Siódmy Festiwal Kultury bez Barier – od 27 września w 18 miastach

Trzysta wydarzeń w 18 polskich miastach znalazło się w programie trwającego dziesięć dni 7. Festiwalu Kultury bez Barier. Hasło imprezy brzmi: "Możesz!". Wydarzenie rozpocznie się 26 września i potrwa do 6 października.

– Największa liczba wszelkiego rodzaju kulturalnych wydarzeń jest w Warszawie dostępna. Tutaj jesteśmy pionierem – jeśli chodzi o inne miasta w naszym kraju i jako urząd staramy się udostępniać kulturę w bardzo różny sposób – powiedział 17 września podczas konferencji prasowej w kawiarni OCHO prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Przypomniał, że władze Warszawy wspierają imprezę od siedmiu lat. – Partycypujemy w takich festiwalach, w takich przeróżnego rodzaju wydarzeniach jak to – a to jest niezwykłe dlatego, że dzięki tego rodzaju festiwalom naprawdę to nasze marzenie sprzed lat staje się rzeczywistością i kultura w Warszawie może być bez barier – podkreślił.

– Ten festiwal ma to fantastyczne hasło „Możesz!” i właśnie to jest nasze zobowiązanie. a mianowicie wszyscy możemy sprawiać, aby kultura w naszym mieście była jak najszerzej dostępna – dodał Trzaskowski.

Prezes organizatora – Fundacji Kultury bez Barier – Anna Żórawska zwróciła uwagę, że w pierwszym festiwalu uczestniczyło 20 instytucji, przygotowano 45 wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyło około 400 osób. – W ubiegłym roku już mieliśmy tych instytucji znacznie, znacznie więcej, bo było ich 80, a wydarzeń – 285 w osiemnastu miastach – przypomniała.

– W tym roku (…) mamy 300 wydarzeń i 90 partnerów. Są tam instytucje kultury, są organizacje pozarządowe, są podmioty biznesowe i każdy z nich jest dla nas szalenie ważny, bo to oni tworzą ten program – – mówiła Żórawska. – Z takich rzeczy fajnych, nowych – mamy nadal osiemnaście miast, a nowymi miastami są Radom i Zakopane – dodała.

– Idea jest bardzo krótka. Traktujemy ten festiwal zupełnie bezkompleksowo, chcemy, żeby była to bardzo ciekawa, alternatywna forma spędzania czasu nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale także dla ich przyjaciół, rodzin i wszystkich tych, którzy chcą poznać ten świat – wyjaśniła koordynatorka promocji festiwalu Anna Cygankiewicz.

Organizatorzy festiwalu podkreślili, że jest to wielkie święto dostępności kultury w ramach, którego Fundacja Kultury Bez Barier m.in. tłumaczy na język migowy spektakle, koncerty, organizuje pokazy filmowe, spotkania i warsztaty z audiodeskrypcją, pętlami indukcyjnymi i przewodnikami.

W tegorocznym programie znalazły się, m.in. spektakle w Nowym Teatrze, Studio teatrgalerii i Teatrze Powszechnym, warsztaty pisania prostym językiem dla kadr kultury, szkolenia z Teatrem 21 na temat włączania osób z niesprawnością intelektualną w życie instytucji kultury, wystawy w Muzeum Żydów Polskich POLIN, w Zachęcie, Muzeum Narodowym. Zaplanowano m.in. spotkania i rozmowy o modzie, ekologii, hejcie w świecie osób z niepełnosprawnościami, a także – na 6 października tzw. Disney Day w Kinie Elektronik (pokazy filmów animowanych z audiodeskrypcją, zajęcia bębniarskie, prezentacja disneyowskich postaci z animacji wydrukowanych w technologii 3D).

Unikatowym wydarzeniem będzie przygotowany przez 4 organizacje COOLturalny Festiwal Głuchych (28-29 września w Centrum Kultury Łowicka).

4 października w Kinie Elektronik (ul. gen. Zajączka 7) odbędzie się pokaz filmu „Plan B” i spotkanie z aktorem Marcinem Dorocińskim.

5 października w kawiarni OCHO (ul. Reja 9 w Warszawie) odbędzie się muzyczny stand-up Czesława Mozila adresowany do głuchoniemych, bowiem piosenki artysty po raz pierwszy tłumaczone będą na polski język migowy.

Siódmy Festiwal Kultury bez Barier trwać będzie 10 dni (od 26 września do 6 października). Więcej informacji i program imprezy na stronie: http://www.fkbb.pl/

Na wszystkie wydarzenia obowiązują rezerwacje pod adresem mailowym: rezerwacje@kulturabezbarier.org lub sms-em na nr 793996475 (dla osób głuchoniemych).

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Kultury bez Barier, Urząd m.st. Warszawa, Teatr Ochoty, a także Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.

Festiwal objęli honorowym patronatem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, rzecznik praw obywatelskich oraz PFRON. (PAP)

Grzegorz Janikowski

Data publikacji: 18.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również