Znamy uhonorowanych Medalami Świętego Brata Alberta 2020

Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 105 rocznicę śmierci swojego Patrona, przyznała doroczne Medale Świętego Brata Alberta. Laureatami zostały następujące osoby:

Pani Wanda Woś  z Wołowa – za przekazanie domu wraz z działkami na rzecz osób niepełnosprawnych;

Pan Jacek Cygan – za  działalność  charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”;

Pani Anna Piskorz z Kalisza  – za przekazanie domu w Zawoi na rzecz osób niepełnosprawnych;

Pani Jolanta Stokłosa – za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych, a zwłaszcza za działalność hospicyjna w Hospicjum św. Łazarz w Krakowie;

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych , opuszczonych  i potrzebujących pomocy.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.

W roku 1997, jako pierwszy, medal otrzymał śp. ks. kardynał Franciszek Macharski. W latach następnych medale otrzymali m.in.: śp. bp Jan Chrapek, rzecznicy praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll  i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Adam Nowak, sportowcy Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego mieszkańca  Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 17 maja 2021 r. w Radwanowicach, w trakcie 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2021. W tym roku ze względu na pandemię Festiwal będzie odbywał się w formule on-line.

Przewodniczący Kapituły Medalu św. Brata Alberta
Jan Bujnowicz  (Łódź)

Prezes Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta

Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Radwanowice)

Informacja o 21. Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”

Jego organizatorami są Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

To niezwykłe wydarzenie promuje twórczość teatralną i muzyczną zespołów oraz solistów działających przy warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, świetlicach terapeutycznych, środowiskowych domach samopomocy, szkołach specjalnych oraz innych placówkach prowadzonych przez stowarzyszenia i fundacje. Festiwal zasięgiem obejmuje całą Polskę, która została podzielona na pięć Regionów. Zespoły oraz soliści z poszczególnych regionów wysyłają nagrania ze swoimi występami, które są oceniane przez  jury. Spośród nadesłanych nagrań jury wybiera zwycięskie filmy z nagraniami jednego solisty oraz trzy z przedstawieniami (z każdego Regionu). Tegoroczna edycja „Albertiany”  ma motto  Na ziemi pełnej cudów.

Udział w „Albertianie” jest dla  artystów z niepełnosprawnościami okazją do spojrzenia na otaczający świat nie przez pryzmat ograniczeń , ale poprzez doznania i  emocje. Festiwal daje również szansę nam, „zdrowym i sprawnym”, pokazania, że osoby z niepełnosprawnością aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i chcą się dzielić własnymi artystycznymi dokonaniami. Każdy prezentowany występ ma niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Dla wielu uczestników „Albertiany” to rezultat wielomiesięcznej, artystycznej i terapeutycznej pracy.

Gala Festiwalu zawsze odbywała się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W tym roku, mając na uwadze pandemię oraz bezpieczeństwo wykonawców, została przeniesiona  w przestrzeń online. Będzie transmitowana 17 maja (poniedziałek) br.

Do tegorocznych eliminacji zgłosiło się:

  • z Regionu I – 7 zespołów teatralnych, 7 solistów
  • z Regionu II – 8 zespołów teatralnych, 6 solistów
  • z Regionu III – 24 zespoły teatralne, 22 solistów
  • z Regionu IV – 3 zespoły teatralne, 6 solistów
  • z Regionu V – 13 zespołów teatralnych, 8 solistów

pr/, fot. archiwum Fundacji im. Brata Alberta

Data publikacji: 12.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również