Rozśpiewany Ciechocinek

Rozśpiewany Ciechocinek

Fundacja Inicjatyw na rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS oficjalnie działa od września 2000 r. jednak jej fundatorzy Barbara Matwiej i Mirosław Satora znacznie wcześniej w rożnych formach i zakresie pomagali potrzebującym.

Od 2002 r. kontynuując wcześniejsze festiwale piosenki młodzieży niepełnosprawnej w Ciechocinku, Fundacja organizuje Festiwal Młodzieży Niepełnosprawnej – „Ciechocińskie Impresje Artystyczne”, których celem jest promowanie utalentowanych młodych niepełnosprawnych piosenkarzy i muzyków, bowiem w części konkursowej – mogą wziąć udział niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku od 6 do 23 lat.

Impreza gromadzi uczestników z kraju i zagranicy oraz znamienitych gości. Honorowy patronat nad imprezą – od kilku lat – obejmuje prezydentowa Maria Kaczyńska.

Tegoroczne Impresje odbywały się od 10 do 28 lipca i połączone były z warsztatami wokalnymi dla młodych artystów, na których utalentowani wykonawcy szlifowali swój talent wokalny i uczyli się interpretacji swoich utworów.

Końcowym efektem warsztatów Impresji Artystycznych są koncerty: inauguracyjny, dwa koncerty konkursowe oraz koncert recitalowy najlepiej śpiewających podopiecznych fundacji oraz koncert galowy na którym prezentują się laureaci części konkursowej danego roku oraz lat ubiegłych. Odbywa się też koncert wyjazdowy w Toruniu.

Tegoroczne Grand Prix wyśpiewał Paweł Nodzak utworem „Przeklnę cię”.

Pierwsze miejsce w kategorii powyżej 14 lat jury przyznało Marcie Popławskiej, a drugie Aleksandrze Sobiech. Odpowiednio w kategorii do lat 14 najlepiej oceniono Milenę Wiśniewską i Karolinę Kruzę.

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Zaleś, Bartosz Martynów, Zuzanna Osuchowska, Natalia Smogulecka, Patrycja Malinowska, Szymon Borkowski i Marcin Tytko.

Wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna im. Johanna Straussa pod dyrekcją Marka Czekały z udziałem znakomitego pianisty Piotra Salabera, a koncert galowy prowadziła Krystyna Czubówna.

Uczestnicy i publiczność pozytywnie wypowiadają się o Festiwalu, o atmosferze towarzyszącej całemu przedsięwzięciu. Pomimo 18 dni ciężkiej pracy i prób uczestnicy są szczęśliwi i deklarują chęć przyjazdu za rok.

Podobnie pozytywne odczucia wyraża publiczność, są zachwyceni festiwalem, przyjeżdżają po to by posłuchać i zobaczyć młodych artystów. Zaś ich rodzice przekonują, że ich dzieci choć niepełnosprawne wcale nie są gorsze od tych w pełni sprawnych, też mają zainteresowania i są utalentowane.

Dlatego tym bardziej cieszy prezentacja koncertu w telewizjach regionalnych oraz zapowiedź emisji w Telewizji Polonia i „Jedynce”.

Oprac. Jotka

ciechocinek_impresje.jpg

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również