Żeglarskie warsztaty artystyczne

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku odbywały się legendarne plenery żeglarsko-artystyczne. Uczestnikami byli studenci i asystenci głównie warszawskich uczelni (Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna i inne).

Z inicjatywy Bogdana Wiśniewskiego, kierownika Regionalnej Sekcji Mazowieckiej Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, postanowiono nawiązać do tej tradycji i zorganizować podobne warsztaty dla osób z niepełnosprawnością. Odbyły się one w dniach 7-20 czerwca 2012 r., a wzięło w nich udział 20 osób niepełnosprawnych. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami warsztatów sprawował Jerzy Rudziński, znany w środowisku żeglarskim jako „Małp”, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który przed kilkudziesięciu laty jako młody asystent prowadził wyżej wymienione plenery. Pomagała mu Katarzyna Szarek doktorantka ASP. Głównym organizatorem warsztatów była Regionalna Sekcja Mazowiecka Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych.
Było zatem żeglowanie (w tym rejs nocny z podziwianiem wschodu słońca na jeziorze), szanty, chrzest żeglarski. Jednakże przez większość czasu uczestnicy warsztatów zajmowali się malowaniem, rzeźbieniem w drewnie i glinie, wyplataniem z wikliny i tym podobnymi zajęciami. Odbył się także wieczór poezji.
Na zakończenie warsztatów opiekunowie naukowi zgodnie stwierdzili, że rezultaty przeszły ich oczekiwania. Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu przez PFRON.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Marek Winiarczyk

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również