Zbliża się Gala „Albertiany” 2020

Gala Jubileuszowego 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” odbędzie się online 12 października.

Prezentujemy laureatów.

Zwycięzcy z Regionu I: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie.

3 lutego 2020 r., w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, odbył się drugi etap regionalnych eliminacji 20. Festiwalu „Albertiana”. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężyła grupa SpektakLuarni, przedstawieniem „Życie za mgłą”. Na „Albertianę” przyjadą po raz drugi.

– Próby odbywamy na korytarzu naszego warsztatu. Nie mamy tam ani oświetlenia, ani żadnego podwyższenia, ani tak naprawdę odpowiednio dużo miejsca. Te próby są bardzo „na sucho” – opisywała opiekunka grupy Karina Jankowska. – Dlatego, za każdym razem, gdy jedziemy występować, aktorzy muszą dostosowywać się do zupełnie nowych warunków.

W kategorii solistów zwyciężył Przemysław Rudzki. Reprezentant WTZ im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim zaśpiewa utwór „Z nim będziesz szczęśliwsza”. Będą mu towarzyszyć koledzy z warsztatu.

W Regionie I laureatem II miejsca tegorocznej „Albertiany” został zespół „Bez kurtyny” z Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu – Szkoły Przysposabiającej do Pracy, a III lokatę zajął zespół „Wrzos” ze ŚDS „Wrzos” w Bydgoszczy.

Zwycięzcy „Albertiany” z Regionu II obejmującego woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie.

23 stycznia 2020 r., w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu, odbył się drugi etap regionalnych eliminacji Festiwalu „Albertiana”. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężyła GTI – Grupa Teatralna Ignaców, spektaklem „Siła przyjaźni”. W gali „Albertiany” wezmą udział po raz trzeci.

– Spektakl porusza tematy bliskie naszej młodzieży. Ona również spędza dużo czasu przy telefonach czy przed komputerami. Ponadto, opowiadamy o porzuconych miłościach, przyjaźniach, które się pojawiają, ale też rozpadają. Nasze dzieciaki czasem okazują przeżywanie tych spraw mniej emocjonalnie, a niekiedy właśnie bardziej, ponieważ nie potrafią ukryć swoich uczuć – podkreśliła Iwona Kowalczyk, opiekunka grupy.

W kategorii solistów zwyciężyła Małgorzata Pietralska, reprezentantka ŚDS w Radomiu. Zaprezentuje utwór „Alleluja” z repertuaru Leonarda Cohena.

W Regionie II laureatem II miejsca został zespół „Wkręceni” z WTZ im. św. Rity w Legionowie, a III miejsce zdobyła grupa „A my gramy” z WTZ PSONI Koło w Żychlinie.

Laureaci z Regionu III, obejmującego woj.: małopolskie, śląskie, opolskie.

Drugi etap regionalnych eliminacji odbył się18 lutego 2020 r., w MOKSiR w Chrzanowie. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężyła grupa Zawodowcy z Bachledówki, przedstawieniem „O Panu Jezusie i zbójnikach”.

Wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Podhala i na co dzień posługują się gwarą. – Zarówno taniec góralski, jak i regionalna muzyka są bliskie naszym sercom. Każde przedstawienie opierałam na tekstach gwarowych, najczęściej Kazimierza Przerwy­Tetmajera lub Andrzeja Skupnia-Florka – mówiła Maria Michalik , opiekunka grupy. – Ze względu na to, że jesteśmy szkołą przysposabiającą do pracy, chcemy pokazywać rodzicom uczniów, co robimy. Część z nich nie mówi, inni nie słyszą, nie są więc w stanie opowiedzieć w domach, czym się zajmowali danego dnia.

W kategorii solistów zwyciężył festiwalowy debiutant Bartłomiej Chochół,  reprezentant Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na scenie wokalista zaprezentuje utwór Pawła Domagały „Weź nie pytaj”.

 

W Regionie III laureatem II miejsca tegorocznej „Albertiany” został zespół „Znak zapytania” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach, a III lokatę zdobyła grupa „Żółta Ciżemka” z WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku.

Region IV – woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie.

