Każda może być modelką

Każda może być modelką

W trakcie realizacji jest projekt modowy specjalnie dla dziewczyn z niepełnosprawnościami. „Monomoda - żurnal internetowy" jest projektem współfinansowanym ze środków EFS (IV Oś Priorytetowa PO Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 4.1 Innowacje społeczne).

Jego najistotniejszym celem jest inwestycja w polepszanie sytuacji osób z niepełnosprawnościami w zakresie wybranych czynności z życia społecznego, obywatelskiego, rodzinnego i zawodowego przez zaproponowanie zmian wizerunku oraz utrwalenie tych rozwiązań redukujących ich bariery psychospołeczne i mentalne.

„MONOMODA – żurnal internetowy” to projekt Małgorzaty Załeckiej, którego celem jest budowanie społecznej akceptacji i udowodnienie, że kobiety z różną niepełnosprawnością są piękne i atrakcyjne. Projekt wychodzi naprzeciw stereotypowemu postrzeganiu kobiet z niepełnosprawnością i skupia się na podkreśleniu piękna kobiety, nie na niepełnosprawności.

– Chodzi po prostu o poszukiwanie jeszcze lepszych, nowatorskich rozwiązań, odpowiadających na potrzeby społeczne, na choćby mały wycinek rzeczywistości. Projekt ma na celu budowanie społecznej akceptacji osób niepełnosprawnych, pokazywanie ich w codziennym życiu w atrakcyjnych odsłonach – mówi autorka projektu, Małgorzata Załecka.

W trakcie realizacji projektu stylista przede wszystkim rozmawia z uczestniczką. I stara się dopasować strój do jej urody, osobowości, zainteresowań, tak aby ubiór wyrażał charakter modelki.
Poprzez indywidualny dobór stroju z uwzględnieniem konkretnego rodzaju niepełnosprawności, stylistka podpowiada jak poczuć się atrakcyjnie i swobodnie.
W założeniu projektu chodzi o podkreślenie atutów kobiecego ciała oraz pokazanie modelkom, że niepełnosprawność nie powinna wpływać na samoocenę, odbierać kobiecej charyzmy i atrakcyjności. Kluczem nie jest idealne ciało, a odnalezienie własnego stylu i kreowanie swego wizerunku.

Stylista uczy uczestniczkę jak strojem tuszować niedoskonałości. Poprzez odpowiednie zastosowanie tkanin, deseni można wymodelować optycznie talię, wysmuklić sylwetkę, zmniejszyć nielubiane nierówności. Buty na płaskiej podeszwie często będą właściwsze ze względu na stabilność i bezpieczeństwo niż wysokie obcasy.

Ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnością ma komfort. Ważne jest, aby ubrania były wygodne i łatwe do włożenia, np. zapięcie z przodu ułatwi zakładanie stroju, odpowiednia długość sukienki – swobodę jej noszenia.
W przypadku modelki na wózku nie bez znaczenia będzie długość rękawów, która powinna zapewnić komfort przy manewrowaniu. Dla odmiany, w tym przypadku zapięcie nie powinno być z tyłu, żeby nie uwierało, a na nogach – przewrotnie – można mieć szpilki.
Autorka projektu preferuje sukienkę jako najbardziej charakterystyczny element damskiej garderoby. Sukienka nie tylko dodaje kobiecości, ale modeluje i podkreśla kobiece atuty.

Do udziału w projekcie zapraszane są dziewczyny z różnymi widocznymi niepełnosprawnościami fizycznymi: na wózkach, po amputacjach, niskiego wzrostu. Styliści projektu wspólnie z modelkami ustalają odpowiedni zestaw ubrań i dodatków, w którym uczestniczki poczują się dobrze i wygodnie, a przede wszystkim kobieco.
Projekt prowadzony jest z wielką kulturą, taktownie z wyczuciem i empatią. Kreacje są różnorodne, dają poczucie elegancji, dziewczęcości i lekkości. Inspirują i zachęcają do zwracania większej uwagi na swój wizerunek.
Autorzy strony cały czas poszukują nowych modelek, dlatego warto hashtagować swoje zdjęcia #monomoda – ten tag jest przeglądany przez stylistów projektu.
Wszystkie aktualne sesje oraz więcej informacji znajdziesz na stronie monomoda.org. Zajrzyj także na Facebooka i Instagram projektu!

Oprac. em, fot. FB
Data publikacji: 09.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również