„Wszystko się może zdarzyć”

Po raz 22. Widowisko Artystyczne "Bądźcie z nami" w teatrze Bagatela w Krakowie

22 Widowisko Artystyczne „Bądźcie z nami", jak co roku, odbyło się w Teatrze Bagatela w Krakowie, 7 maja br., pod patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

– Jestem szczęśliwa, że znowu spotykamy się w teatrze na absolutnie cudownej imprezie – powiedziała otwierając spotkanie Cecylia Chrząścik, prezes krakowskiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” – organizatora tego wydarzenia. – Od ponad 20 lat to widowisko nabiera coraz bardziej czarodziejskiej atmosfery przez to, że jesteśmy w teatrze prawdziwym – dodała.

Wśród wielu znamienitych gości jak zawsze swoją obecnością zaszczycili imprezę przedstawiciele władz miasta i regionu, czołowych instytucji, firm i organizacji regionalnych, sponsorzy i donatorzy stowarzyszenia. Serdecznie wszystkich powitała również w imieniu Teatru Bagatela – współorganizatora Widowiska – Aleksandra Urbanik. – Cieszę się, że zaprezentujecie efekt swojej całorocznej pracy i cieszę się z tak licznej widowni. Witam serdecznie uczestników z wieloletnim stażem i bardzo ciepło tych, którzy po raz pierwszy przybyli do Bagateli.

Podczas widowiska zarząd stowarzyszenia wręczył Srebrne Słoneczka – odznaczenia „Bądźcie z nami” dla osób szczególnie wspomagających działalność tej organizacji na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – jej podopiecznych.
Nagrodzeni zostali właściciele pizzerii i restauracji „Ale dente”, państwo Elżbieta i Tomasz Włodarczykowie, oraz Roman Kaimow, pracownik Teatru Bagatela za przygotowanie sceny, dekoracji i pomoc scenograficzną.

W ostatnich latach z każdego spotkania w Bagateli, kolejna uczestnicząca w Widowisku placówka, wyjeżdża z piękną nagrodą – tablicą interaktywną. Posiadają ją już ośrodki – SOSW w Skawinie i Ośrodek dla Dzieci Niedosłyszących przy ulicy Niecałej w Krakowie. Tegorocznemu beneficjentowi – Zespołowi Szkół Specjalnych Nr 6 w Krakowie środki na tablicę wraz z oprzyrządowaniem przekazali dyrektorzy PZU – Izabela Basiak-Wolańska i Jacek Weremczuk.
Widowisko, jak co roku zachwyciło publiczność porywając w krainę fantazji, poezji i prawdziwej sztuki.
– Ostatnie moje dni to nawlekanie koralików liter na sznury słów i zdań – rozpoczęła prowadząca ten wielki fascynujący spektakl mgr Ewa Pawlik, zastępca dyrektora SOSW nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie. – A wiele miesięcy wcześniej było szukanie pomysłu na temat dzisiejszego spotkania. A owoc tych przemyśleń może być tylko jeden: przyjaciel tworzy w nas nową przestrzeń, która prawdopodobnie nie zaistniałaby nigdy, gdybyśmy go nie spotkali. Tylko dzięki niemu rodzi się w nas nowy świat. Ktokolwiek przekroczy próg Teatru Bagatela, by uczestniczyć w naszych spotkaniach staje się przyjacielem na zawsze, rodzi się w nim nowy świat. Darem jest móc zagrać rolę, w której talent ma szansę się objawić.

W ten sposób pięknie nawiązała do występu pierwszego zespołu z Przedszkola Specjalnego TPD „Chatka Puchatka” w inscenizacji „Talent Show”. Występ dzieci był nie tylko wzruszający, ale pełen prawdziwej pasji i nieskrępowanej radości. Sześć różnych grup dzieciaków zainscenizowało światowe hity muzyczne. Szczególnie żywiołowo szalał na scenie „klon” Frediego Mercury do złudzenia naśladując frontmana The Queen.
O tym, że nie liczy się wygląd lecz serce i to, kim się jest, o tym, że odnalezienie własnej rodziny daje siłę i poczucie własnej przynależności było przedstawienie „Brzydkie kaczątko” w wykonaniu przedszkolaków z Nowej Huty.

