Odtwórca Hawkinga nagrodzony Oscarem

Odtwórca Hawkinga nagrodzony Oscarem

Coraz częściej osoby z niepełnosprawnością, ich zmagania z ograniczeniami są podstawą do tworzenia wybitnych scenariuszy i filmów, nagradzanych branżowymi wyróżnieniami w tym najważniejszym – Oscarem.

Aktorzy starają się jak najbardziej wiarygodnie przedstawić życie i funkcjonowanie osób z ograniczeniami fizycznymi i umysłowymi. Niewątpliwe udało się to Eddie Redmayne, który otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę Stephena Hawkinga w filmie „Teoaria Wszystkiego”.
Stephen Hawking jest wybitnym fizykiem dotkniętym stwardnieniem zanikowym bocznym. Dlatego zagranie takiej postaci, która – oprócz widocznej niepełnosprawności ma jednocześnie bogatą psychikę i… trudny charakter – jest prawdziwym wyzwaniem dla aktora.

Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Julianne Moore, która w filmie Still Alice, gra osobę zmagającą się z postępującą chorobą neurologiczną.

Na Oscarowej Gali nie zabrakło polskich akcentów. Obok zwycięskiej „Idy” tegorocznymi nomiowanymi były dwa filmy dokumentalne z Polski „Joanna” Anety Kopacz opowiadającej historię umierającej na raka kobiety oraz „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego i Macieja Ślesickiego o małym Leosiu dotkniętym rzadką chorobą genetyczną zwaną klątwą Odyny. Wywiad z Magdą Hueckel – matką Leosia i współtwórczynią tego filmu znajduje się tutaj.

Gala Oscarowa nie jest tylko – jak uważa wielu – „targowiskiem próżności”, ale właśnie poprzez jej szeroki medialny odbiór są promowane ciekawe obrazy, a być na „oscarowym” filmie to „prawie” obowiązek.

Kat

fot. www.filmweb.pl
Data publikacji: 25.02.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również