Najpiękniejsza lekcja miłości

Najpiękniejsza lekcja miłości

W niedzielne, jesienne popołudnie 16 października, w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, miał miejsce wernisaż wystawy „21 uczuć zespołu Downa czyli najpiękniejsza lekcja miłości". To autorska wystawa fotograficzna Agnieszki Sztuki, ukazująca piękno uczuć i emocji jakimi dzieci z zespołem Downa obdarzają swoich najbliższych.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z zespołem Downa „Szansa” z Katowic. W zaproszeniu na wystawę Beata Zipper-Malina, założyciel i prezes Stowarzyszenia zachęcała, że warto zobaczyć wystawę „aby zatrzymać się na chwilę, docenić bliskość, szczerość i bezinteresowność w codziennych relacjach… Uczyć się od mistrzów empatii”.

Ze zdjęć, które są zarazem zawartością Kalendarza na 2017 rok naprawdę emanuje wielkie ciepło, radość z wzajemnej relacji, nie ma tam grama sztuczności, grania czegoś, przybierania póz. Widz może się poczuć przytulony, wyjść radośniejszy, choć może zadumany…

Aga Sztuka, autorka zdjęć, specjalizująca się w fotografii dziecięcej, zachęcała: „Zapraszam wszystkich serdecznie na wystawę fotograficzną pokazującą piękne relacje pomiędzy dzieciakami a ich bliskimi. Zdjęcia mojego autorstwa zostały wykonane aby stworzyć kalendarz wspierający Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa Szansa. Koniecznie przyjdźcie poznać moich modeli, obejrzeć zdjęcia, posłuchać dobrej muzyki a przede wszystkim kupić kalendarz”.

Zaproszenia spotkały się z należytym odzewem. Teatr był wypełniony, brak było wolnych miejsc, kilka osób stało. Odczułam to jeszcze przed koncertem – nie tylko rozległy parking był zapełniony, ale i okolice Teatru.

Wernisaż uświetnił doskonały koncert, występ prawdziwych gwiazd. Karolina Kidoń – według branżowych portali i magazynów jeden z najlepszych w Polsce głosów bluesowo-soulowych. Znana z Bitwy na Głosy, Drogi do gwiazd, Kuźni talentów, współpracy z takimi gwiazdami jak Zbigniew Wodecki, Małgorzata Ostrowska, Halina Mlynkova, Jarosław Śmietana.
I podopieczny pani Karoliny – Patryk Demkowski – 17 letni wokalista, gitarzysta, kompozytor, tekściarz. Dzięki umiejętności zapętlania partii wokalnych i gitarowych brzmi momentami jak zespół, choć jednoosobowy. Promują go Radio Katowice i Telewizja Katowice

Widać było doskonały kontakt wykonawców z bohaterami wieczoru – podopiecznymi Stowarzyszenia, które siedziały z brzegu sceny, klaskały, kiwały się. Odnosiło się wrażenie, że są dobrymi znajomymi, zresztą słusznie. Jak się potem okazało w i dla „Szansy” znalazło się miejsce w Teatrze Robark i terapeuci co tydzień mają tam zajęcia taneczne. Może i dlatego wystawa miała swój wernisaż właśnie tutaj.

Mówi Beata Zipper-Malina, prezes Stowarzyszenia:

NS: – To już druga wystawa fotograficzna Waszego Stowarzyszenia, o pierwszej sprzed kilku lat pisaliśmy. Część modelek i modeli chyba ta sama, tylko nieco starsza. Skąd pomysł tej wystawy?
– Pomysł wystawy fotografii pod tytułem „21 uczuć Zespołu Downa czyli najpiękniejsza lekcja miłości” zrodził się w mojej głowie dawno temu, ponieważ od wielu lat zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym mam szczęście obserwować. ale również doświadczać szczerości i czystości uczuć jakimi dzieci z ZD obdarzają swoich najbliższych. Tego, jak w każdej relacji w sposób całkowicie bezinteresowny oddają całych siebie, jak mocno ufają, bezgranicznie uwielbiają i współodczuwają. Brak w nich najmniejszego cienia egoizmu, kalkulowania czy cos się opłaca. Inteligencją emocjonalną przewyższają pewnie niejednego z nas. Są dla nas barometrami uczuć i emocji, prawdziwymi nauczycielami empatii.

NS: – I odważna próba pokazania tego za pomocą zdjęć?
– Poprzez tę wystawę chcieliśmy opowiedzieć o radości, jaką daje bliska relacja z
dzieckiem z ZD – i mam nadzieję, że nam się to udało. Każda z fotografii przedstawia dziecko – czasem już pełnoletnie, w relacji z kimś bardzo bliskim – są to rodzice, rodzeństwo, przyjaciele czy też ukochany czworonóg. Każde zdjęcie jest efektem sesji plenerowej w jednym z parków naszego województwa.

NS: – Tytuł wystawy również przemyślany, to 21 od razu sugeruje, kto jest jej bohaterem. Choć pewnie nie jest to powszechne skojarzenie…
– Liczba 21 nie jest oczywiście przypadkowa, jest ona dla nas bardzo symboliczna, gdyż to właśnie w 21. parze chromosomów znajduje się pewien dodatkowy (trzeci) chromosom, który determinuje funkcjonowanie osób z tym zespołem. Również właśnie 21 dnia marca jest obchodzony na świecie międzynarodowy dzień osób z ZD.

Wystawa w Rozbarku gościła do końca października, w listopadzie można ją będzie oglądać w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 02.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również