Premiera spektaklu tanecznego w Bytomiu

Premiera spektaklu tanecznego w Bytomiu

29 stycznia w piątek, o godzinie 19.00 na deskach Teatru ROZBARK w Bytomiu odbędzie się pokaz premierowy spektaklu „Inni", w wykonaniu uczestników Integracyjnego Teatru Tańca INTEGRA. Bilety w cenie: 5 zł od osoby.

Choreografia: uczestnicy INTEGRY
Koordynacja: Beata Grzelak-Szweda, Ewelina Dehn

Spektakl „Inni” jest efektem pięciomiesięcznej pracy warsztatowej uczestników INTEGRY, którzy poprzez doświadczanie swojego ciała oraz indywidualnych, specyficznych ruchów, gestów, zachowań stworzyli opowieść na temat pojmowania „inności”? Bo czy „inność” oznacza… no właśnie, co oznacza? Czy to bycie kimś lepszym, gorszym, chorym, zdrowym, sprawnym czy niepełnosprawnym? Dla każdego z nas „inność, inny, inni” oznacza coś zupełnie odmiennego. Prezentacja jest próbą wyśmiania i zlekceważenia sposobu patrzenia na niepełnosprawność, który zakłada żalenie się nad osobami z niepełnosprawnością. Niektóre ze scen pojawiające się w prezentacji są wręcz ironiczne, dając tym samym publiczności możliwość głębokiego zastanowienia się nad tym czym jest niepełnosprawność i kim są osoby niepełnosprawne. Pracując z niepełnosprawnymi na co dzień możemy stwierdzić, iż są w pełni równorzędnymi partnerami w tańcu i nie tylko, a także dają siłę, chęć i motywację do działania.

INTEGRA to grupa taneczno-ruchowa działająca przy Teatrze ROZBARK od 2014 roku, której celem jest przełamywanie barier tanecznych dotyczących szeroko pojętej niepełnosprawności. Na swoim koncie ma już jedną prezentację: spektakl „Sen”, który cieszył się dużym uznaniem widzów. Ideą, która nam towarzyszy jest integracja między osobami pełno i niepełnosprawnymi. Wierzymy, że chęć do działania, wyrażania siebie poprzez teatr i taniec jest tą siłą, która może połączyć ludzi i wykrzesać z nich to, co najlepsze. INTEGRA jest przestrzenią dla ludzi i między ludźmi, jest ich azylem i strefą wolności.

Beata Grzelak-Szweda w latach 2000-2013 związana ze Śląskim Teatrem Tańca, w Teatrze ROZBARK od 2014 roku. Ukończyła studia socjologiczne o specjalności praca socjalna na Uniwersytecie Śląskim. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Integracyjnego, prowadzonych m. in. przez Pietro Cardillo i Victorię Day Fox, Warsztatach Terapii przez Ruch, prowadzonych przez specjalistów z USA (Lynn Kable, Joe Martino, Gail Frizzel, Teya Sepinuk), w warsztatach „Muzyka i ruch w działaniach terapeutycznych” przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilku lat sama prowadzi zajęcia w ramach Warsztatów Terapii przez Ruch oraz Warsztatów Tańca Integracyjnego. Na co dzień prowadzi zajęcia w zakresie terapii przez ruch i realizuje spektakle z osobami niepełnosprawnymi, podopiecznymi domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej oraz innych placówek. Jeden z jej spektakli zdobył wyróżnienie na Przeglądzie Twórczości Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej PUMA w Dąbrowie Górniczej oraz na Festiwalu Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Chorzowie.

Ewelina Dehn z wykształcenia pedagog specjalny i terapeuta. Od 10 lat pracuje zawodowo z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także dziećmi i młodzieżą. Przez wiele lat związana jako wolontariuszka oraz uczestniczka zajęć ze Śląskim Teatrem Tańca (Warsztaty Terapii przez Ruch, relaksacji, choreoterapia, świadomy ruch, Klanza). Przez pięć lat tańczyła w klubie tańca towarzyskiego Adik Bytom, trenowała także sztuki walki. Obecnie pracuje jako terapeutka zajęciowa w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich oraz w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu terapii tańcem i ruchem w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu (Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej).

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBRAK mieści się w budynku zabytkowej cechowni Kopalni Rozbark, którą założono w 1868 roku. Wydobycie węgla zakończono w 2004 roku, a trzy lata później część zabudowań kopalni została wpisana do rejestru zabytków. Działalność Teatru ROZBARK opiera się na trzech pionach: działalności artystycznej, edukacyjnej i społecznej. Misją i założeniem Teatru ROZBARK jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu, z którymi chce docierać do dzieci, młodzieży i dorosłych. Kulminacją działań promujących taniec współczesny są kolejne edycje ROZBARK IN MOTION – Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Anna Piotrowska, tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, stypendystka British Council Awards 2004, dwukrotna laureatka SoloDuo Dance Festival w Budapeszcie.

Data publikacji: 12.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również