Iść w stronę słońca

Iść w stronę słońca

Już po raz siódmy, 1 czerwca br., na scenie w parku im. gen. J. Hallera w Dąbrowie Górniczej, odbył się koncert finałowy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych i Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku".

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu pod patronatem wicemarszałka województwa śląskiego i prezydenta Dąbrowy Górniczej – Zbigniewa Podrazy – przy wydatnej pomocy Pałacu Kultury Zagłębia – jest dąbrowska fundacja „Wygrajmy Razem”. Partnerami w jego realizacji w tym roku są Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (SOSW) dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej oraz Miejska Orkiestra Dęta Dąbrowy Górniczej pod kierownictwem Ireneusza Dustera.
Koncert rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem piosenki „Iść w stronę słońca” dając publiczności przedsmak czekającej ją prawdziwej uczty duchowej. – Dziękujemy Wam droga publiczności, dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli z całego serca za to, że jesteście z nami, dziękujemy za VII Ogólnopolski Festiwal „Dotyk Dźwięku” – rozpoczął Łukasz Baruch, prezes fundacji „Wygrajmy Razem”. – Bardzo się cieszymy, że jesteście dzisiaj z nami – dodała wiceprezes Karolina Żelichowska – bo to dla Was zapraszamy wspaniałych artystów z całej Polski, aby mogli się dzielić z Wami dźwiękami muzyki, płynącej z ich serc i zapraszamy do wspólnej zabawy!

Jakub Kręcichwost, tegoroczny maturzysta SOSW w Dąbrowie Górniczej rozpoczął występ utworem z repertuaru Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” i przebojem Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”. Już sam dobór obu utworów świadczył o wielkiej wrażliwości i poetyckiej duszy Jakuba. I takież było ich piękne wykonanie.

Zarówno on jak i następna wykonawczyni Katarzyna Wachnik nie są debiutantami na dąbrowskim festiwalu. Kasia jest ponadto podopieczną fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i fundacji „Pro Artis” Andrzeja Brandstaettera, dzięki czemu miała możliwość współpracy z wybitnymi artystami i gwiazdami show biznesu. Zaśpiewała rewelacyjnie przebój Maryli Rodowicz „Sing Sing”, porywając wręcz publiczność do wspólnego śpiewu. Jak wielkie są możliwości tej wokalistki było słychać także w drugim, zgoła odmiennym standardzie z dawnych lat pt. „Już nie zapomnisz mnie”.
Lekko i zwiewnie potrafiła jak kameleon zmienić styl i sposób interpretacji i operowania głosem, prezentując duże umiejętności.
Zachwycali zresztą wszyscy wykonawcy. Z Wrocławia przyjechał np. Grzegorz Cieciński, którego pamiętamy z roku 2011 jako zagorzałego uczestnika teleturniejów – szczególnie „Jaka to melodia” – i pasjonata kolei. Już po pierwszych taktach publiczność biorąca udział w zabawie – rozpoznała melodię i piosenkę, którą wykonał. Lekko, łatwo i przyjemnie zaśpiewał znane standardy.

A Monika Czerczak ze Stargardu Szczecińskiego z ogromnym wdziękiem i urokiem osobistym wyśpiewała, że ma ochotę na chwileczkę zapomnienia w niezapomnianym przeboju Hanny Banaszak i opowiedziała „Jaki piękny jest świat” wspomagana – jak i pozostali wokaliści w swoich prezentacjach – głosami artystów z tzw. chórku. Tworzą go Iwona Zięba z Krakowa, wolontariuszka, przyjaciółka i konsultant artystyczny fundacji „Wygrajmy Razem” oraz Grzegorz Dowgiałło z Chojnowa – multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor współpracujący z fundacją. Oboje doskonale znani dąbrowskiej publiczności.

Krzysztof Wysocki z Bydgoszczy to świetny showman, od wielu lat związany z muzyką i śpiewem. Założyciel zespołu muzycznego, realizator dźwięku, działacz społeczny uhonorowany nagrodą specjalną ministra pracy i polityki społecznej. Rozbawił i roztańczył publiczność dawnym przebojem Wojciecha Gąssowskiego „Gdzie się podziały tamte prywatki?” oraz całkiem aktualnym „Radio Hello” grupy Enej.

Dobrą znajomą dąbrowskiej publiczności z 2009 r. jest także Agata Zakrzewska z Warszawy, studentka muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Brawurowo wręcz wykonała rockowy przebój Maanamu „Cykady na cykladach” i piękną balladę „Z Tobą chcę oglądać świat” – w duecie z Grzegorzem Dowgiałło. Rewelacyjnie! To niezwykle utalentowani wykonawcy. Grzesiek powrócił jeszcze na zakończenie imprezy w wielkim przeboju Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, ale z własną niepowtarzalną, fascynującą interpretacją, udowadniając – jak zawsze – swój wielki talent, kunszt wokalny i muzyczny.

Gościem VII Festiwalu „Dotyk Dźwięku” był Sebastian Dudzik z Dąbrowy Górniczej, student III roku Akademii Muzycznej w Katowicach, niezwykle uzdolniony artysta, mający w swoim dorobku wiele osiągnięć na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zaprezentował swoje ogromne możliwości wokalne i wysokiej klasy kulturę muzyczną w oskarowej piosence z filmu „Król Lew” – „Can you feel the love tonight” oraz w rewelacyjnym standardzie jazzowym „New York, New York”.

Wielkim bohaterem tegorocznego „Dotyku Dźwięku” była Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej, która pod batutą dyrektora Ireneusza Dustera towarzyszyła wszystkim solistom. Zaprezentowała się również w interpretacjach instrumentalnych, m.in. takich przebojów jak: „Chattanooga”, „Medley” – zespołu Deep Purple, czy „The Final Countdown” – czyli końcowe odliczanie, w których brzmiała jak nowoczesny big-band. Naprawdę warto tu być, warto ich posłuchać.
Towarzyszymy tej imprezie od samego początku, z radością i ukontentowaniem, bo wytworzył się już zespół artystów stale współpracujących z fundacją, ale każdego roku prezentują się także nowi, utalentowani piosenkarze i muzycy. Impreza ze wszech miar zasługuje na uwagę mediów i szerokie rozpropagowanie. To naprawdę wielka uczta duchowa, przeżycie emocjonalne i estetyczne. A jej poziom systematycznie z roku na rok wzrasta!
Dzięki takim projektom, dzięki takim artystom prestiż miasta z pewnością również rośnie!

Dziękując wszystkim współorganizatorom, wykonawcom, orkiestrze i publiczności Łukasz Baruch wyraził nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.
Publiczność pożegnała artystów prawdziwą owacją! Już teraz cieszymy się na spotkanie z nimi za rok…

Zobacz galerię…
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 10.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również