„Radość Tworzenia” po raz dziewiąty

Rozpoczął się IX Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Radość Tworzenia". Ta trwająca dwa miesiące impreza jest wielkim świętem dla niepełnosprawnych mieszkańców Mazowsza, którzy realizują swe pasje poprzez różne dziedziny sztuki: muzykę, taniec, teatr i plastykę.

Inauguracja kolejnej edycji festiwalu odbyła się w dniu 18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Była ona połączona z Dniem Plastyki. Na zorganizowanej z tej okazji wystawie pokazano kilkadziesiąt prac wykonanych różnymi technikami. Ich autorami są podopieczni domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy, uczniowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

W tym roku uroczysta inauguracja i Dzień Plastyki były zorganizowane przy udziale Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Studenci tej uczelni pracowali jako wolontariusze, zapewniając m.in. pomoc tłumacza języka migowego dla niesłyszących uczestników i goście festiwalowych.

Kolejny festiwalowy dzień poświęcony tym razem muzyce odbył się 27 października w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Prezentowano zarówno utwory instrumentalne, jak piosenki ludowe, a także – tradycyjnie już – znane szlagiery. Wzięło w nim udział kilkanaście zespołów i solistów z całego Mazowsza. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory instrumentalne oraz pieśni i piosenki, a wśród nich znane przeboje m.in. braci Golców i Budki Suflera, piosenki cygańskie i wojskowe. Uwagę widzów tegorocznego Dnia Muzyki zwracały piękne kostiumy przygotowywane wspólnie przez wykonawców, ich opiekunów i instruktorów oraz profesjonalne układy sceniczne.

W tym roku do grona osób niepełnosprawnych – zespołów i solistów – uczestniczących w festiwalu od kilku lat dołączyli debiutanci, m.in. Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu.

W środę 3 listopada w Mińsku Mazowieckim spotkają się zespoły, które zgłosiły swój udział w Dniu Tańca, w sumie 16 grup tanecznych z całego Mazowsza. Ten dzień zapowiada się również bardzo ciekawie. Obejrzymy układy choreograficzne do muzyki klasycznej, popularnych kompozycji autorów polskich i zagranicznych oraz znanych przebojów muzyki rozrywkowej.

Dwa kolejne festiwalowe dni poświęcone będą teatrowi. Odbędą się one w Radomiu (10 listopada) i w Warszawie (25 listopada).

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również