„Radość Tworzenia” – za rok jubileusz

Dobiegł końca IX Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Radość Tworzenia". Imprezy festiwalowe trwały od w tym roku od 18 października do 25 listopada. Ich uczestnicy spotkali się w kilku miastach Mazowsza prezentując swe dokonania w zakresie plastyki, muzyki, teatru i tańca. Uroczysta gala odbyła się 6 grudnia, tradycyjnie już w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku.

W tym roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zorganizowało festiwal wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Fundacją „O Uśmiech Dziecka”, Miejskim Domem Kultury w Makowie Mazowieckim, Młodzieżowym Domem Kultury w Radomiu oraz Teatrem Rampa w Warszawie.

O „Radości Tworzenia” pisaliśmy już w latach poprzednich, przypomnijmy zatem, że jego uczestnikami są osoby niepełnosprawne: dzieci, młodzież i dorośli – nieprofesjonalni artyści zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki. Festiwal nie jest konkursem – nagrodą jest sam udział w nim i upominki rzeczowe, które otrzymują wszystkie grupy. Podczas każdej z festiwalowych imprez kilkuosobowe jury typuje zespół, który bierze potem udział w gali wieńczącej kolejną edycję festiwalu.

DSCF0706

Tegoroczna inauguracja, połączona z Dniem Plastyki, odbyła się w dniu 18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Była ona zorganizowana przy udziale Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Studenci tej uczelni pracowali jako wolontariusze, zapewniając m.in. pomoc tłumacza języka migowego dla niesłyszących uczestników i gości festiwalowych. Kolejne festiwalowe imprezy odbywały się w: Garwolinie (Dzień Muzyki), Makowie Mazowieckim (Dzień Tańca), Radomiu i w Warszawie (Dzień Teatru).

W festiwalu wzięło udział kilkaset osób z całego Mazowsza w różnym wieku i z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Reprezentowali oni kilkadziesiąt instytucji: placówek szkolno-wychowaczych, szkół specjalnych i integracyjnych, warsztatów terapii zajęciowej. domów pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych.

DSCF0678

W tym roku do grona niepełnosprawnych zespołów i solistów uczestniczących w festiwalu od kilku lat dołączyli debiutanci, m.in. Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu, Bartnicki STS – Seniorski Teatrzyk Społeczny, Stowarzyszenie Seniorów „Promyk”, czy Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Starych Pieścirogów koło Nasielska. Ich uczestnicy tworzący zespół wokalno-muzyczny, zaprezentowali przepiękną wiązankę pieśni cygańskich. Na uwagę zasługiwało ich doskonałe przygotowanie muzyczne, ciekawe układy choreograficzne i piękne, barwne kostiumy. I nic dziwnego – patronem ich dokonań jest Don Vasyl, pieśniarz – gwiazda muzyki cygańskiej, zdobywca wielu złotych płyt.

Wśród prezentacji teatralnych uwagę zwrócił WTZ Caritas z Mińska Mazowieckiego pantomimą Liber Vitae – Księga życia.

W przyszłym roku festiwal „Radość Tworzenia” będzie obchodził jubileusz dziesięciolecia. Przypomnijmy jeszcze tylko, że nasza redakcja była patronem medialnym tegorocznej jego edycji.

Halina Guzowska

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również