Światłoryt? Co to takiego?

Światłoryt? Co to takiego?

„Światłoryt" to inicjatywa Fundacji Menedżerowie Jutra MOFFIN oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie mająca na celu przybliżenie osobom niewidomym „oglądanie" fotografii.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii MT3D (Multilayer Touch Deep – głębia wielowarstwowego dotyku), która składa się z trzech elementów: opisu dzieła, audiodeskrypcji i fizycznej adaptacji dzieła wydrukowanej w technice 3D.

Opis dzieła w wyczerpujący sposób zwraca uwagę na kolejne elementy fabularne i kompozycyjne obrazu lub fotografii. Zawiera informacje na temat techniki wykonania dzieła i kontekstu historycznego towarzyszącego jego powstaniu.
Audiodeskrypcja dzieła to opis interpretowany przez profesjonalnego lektora, czasem może być wzbogacana muzyką.
Fizyczna adaptacja dzieła wydrukowanego w technice 3D polega na stworzeniu projektu grafiki do wydruku przez artystę plastyka w oparciu o oryginalne dzieło i audiodeskrycję. Projekt jest budowany na warstwach, co potem w dotyku umożliwia osobie niewidomej zorientowanie się w szczegółach danego dzieła. Niektóre elementy mogą być ukazane na kolejnych ilustracjach, co wynika ze stopnia skomplikowania konkretnego obrazu lub zdjęcia..
Metoda MT3D została opracowana przez Ireneusza Białka, Małgorzatę Perdeus-Białek i Lecha Kolasińskiego i jest własnością intelektualną Fundacji Menedżerowie Jutra MOFFIN.
Twórca metody MT3D i prezes zarządu MOFFIN Ireneusz Białek objaśnia, że osoba niewidząca dostaje przybliżenie zdjęcia lub obrazu zbudowane na warstwach, co daje wrażenie związane z głębią i perspektywą. Dodał ponadto, że w przypadku światłorytu wrażenia są zupełnie wyjątkowe i wcześniej niemożliwe do doświadczenia przez osobę z dysfunkcją narządu wzroku.

Pierwszy światłoryt w zbiorach gdańskich muzeów można było zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności 3 grudnia br. z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jest to zdjęcie autorstwa Chrisa Niedenthala na którym premier Tadeusza Mazowiecki wznosi rękę w geście zwycięstwa, po zaprzysiężeniu jego rządu w 1989 r.

W przyszłości Centrum Solidarności planuje zaprezentować po jednym światłorycie w każdej sali wystawienniczej.

Kat
Data publikacji: 05.12.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również