Spektakle bez barier w Bielsku-Białej

Teatr Polski w Bielsku-Białej już od 6 lat udostępnia kulturę osobom z dysfunkcjami narządu wzroku i słuchu. W ramach projektu „Spektakle bez barier” osoby niepełnosprawne mogą korzystać z adiodeskrypcji lub tłumaczenia na język migowy.

Przedsięwzięcie daję możliwość spotkania z twórcami teatralnymi oraz cały szereg ciekawych warsztatów z różnych dziedzin sztuki dla osób niewidomych i niesłyszących, powiązanych tematycznie z przedstawieniami (zajęcia plastyczne, aktorskie, recytatorskie, choreograficzne i inne).

Tak bogata oferta jest możliwa dzięki współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Galerią Bielską BWA, Książnicą Beskidzką i twórcami Blind Touch – pierwszego na świecie aparatu fotograficznego dla niewidomych. Teatr współpracuje również z Oddziałem Śląskim PFRON w zakresie wymiany doświadczeń oraz rozpowszechniania projektu w środowisku osób niepełnosprawnych.

„Spektakle bez barier” cieszą się wielkim zainteresowaniem widzów niepełnosprawnych i mają stałą grupę odbiorców liczącą obecnie około 250 osób, zarówno z Bielska-Białej, jak i z innych miast, takich jak: Kraków, Chorzów, Pszczyna, Cieszyn, Skoczów. W ostatniej edycji projektu wzięło udział ponad 1100 uczestników.

Działania podejmowane w ramach projektu poprawiły także dostępność strony internetowej Teatru Polskiego osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. (https://teatr.bielsko.pl/). Strona jest czytelna dla odbiorców z dysfunkcjami wzroku (duży kontrast i krój pisma). Ponadto zamieszczono dla nich pliki audio z opisami poszczególnych spektakli z repertuaru teatru, czytanymi przez lektorów. Dla osób niesłyszących opisy przedstawień przetłumaczone zostały na język migowy i umieszczone przy każdym tytule w specjalnych filmikach. Kolejne dostępne materiały będą sukcesywnie dodawane na stronę.

Teatr Polski chce nadal propagować ideę dostępności kultury dla osób niepełnosprawnych i kontynuować projekt w coraz ciekawszej formie. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej i obejrzenia krótkiego filmu promocyjnego:

https://www.youtube.com/watch?v=7wW21KSh0jI

Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2019” dofinansowano z ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz galerie…

pr, fot. archiwum Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

Data publikacji: 03.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również