„Open Art” – multimedialny przewodnik dla osób z dysfunkcjami

„Open Art" – multimedialny przewodnik dla osób z dysfunkcjami

„Open Art" to multimedialny przewodnik muzealny na smartfony i tablety, który powstaje szczególnie z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Aplikacja powinna zacząć działać na wiosnę przyszłego roku.

Prezes Fundacji Siódmy Zmysł Anna Jankowska poinformowała 17 listopada na konferencji prasowej w Krakowie, że aplikacja powstaje z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu, ale korzystać z niej będą mogli wszyscy zainteresowani.

Open Art będzie oprowadzał po zbiorach sztuki współczesnej, znajdujących się w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. – Będzie można przyjść do muzeum z własnym smartfonem. Ale będzie można też pozostać w domu i nie wychodząc na zewnątrz poznawać eksponaty za pomocą tego przewodnika – powiedziała prezes Fundacji Siódmy Zmysł.

Treść przewodnika ma być dostępna w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym oraz w postaci multimediów. Aplikacja zapewni automatyczną identyfikację muzealnych eksponatów oraz lokalizację zwiedzającego w muzeum. Opracowane rozwiązanie będzie mogło zostać wdrożone w innych muzeach i galeriach jako nowa usługa.

Prezes Fundacji zwróciła też uwagę, że w przeciwieństwie do większości audiodeskrypcji, które są w muzeach, audiodeskrypcje w powstającym przewodniku nie będą tak długie. Opisy dzieł sztuki będą również prostsze niż te zwykle opracowywane przez historyków sztuki. – Jak wybraliśmy sztukę współczesną, to trzeba było sprawić jeszcze, żeby ta sztuka nie była taka trudna. Bo większość osób, które pytaliśmy o sztukę współczesną, przyznała, że potrzebuje pomocy, by ją zrozumieć – nawet jeśli ją widzi – wyjaśniła prezes Fundacji.

Projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum, w którego skład – oprócz Fundacji i trzech muzeów – wchodzą: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i Centrum Transferu Technologii EMAG – oba z Katowic, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji. (PAP)

bko/ agz/

Data publikacji: 18.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również