Motyle 2019 poleciały do zwycięzców

Jury 16. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja obradowało w tym roku w składzie: Piotr Wereśniak – przewodniczący, Małgorzata Sobieszczańska, Jowita Budnik, Marzena Trybała i Petro Aleksowski.Po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (16 filmów), dokumentalny (16 filmów) oraz amatorski (6 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2019 i wyróżnienia.

Motyl 2019 w kategorii filmu amatorskiego otrzymuje film „Superhero” w reżyserii Dariusza Janiczaka za wspaniałych bohaterów, błyskotliwy humor i niezwykłą lekkość opowieści oraz prawdziwy suspens. Dodatkowo jury doceniło poziom realizacji i doskonały montaż, które nie ustępują profesjonalnym produkcjom.

Motyl 2019 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Połączeni” w reżyserii Aleksandry Maciejczyk za piękną, dowcipną i pełną emocji opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery. Jury doceniło oryginalny sposób przedstawienia bohaterów oraz doskonałe wykorzystanie środków filmowych.

Motyl 2019 w kategorii filmu fabularnego otrzymuje film „Mam na imię Pietia” w reżyserii Darii Binevskaya za pełną wdzięku opowieść o słowiańskiej wrażliwości osadzonej w systemowym absurdzie wschodu. Jury doceniło umiejętność zawarcia szerokiej gamy emocji w krótkiej i zwartej formie filmowej.

Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego dla filmu „Kolor życia” w reżyserii Michaela Njoroge za filmowy manifest przeciwko brakowi tolerancji, okrucieństwu wobec inności oraz przedmiotowemu traktowaniu człowieka.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Projektanci” w reżyserii Otoxo Productions za optymistyczną i sugestywnie zrealizowaną opowieść o inności, która jest prawdziwą wartością, o wykorzystywaniu ogromnego potencjału kreatywnego osób niepełnosprawnych na komercyjnym rynku i sztuce, która integruje bez żadnych ograniczeń.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Znak miłości” w reżyserii Elad Cohen i Iris Ben Moshe za ciepłą i czulą opowieść o nietypowym rodzicielstwie, o potrzebie akceptacji i przynależności opowiedzianej w niezwykle szczerym i intymnym portrecie bohaterów.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Szczęśliwi razem” w reżyserii Yen Kung Kuo za odwagę podjęcia trudnego ale bardzo ważnego tematu, przełamującego tabu społeczne i kulturowe.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Fale uderzeniowe” w reżyserii Kineret Hay-Gillor za wnikliwe i pogłębione spojrzenie na problem traum powojennych i ich wpływu na całe rodziny i społeczeństwo.

Jury młodzieżowe przyznało swoją nagrodę filmowi „Superhero” w reżyserii Dariusza Janiczaka.

Publiczność nagrodziła film „Rycerz Stefan” w reżyserii Agnieszki Kozaczki-Gralak.

Trudno w to uwierzyć, ale 16. EFF Integracja Ty i Ja dobiegł końca. Dzięki Wam – naszym Gościom, Widzom, Przyjaciołom i Sympatykom – po raz kolejny program wydarzeń z plakatu zmienił się w pełne życia, optymizmu i otwartości, bezpretensjonalne wydarzenie, gdzie człowiekowi do człowieka jak naprawdę blisko. To Wasza zasługa!

Dziękujemy za wspaniałe, mądre spotkania na scenie i poza nią. Życzliwość, uśmiech, wrażliwość. Za pełne sale, cenne uwagi, sugestie i komentarze, które zawsze są dla nas inspiracją do jeszcze wnikliwszego i uważniejszego spojrzenia na sprawy osób z niepełnosprawnością. Filmowcom dziękujemy za dostarczenie nam historii i tematów, o których chce się myśleć i obu składom jury za złożenie ich w werdykt. Za wszelkie wsparcie – organizacyjne, finansowe, logistyczne naszym partnerom, patronom, instytucjom, fundacjom, stowarzyszeniom, firmom. Za piękne obrazy i słowa – lokalnym i ogólnopolskim mediom. Za wszystko naszym „pracowitym mrówkom” – wolontariuszom.

Dziękujemy Każdemu, kto był z nami. Do zobaczenia za rok!

Zobacz galerię…

Organizatorzy 16. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja
fot. kadry z nagrodzonych filmów, Wojciech Szwej
Data publikacji: 07.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również