Mały wielki jubileusz

Karolina Żelichowska, Łukasz Baruch - prezesi Fundacji Wygrajmy Razem na tle Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej

„Cieszcie się zarówno swoimi osiągnięciami, jak i planami, wykonujcie z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu".
(Maks Ehrmann)

Pięć lat to pierwszy znaczący jubileusz w życiu każdej organizacji. Niby jeszcze niewiele, a przecież na tyle już dużo, by w pełni cenić rozmiar, charakter i wagę realizowanych działań i projektów. Z pewnością te przeprowadzone przez Fundację Wygrajmy Razem w Dąbrowie Górniczej zasługują na uwagę i uznanie. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji pozarządowych w regionie śląsko-dąbrowskim. Jej członkowie to niebywale uzdolnieni muzycy, wokaliści, często multiinstrumentaliści i błyskotliwi aranżerowie.
Od sześciu już lat, raz do roku około świąt Bożego Narodzenia wspomagani przez Fundację Anny Dymnej organizuje jedno ze swoich najważniejszych przedsięwzięć – koncert pn. „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko”. W tym roku odbył się 12 grudnia na scenie Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej – który był także współorganizatorem wydarzenia i pod patronatem prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazy i jego osobistą obecnością (sic!)… Obecni byli także przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu, instytucji i organizacji pozarządowych ziemi dąbrowskiej, przyjaciele i sympatycy Fundacji Wygrajmy Razem.

Koncert zawsze prowadzi znany dziennikarz, redaktor bądź prezenter radiowy lub telewizyjny. W tym roku w rolę konferansjera wcieliła się powszechnie lubiana Paulina Chylewska. Koncert rozpoczął występ Chóru „Wiara”, aktualnie prowadzonego przez Anetę Gorgoń, który istnieje już 14 lat i działa przy dąbrowskim Kole PZN, okręg śląski.
A potem przy akompaniamencie rewelacyjnej Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej pod batutą Ireneusza Dustera występowali artyści z niepełnosprawnością – w zdecydowanej większości byli to wokaliści z dysfunkcją wzroku, członkowie bądź przyjaciele Fundacji Wygrajmy Razem – w utworach solowych i w integracyjnych duetach.

18-letnia Aleksandra Nykiel z Bielska-Białej zaczarowała widownię przepięknie wykonanym utworem z repertuaru Ewy Bem „Moje serce to jest muzyk”. Wspólnie z Kamilem Hoffmanem, uczniem II LO w Będzinie zaśpiewali bardzo klimatycznie i nastrojowo „Będziesz moją panią” Marka Grechuty.
Michał Becmar z kapitalnym wyczuciem feelingu charakterystycznego dla niezapomnianego Andrzeja Zauchy, zaśpiewał jego piosenkę „Bądź moim natchnieniem”. Razem z Justyną Cębrzyńską – na co dzień prowadzącą zajęcia muzyczne i wokalne oraz wokalistka zespołu folkowego – zaśpiewali „Nowa rodzę się” z repertuaru Moniki Kuszyńskiej.
Debiutantka Paulina Fąfara – młodziutka, o wdzięcznej aparycji i „wielkim głosie”, niezwykle obiecująca – uczennica 3 klasy Gimnazjum nr 15 w SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książęk-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej wykonała – przy ogromnym żywiołowym aplauzie widowni – piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. W „Dumce na dwa serca” z repertuaru Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka towarzyszył jej Sebastian Dudzik, student dyrygentury w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wokalistki w Akademii Muzycznej w Łodzi. Duet nagrodzono owacyjnymi brawami.

A to był dopiero początek emocji! Agnieszka Krząstek rozbawiła i rozśpiewała widownię, wykonując brawurowo piosenkę Danuty Rinn „Gdzie ci mężczyźni” Scena to jest jej najprawdziwszy żywioł. Energią i witalnością może obdarzyć niezliczoną rzeszę widzów, słuchaczy.
Rafał Kozieł – na co dzień nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Górniczej oraz solista dąbrowskiego klubu Helikon – towarzyszył jej w utworze „Pozwolił nam los”, znanym z wykonania duetu Anna Jantar i Bogusław Mec. Perfekcyjnie wyśpiewany utwór publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

W zupełnie inny świat zaprosił obecnych Darek Buczek. Od rytmów zespołu „Dżem”, którego szlagier „Harley mój” zaprezentował w porywającym szalonym występie z udziałem Grzegorza Dowgiałło, gładko przeszedł do rytmicznego przeboju „Baby, ach te baby” z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego i Andrzeja Zauchy. A nie wszyscy wiedzą, że ten wdzięczny utwór pochodzi sprzed wojny i był w latach 30. przebojem genialnego polskiego aktora i piosenkarza Eugeniusza Bodo! W tym utworze Darkowi towarzyszył Miłosz Kidawa, uczeń LO, wokalista i gitarzysta. Zaśpiewali bardzo energetycznie i z wielkim, promiennym uśmiechem…

Ostatni duet to Tomasz Kowalik, na co dzień student informatyki i globtroter, któremu w chórkach towarzyszyli Karolina Żelichowska i Mariusz Trzeciak – członkowie zespołu Mezalians Art. Tomek z gracją i wyczuciem zaśpiewał „Zabiorę Cię” z repertuaru zespołu Kancelaria, a w piosence „Ktoś między nami” Anny Jantar i Zbigniewa Hołdysa towarzyszyła mu w duecie Gabriela Oleksy z dąbrowskiego klubu Helikon.

Rozśpiewana widownia długo dziękowała wszystkim wykonawcom. Jak zawsze wysokie umiejętności potrafili połączyć z olbrzymią dawką wrażliwości, kultury i prawdziwej sztuki. To wielka przyjemność dla słuchaczy i widzów…

Finał koncertu był bardzo wzruszający. Paulina Chylewska z Łukaszem Baruchem, prezesem Fundacji Wygrajmy razem dokonali uroczystego wręczenia „Elfów 2015″ – wyróżnień Fundacji za wspieranie jej działań. W bieżącym roku nagrodzono Agatę Widerę-Burdę – śpiewaczkę, sopranistkę, Marię Zawartkę – reprezentantkę firmy AVON, Dorotę Klejnot – prezes dąbrowskiego Stowarzyszenia „Dar serca” oraz Mateusza Makselona – pracownika Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Władze samorządowe odznaczyły za zasługi dla województwa śląskiego, a wśród nich Karolinę Żelichowską, współprezesującą Fundacji Wygrajmy Razem.

A potem już tylko zabawne karaoke – z przesympatycznym, roześmianym prezydentem Zbigniewem Podrazą w roli głównej oraz porywające tutti w wykonaniu wszystkich artystów poprzedzone przez Łukasza Barucha pożegnaniem i podziękowaniem za obecność i wsparcie działań Fundacji Wygrajmy Razem (nr KRS KRS 0000369145)
Życzymy Fundacji wielu dobrych, znaczących projektów, śpiewającej egzystencji wolnej od syndromu pustego portfela.
Następnych, dobrych lat!

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 21.12.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również