Zmieniają świat serce po sercu

Zmieniają świat serce po sercu

Teatralna kukiełka z twarzą osoby z zespołem Downa? A może inna – jeżdżąca na wózku? Tego w Polsce jeszcze nie było. Mija czwarty miesiąc od startu tego oryginalnego programu i wszystko wskazuje na to, że odniesie spektakularny sukces.

Mowa o projekcie „Zmieniamy świat serce po sercu” autorstwa Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, L’Arche Poland oraz instytucji The World of Puppets z siedzibą w Islandii.

Program
Generalnie polega on na przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży szkolnej z wykorzystaniem tak nowatorskich metod jak warsztaty i spektakle teatru lalek z niepełnosprawnością. W szczegółach wygląda to tak, że zajęcia edukacyjne prowadzone są wśród dzieci w wieku 5-12 lat i młodzieży szkolnej (13-17 lat). Podstawowym celem jest uwrażliwianie odbiorców na potrzebę akceptacji osób z niepełnosprawnością, zwrócenie uwagi na ich problemy, w tym dyskryminację, a w efekcie zmianę ich postrzegania. Projekt ma pokazać, że niepełnosprawność nie oznacza bezradności a wręcz przeciwnie – takie osoby mają wielki, niewykorzystany potencjał i nie powinniśmy się ich ani bać, ani odnosić z niechęcią. Program ma objąć ponad 2 tys. dzieci i młodzieży poprzez przeprowadzenie 36. warsztatów i zagraniu 90. spektakli przez Teatr Lalek z niepełnosprawnością. Realizowany jest głównie na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Jak to wygląda w praktyce?
W szkołach i przedszkolach odgrywane są spektakle z udziałem lalek z różnymi niepełnosprawnościami. Są to po prostu scenki z życia codziennego osób niepełnosprawnych. Nieuniknionym jest, że następnie żywiołowo reagujące dzieci zadają przeróżne, czasem zaskakujące pytania dotyczące niepełnosprawności, a odpowiadają na nie przeszkoleni aktorzy-anmatorzy lalek. Podczas spektaklu dzieci mogą się też zapoznać z podstawowymi znakami języka migowego, z książkami w brajlu czy innymi narzędziami stosowanymi przez osoby z niepełnosprawnością. Taka forma opowieści o niepełnosprawnościach spotkała się z wielkim powodzeniem. Startujący we wrześniu ubiegłego roku program przez niespełna trzy miesiące zrealizowany został na terenie Wrocławia i okolic, a na początku stycznia obecnego roku pokaz spektaklu Teatru Lalek z niepełnosprawnością odbył się na scenie Teatru Nowego w Poznaniu i aktualnie

Inspiracja
Autorzy programu nie ukrywają, że inspiracją dla nich było powodzenie tego typu przedsięwzięcia w Nowym Jorku. Tam, od wielu już lat Teatr Muppetów świetnie się sprawdza jako metoda integracji dzieci z niepełnosprawnością z otoczeniem i rówieśnikami. Stąd też nie jest przypadkiem, że szkoleniem aktorów biorących udział w polskim przedsięwzięciu zajmowały się Cecilia Arana Grant i Mindy Pfeffer, które od blisko ćwierćwiecza pracują w szkołach Nowego Jorku jako aktorki-lalkarki, prezentujące spektakle dotyczące niepełnosprawności. Nie jest to jedyny międzynarodowy trop projektu. Zgodnie z jego założeniami pierwszą parę lalek stworzył Bernd Ogrodnik, dyrektor artystyczny The World of Puppets, jeden z najbardziej doświadczonych i znanych na świecie twórców marionetek, lalek i masek teatralnych. Dla projektu stworzył lalki z zespołem Downa, z ruchomymi skrzydłami, które otrzymały imiona Szymon i Karolina. Obecnie lalek jest już więcej.

Jestem
Osobną częścią projektu są spotkania edukacyjne adresowane do młodzieży, podczas których odbywa się m.in. pokaz filmu dokumentalnego „Jestem”. Jego aktorami są osoby z niesprawnością intelektualną, mieszkające we Wspólnocie L’Arche we Wrocławiu oraz w DPS przy Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki we Wrocławiu. Bohaterowie filmu odpowiadają na cztery pytania: Jestem…?, Kocham…?, Nienawidzę…?, Marzę…? Film pokazuje, jak bardzo wszyscy jesteśmy podobni w swych marzeniach,emocjach i miłościach.
Projekt finansowany jest z funduszy EOG (Europejski Obszar Gospodarczy).

Oprac. MarC

Data publikacji: 23.01.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również