Wystawa w Aniołowie – tworzone inaczej, ale wyglądające nie inaczej

Wystawa w Aniołowie – tworzone inaczej, ale wyglądające nie inaczej

Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przygotowali integracyjną wystawę prac swoich podopiecznych.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych ANIOŁOWO w Tarnowie przy ulicy Żydowskiej 2 i będzie trwała od 3 do 31 października br. w godzinach od 10:00 do 17:00. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 października o godzinie 13:00.

Podczas wernisażu będzie można zobaczyć jak powstają prace malowane ustami i nogami przez artystów Wydawnictwa AMUN, którzy będą wystawiali w Tarnowie swoje prace po raz pierwszy. Będzie można też poznać i porozmawiać z artystami z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Z nimi będzie można spotkać się codziennie przez cały czas trwania wystawy.

Terapeuta zajęciowy z Warsztatu Krzysztof Kudrański mówi: – Wystawa integracyjna pokazuje z jednej strony artystów malujących stopami i ustami pełnosprawnych intelektualnie, a z drugiej strony artystów z niepełną sprawnością intelektualną malujących tradycyjnie, wspomaganych podczas procesu twórczego przez terapeutów zajęciowych. Dla wszystkich twórców prezentowanych prac sztuka i sam proces tworzenia to przede wszystkim doskonała forma terapii, radość, pogoda ducha, piękno świata i ludzi.

Uczestnicy warsztatu, pod opieką terapeutów, przygotowali prace w kilku grupach tematycznych. Będzie można zobaczyć m. in. obrazy i rysunki inspirowane twórczością znanych mistrzów malarstwa takich jak Henri Rousseau zwany Celnikiem, Vincent van Gogh, Henri Matisse czy Paul Cézanne. Z malarstwa znajdzie się także cykl pt. „Kosmos” oraz wiele interesujących prac rękodzieła artystycznego, elementy dekoracyjne, biżuterię, formy użytkowe, upominki, ozdoby świąteczne czy dekoracje okolicznościowe.

– Wszystko zaczęło się w 1956 roku – dodaje pomysłodawca wystawy Krzysztof Kudrański – kiedy 17 artystów z całej Europy zdecydowało się założyć organizację zrzeszającą niepełnosprawnych twórców. Celem było podkreślenie statusu artysty, który pomimo braku władzy w rękach potrafi tworzyć sztukę, a także osiąga niezależność finansową. Ogromne zaangażowanie grupy założycielskiej doprowadziło do znacznego rozwoju tego rodzaju twórczości na całym świecie, co pozwoliło stworzyć organizację o samopomocowym charakterze.

Zgodnie ze zwyczajem Galeria Aniołowo przekazywana jest co miesiąc innej placówce terapeutycznej czy rehabilitacyjnej. Fundacja REPI i Warsztat Jana Pawła II przed rokiem zorganizowali także integracyjną wystawę, wtedy z prof. Januszem Kirenką, znanym pedagogiem i artystą-plastykiem.

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Data publikacji: 27.09.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również