest po to – mówią artyści – aby pokazywać jak z dystansem patrzeć na niepełnosprawność. Robimy to, przecież głęboko wierzymy, że rodzicie dzieci dotkniętych niepełnosprawnością powinni zacząć patrzeć na ten problem z zupełnie innej perspektywy, być może to obudzi w nich wiarę w lepsze jutro. Bardzo często rodzice z problemem niepełnosprawności swoich dzieci zapominają o sobie i swoich marzeniach. My pokazujemy i dajemy nadzieję, że tak być nie musi. Niepełnosprawni całkiem dobrze potrafią radzić sobie sami.

11-letni Kuba Podgórski zagrał na bębnach, rozpoczynając zaiste koncertowo spotkanie z muzyką i piosenką „Drzewo a gada”. Mieliśmy okazję zaobserwować – na przykładzie tego młodego artysty z autyzmem, jak głęboką i szlachetną terapią może być muzyka, potrafiąca budować pomosty między bardzo różnymi światami wyobraźni.

Koncert rozpoczęto sztandarową piosenką kabaretu pt. „Drewniany”. – W plastikowym świecie natura nie ma łatwo, bo przecież z drewna jest wszystko – tę zapowiedź wykułem na pamięć! – z szerokim uśmiechem, „puszczając oko” do publiczności płynnie zapowiedział Patryk Laksa.

I tak już do końca popłynęła muzyka przeplatana jego barwnymi „wejściami”. Na tej scenie Patryk czuje się bardzo swobodnie. Swój pierwszy występ na deskach Teatru Korez miał w wieku 12 lat.

– Związaliśmy się z tym miejscem i zawsze ilekroć mamy coś ciekawego do zaprezentowania to znajdujemy się tutaj – wyjaśnia współtwórca zespołu, muzyk i kompozytor, Michał Laksa. – Jesteśmy kabaretem, który często improwizuje i szuka swoich kierunków. Chcę skład zespołu muzycznego ugruntować, bo wiele naszych utworów jest „klimatycznych” i tu nie ma miejsca na improwizację. Trzeba je dobrze zagrać i trzeba je nosić w sercu – tak więc muszą to być raczej stali muzycy.
Jeśli chodzi o stronę kabaretową to będziemy nadal „absurdalni” i będziemy bazować na Patryku i Kubie a jeśli będzie potrzeba również na innych.
Muzyka daje nam wiele radości, szczególnie wtedy, gdy przed spektaklem umawiamy się na konkretne działania, a gdy już zacznie się koncert, to zaczyna się cała magia sztuki i wszystko po prostu się dzieje. A gdy uda się nam nawiązać dobry kontakt z publicznością, to mamy siłę, bodziec do dalszej pracy.

Jak zwykle każdego roku, jesienią – począwszy od roku 2010 – kabaret Drzewo a gada spotyka się z publicznością, której przedstawia efekty całorocznej pracy zespołu i wielu ludzi zaangażowanych w jego działania. Każda jesień jest inna, każdy program także. Tegoroczne spotkanie – jubileuszowe również z powodu 150. rocznicy urodzin miasta Katowice – poświęcone było autorskiej piosence poetyckiej i kabaretowej. Z tej okazji zespół wydał także kalendarz ścienny „z fotorelacją dokumentującą jego dotychczasową twórczość i osiągnięcia”.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Piotr Rzebko

Więcej o zespole na: www.drzewoagada.eu

Zespół wystąpił w składzie:
Patryk Laksa – wokal
Jakub Nowrotek – wokal
Michał Laksa – gitara basowa
Wojciech Margas – instrumenty perkusyjne, kahon
Michał Błaszkiewicz – skrzypce, pianino
Marcel Spychalski – gitara akustyczna
Dominik Kuczyk – perkusja

Data publikacji: 26.11.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również