– Każde brzydkie kaczątko też jest piękne, każde dziecko – sprawne i z niepełnosprawnością jest absolutnie wyjątkowe. To piękne przesłanie przedstawienia podkreśliła prezes Cecylia Chrząścik, dodając: – Chcę serdecznie podziękować wychowawcom, bo jestem świadoma ile trudu i pracy kosztuje ich przygotowanie dzieci do takich występów. To nie jest proste – bardzo dziękuję.

Do komedii dell arte, w której olbrzymią rolę odgrywała plastyka i postacie w charakterystycznych maskach nawiązało przedstawienie w wykonaniu zespołu tanecznego „Kuleczki” SOSW Nr 3 przy ul. Praskiej w Krakowie. Niebanalna choreografia, oryginalne stroje wykonane – po raz kolejny – przez nauczycieli ośrodka po prostu zachwycały! Taniec przedstawia budzenie lalek, którego dokonują Arlekin i Kolombina. Klasyczny, wysmakowany spektakl…

Piękni i kreatywni członkowie zespołu teatralnego PIK przy SOSW im. Jana Pawła II przy ulicy Niecałej w Krakowie opowiedzieli historię chłopca, który w poczuciu samotności i niezrozumienia ucieka w krainę fantazji. – Czy uda mu się odmienić swoje życie? – pytała Ewa Pawlik, dodając: – Niepowtarzalny, porywający, zachwycający spektakl.
Ilustrowany energetyczną muzyką i tańcem w wykonaniu aktorów z dysfunkcją słuchu udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych jeśli bardzo się czegoś chce.

Przygody chłopca, który dzięki podróży na Ziemię poznaje czym jest przyjaźń i prawdziwa miłość przedstawili uczniowie SOSW im. Poczty Polskiej w Skawinie. Zaprezentowali, perfekcyjny, ciekawy choreograficznie taniec wiedeński pt. „Mały Książę”. Do pięknej melodii śpiewanej przez Maję Łuc tańczył tytułowy bohater ze swoją Różą.

Motorem natomiast przedstawienia teatralnego „Wszystko się może zdarzyć” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 6 w Krakowie był zespół muzyczny, który popadł w rutynę i utracił zapał do grania. Aż pewnego dnia wszystko się zmieniło, bo przecież, „wszystko się może zdarzyć, gdy serce pełne wiary…”

Kapitalne stroje dopasowane do indywidualnych cech każdego uczestnika spektaklu, jego wzrostu, tuszy, wyglądu i temperamentu stanowiły wielki atut przedstawienia pt. „Cyrk – Ale heca!” w wykonaniu rewelacyjnego zespołu MIT Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji LEONARDO w Krakowie. Brawurowo wykonane spowodowało prawdziwy wybuch nieskrępowanej radości, żywiołowego wspólnego tańca i prawdziwej niewymuszonej integracji na widowni i na scenie teatru.

– Chcę przekazać serdeczne pozdrowienia i również podziękowania dla organizatorów, sponsorów, dla tych wszystkich osób dobrej woli, które wsparły to wydarzenie – powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. – Cieszę się, że tu dzisiaj jestem i już was nie opuszczę – zapewnił.

– My wszyscy tworzymy to dzieło – podsumowała prezes Cecylia Chrząścik. – Słońce, które świeci w Krakowie jest olbrzymie i świeci bardzo jasno!
Wielkim bogactwem Stowarzyszenia są wspaniali sponsorzy i liczni wolontariusze. Szczególnie ofiarni są harcerze. I do nich prezes Cercylia skierowała swoje przesłanie: – Kocham was za to, że macie serce dla waszych kolegów, którzy są tacy jak wy i tacy sami!
Tyle radości im dajecie, że nie czują się wtedy samotni. Gdziekolwiek ich spotkacie przekażcie im uśmiech, po prostu – tylko uśmiech. To bardzo wiele znaczy…

Za nami wzruszające i piękne Widowisko Artystyczne „Bądźcie z nami” 2015. Jeszcze wspominamy zespoły i pojedyncze postaci, a już na nowe cykliczne przedsięwzięcie zaprasza nas stowarzyszenie. Już niebawem, bo 11 czerwca taneczny korowód pomknie do Korzkwi. Na polanie pod zamkiem podopieczni Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” – jak co roku – spotkają się na pikniku. Tym razem w świecie dawnych Indian. Oj, będzie się działo!

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również