Drugi etap regionalnych eliminacji festiwalu odbył się 12 lutego 2020 r., w Lubelskim Centrum Kultury. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężyła grupa „Foch” z WTZ przy Parafii MBNP w Tarnobrzegu, spektaklem  „Kopciuszek”.

– Nie ukrywam, że dobór tematu i znalezienie odpowiedniego scenariusza jest dla mnie najtrudniejsze – powiedziała Barbara Godzina, opiekunka grupy. – Nasz zespół składa się z osób z niepełnosprawnością intelektualną, czasem są również niewidome lub głuchonieme. Nasze społeczeństwo traktuje dorosłe osoby niepełnosprawne, w szczególności intelektualnie, jak dzieci. Staram się zmienić taki sposób postrzegania. Nawet jeśli robimy spektakl o tematyce bajkowej, to tworzymy go w taki sposób, aby był on atrakcyjny dla dorosłych. Mam nadzieję, że uda nam się uświadomić ludziom, że to też jest sztuka i to czasami przez naprawdę duże „S”.

W kategorii solistów zwyciężył Patryk Jaszcz. Reprezentant Nieformalnej Grupy Absolwentów PZPSW w Mielcu wykona autorski utwór „Mielecki rapton”.

W Regionie IV laureatem II miejsca tegorocznej „Albertiany” został zespół „Pasjonaci” ze ŚDS PSONI Koło w Świdniku, a III lokatę zajęła grupa „Zwierciadło” ze SOSW nr 2 w Lublinie.

Region V – woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie.

24 lutego 2020 r., w Centrum Kultury „Impart” we Wrocławiu, odbył się drugi etap regionalnych eliminacji 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężył Pilski Teatr Tańca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Pile, spektaklem „No name”.

– Nie zdawałam sobie nawet sprawy z tego, jak wielką mają ambicję – wyznaje Ewa Pierzgalska, opiekunka grupy. – Podczas pierwszego utworu byli tak stremowani, że w ogóle nie było widać w nich energii. Nie wykonali nawet jednej figury, którą na próbach robili za wcześnie, bo tak byli do przodu z ruchem. Na końcu tego występu uderzają kijami o podłogę. Jedno dziecko złamało kij. Takie emocje nim targały! Od września, na próbach, nikomu się to nie zdarzyło. To jest dowód na to, że scena nie ma barier. /…/ Scena zabiera tę niepełnosprawność. Choroba upośledza umysł oraz ruch, ale nie emocje.

Grupa jest zróżnicowana pod względem stopnia niepełnosprawności intelektualnej. Początkowo te różnice sprawiały problemy w relacjach pomiędzy aktorami. Obecnie, dzięki arteterapii, udało im się zintegrować. – Stali się teamem. Nie ma gorszych i lepszych. Potrafią ze sobą rozmawiać o potrzebach i zainteresowaniach. Nigdy wcześniej tego nie robili. Poza tym czują się wyjątkowo na tle szkoły. Ego im ogromnie podskoczyło. Teraz są gwiazdami. Dodatkowo, zdecydowanie poprawiła się ich koncentracja, naśladownictwo ruchu i przede wszystkim, samodzielność. Teraz, gdy wyjeżdżamy, muszą wszystko zrobić sami. Na pewno pomagają sobie nawzajem, jednak stali się znacznie samodzielniejsi – kontynuuje opiekunka.

W kategorii solistów zwyciężył Klaudiusz Studziński. Reprezentant WTZ „Arka” PSONI Koło w Głogowie wykonał utwór z  repertuar Marka Grechuty, „Dni, których jeszcze nie znamy”.

W Regionie V laureatem II miejsca tegorocznej „Albertiany” został zespół „Pracownia” ze SOSW im. św. Mikołaja w Kole, a III lokatę zajęła grupa „Pozytywni” z WTZ „Arka” PSONI Koło w Głogowie.

Wirtualny SANS – Spotkanie Artystów Nieprzetartego Szlaku –  był niezapomnianym wielkim wydarzeniem kulturalnym daleko wybiegającym poza Lublin, a nawet Polskę! Pora teraz na „Albertianę” –  20. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Ze wszystkimi laureatami festiwalu i ich przyjaciółmi spotkamy się niebawem online,  na uroczystej gali 12 października.

Więcej na stronie: https://mimowszystko.org/albertiana/

Oprac. IKa

Data publikacji: 08.10.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również