Startuje 16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki – konkurs, który zmienia świat

Po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemii Covid-19 – rozpoczęła się 16. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, zarówno w kategorii dzieci i dorosłych. Organizatorami projektu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej oraz Narodowego Centrum Kultury.

Termin nadsyłania zgłoszeń do 16. edycji festiwalu mija 25 marca 2021 r. Można je przesyłać zarówno pocztą tradycyjną jak również drogą elektroniczną.

Pomysłodawczynią konkursu jest Anna Dymna. Opiekę artystyczną nad projektem od początku sprawuje Irena Santor. Finaliści występują w duetach z największymi gwiazdami polskiej piosenki. Nagrodami dla laureatów są stypendia: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł. O ich przyznaniu decydują wybitni znawcy sztuki wokalnej. Dotychczas byli to m.in.: Elżbieta Zapendowska, Zbigniew Hołdys, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner.

– W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż jest to konkurs wokalny dla osób z niepełnosprawnościami – twierdzi wielokrotny juror festiwalu Jacek Cygan.

Kamil Czeszel, zwycięzca 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, triumfował w ubiegłym roku w „Debiutach” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2019 r. w amfiteatrze opolskim wystąpiło dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na Rynku Głównym w Krakowie: Aleksandra Nykiel, zwyciężczyni telewizyjnej „Szansy na sukces” i Michał Wiśniewski, który zajął I miejsce w 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Pochodząca z Bielska-Białej dwukrotna laureatka naszego festiwalu opuszczała opolski amfiteatr z Nagrodą Publiczności oraz nagrodą Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Są to jedynie najbardziej znaczące sukcesy laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Anna Dymna wspomina: – W 2008 roku, po występie na Rynku Głównym w Krakowie, Grzegorz Markowski powiedział mi: „Wiesz, tak się bałem tego festiwalu, a teraz wiem, że nie ma się czego bać. Przeżyłem tutaj fantastyczne chwile”. Od innych artystów słyszę: „Aniu, jeśli czegokolwiek będziesz potrzebowała, jesteśmy z tobą”. Mówią mi też, że dzięki udziałowi w tym wydarzeniu, w ich życiu otwierają się nowe przestrzenie. Myślę więc, że nam ten festiwal jest chyba równie potrzebny jak osobom z niepełnosprawnościami.

Tak festiwal wspominają uczestnicy:

Pokochaliśmy ten festiwal już na etapie eliminacji półfinałowych. Zauważyłem, jak, dzięki niemu, Ania rozwija się i otwiera na świat. Tamten czas nie był dla niej łatwy. Zaczęła być wtedy bardziej świadoma swojej choroby. Czuła się również odrzucona przez klasę, ponieważ koledzy nie bardzo wiedzieli, jak zachowywać się wobec osoby chorej na mukowiscydozę. Festiwal Zaczarowanej Piosenki pozwolił Ani odbudować wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Poczuła się akceptowana przez otoczenie. Do dzisiaj córka powtarza, że gdyby nie wygrana w tym konkursie, to nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy.
Jarosław Dąbrowski, tata Ani Dąbrowskiej, zwyciężczyni w 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Festiwal Zaczarowanej Piosenki stał się dla mnie przełomem. Zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.

Aleksandra Nykiel, laureatka III miejsca w 7. i II w 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Na kanale YT Fundacji znajdują się utwory muzyczne, w których obok gwiazd polskiej piosenki, wystąpili uczestnicy poprzednich edycji Festiwalu:

Piosenko, leć! (słowa: Jacek Cygan, muzyka: Mateusz Pospieszalski)
https://www.youtube.com/watch?v=OTH9RNFU57w

Zacznij od Bacha (Zbigniew Wodecki)
https://www.youtube.com/watch?v=aamHoDycjro

Piosenka MIMO WSZYSTKO (słowa: Wojciech Młynarski; muzyka: Mateusz Pospieszalski)
https://www.youtube.com/watch?v=cgT_DxxkbB0

Więcej informacji: www.zaczarowana.pl

pr/, fot. Joanna Piczara / FZP

Data publikacji: 29.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również