Filmy pozakonkursowe na EFF „Integracja Ty i Ja”

Każdy ma swoje lato

18. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” to nie tylko projekcje konkursowe – w tym roku jury oceni 33 produkcje, ale także seanse pozakonkursowe. Dla widzów przygotowano 8 filmów fabularnych w tej kategorii. Tytuły wraz z krótkimi opisami poniżej.

Przypominamy, że tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 7-11 września.

Seanse prezentowane będą w kinie Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp na projekcje jest wolny.

Lista filmów pozakonkursowych

Amatorzy (Amateurs), reż. Iwona Siekierzyńska, Polska 2020, 95 min.

Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka Biuro Rzeczy Osobistych wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki.

Jeszcze jest czas (Falling), reż. Viggo Mortensen, Kanada, Wielka Brytania 2020, 112 min.

John wiedzie szczęśliwe życie w Los Angeles, gdzie mieszka razem ze swoją rodziną. Kalifornia to przyjazny i otwarty dla wszystkich świat, zupełnie inny niż dom rodzinny Johna, w którym wciąż mieszka jego ojciec – farmer przywiązany do ziemi i konserwatywnych wartości. Kiedy Willis zaczyna podupadać na zdrowiu, przenosi się do Los Angeles, by zamieszkać z Johnem i jego rodziną. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice?

Każdy ma swoje lato (Everyone Has a Summer), reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska 2020, 77 min.

Zbuntowana Agata przyjeżdża do małego miasteczka gotować na oazie.

Zakochuje się w niej 17-letni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek wykorzystuje chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty.

Odkrywanie wzajemnych uczuć nieoczekiwanie ujawnia pilnie strzeżoną przez matkę Mirka rodzinną tajemnicę.

Music, reż. Sia, USA 2021, 107 min.

Film o magii, którą można dostrzec, gdy ktoś, kto nie potrafi komunikować się za pomocą słów, spotyka ludzi, którzy potrafią słuchać sercem. Film rozpoczyna się w momencie, gdy żyjąca na własną rękę, z dala od rodziny, Kazu po śmierci babci, zostaje niespodziewanie jedynym opiekunem Music, swojej nastoletniej przyrodniej siostry, która nie mówi ze względu na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Music łączy w sobie ciepłą opowieść o sile miłości z musicalowymi elementami, które napędzają i wzmacniają historię, przedstawiając widzom barwne życie postaci.

Oto my (Here We Are), reż. Nir Bergman, Izrael, Włochy 2020, 94 min.

Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania? W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

Sound of Metal, reż. Darius Marder, USA 2019, 120 min.

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, legło w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

Supernova, reż. Harry Macqueen, Wielka Brytania 2020, 95 min.

Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej spędzonej wspólnie chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę.

Żegnajcie, głupcy (Bye Bye Morons), reż. Albert Dupontel, Francja 2020,

88 min.

Kiedy 43-letnia Suze Trappet dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.

Zobacz galerię…

pr/, fot. materiały prasowe

Data publikacji: 21.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również