Laboratorium Kultury Głuchych

Laboratorium Kultury Głuchych

W niedzielę, 20 lipca o 17.00, w klubie Katofonia przy ulicy Mariackiej w Katowicach odbyło się Laboratorium Kultury Głuchych. Była to część projektu „Nie Bądź Głuchy na Kulturę", który jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego.

W ramach Laboratorium zaprezentowane zostały różne przykłady twórczości – fotografia, malarstwo, moda, filmy, pantomima, humor, żywa poezja migana. Przybyli twórcy opowiadali także bajki, dowcipy, prezentowali stroje z najnowszych kolekcji, a jedna z uczestniczek wraz ze swoimi córkami pokazała zabawę wg piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
Było to bardzo interesujące spotkanie, zorganizowane przez krakowską Fundację Rozwoju Edukacji im. Marka Mazurka Między Uszami. Ewa Mazurek – jej założycielka szefowa powiedziała: – Fundacja powstała żeby wspomagać rynek pomocy dydaktycznych w języku migowym dla szkół dla głuchych. Produkowane i projektowane są one z myślą o specjalnych potrzebach uczniów głuchych. Realizujemy różne projekty m.in. „Nieznane lektury”, edukację na temat AIDS i ten ostatni – „Nie bądź głuchy na Kulturę”. Chcemy pokazać, że ludzie głusi też są twórcami kultury, ale także jej odbiorcami, w szerokim tego słowa znaczeniu. Pragniemy zbadać co ich interesuje w zakresie kultury i czy wychodzą z domów na spotkanie z kulturą , a jeśli tak, to dlaczego. Ostatnim takim udanym przedsięwzięciem był Festiwal Poezji Miganej, który odbył się pod koniec czerwca w Krakowie. Zgromadził sporą publiczność i zdobył duże uznanie, było to pierwsze takie spotkanie w Polsce.
Na spotkaniu w ramach Laboratorium panowała fantastyczna atmosfera, pełna śmiechu, zabawy i rodzinnego ciepła.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: em

Data publikacji: 21.07.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również