Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych

Polska Agencja Prasowa w dzisiejszej depeszy podaje, że "rząd chce upowszechniać tzw. klauzule społeczne w zamówieniach publicznych. Trwają rozmowy pełnomocnik rządu Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz z Urzędem Zamówień Publicznych, MPiPS i MRR, jak rozwiać obawy zamawiających przed stosowaniem tych klauzul w przetargach".

Chcielibyśmy krzyknąć: nareszcie!

Instytut Spraw Publicznych już od dłuższego czasu bowiem zabiega o zainteresowanie instytucji publicznych tym mechanizmem. W Polsce w 2009 roku wprowadzono do prawodawstwa dwie klauzule społeczne, które pozwalają zamawiającym wybierać takich oferentów, którzy przy okazji realizacji usług czy produkcji towarów zatrudniają osoby napotykające bariery na rynku pracy. Chodzi o osoby niepełnosprawnie, długotrwale bezrobotne, opuszczające zakłady karne, osoby w trakcie kuracji odwykowej lub samotne matki. Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do innych krajów europejskich w Polsce te klauzule się nie przyjęły.

– Urzędnicy obawiają się stosowania tych klauzul. Nie chcą być posądzeni o sprzyjanie w przetargu wybranym podmiotom. Według nich mogłoby to pociągnąć za sobą oskarżenia o stosowanie nieuczciwej konkurencji zarówno ze strony firm jak i urzędów, które nadzorują przebieg procedury przetargowej – mówi Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych. Skutkiem tego jest bardzo mała liczba przetargów, w których zastosowano klauzule społeczne. W I kwartale 2011 było ich zaledwie 2,5%.

Polska Agencja Prasowa w swojej depeszy przypomniała analizę Tomasza Schimanka eksperta Instytutu Spraw Publicznych, , którą można znaleźć na naszej stronie internetowej: http://isp.org.pl/uploads/filemanager/ISPKlauzulespo.wpolpzp-T.Schimanek.pdf

Eksperci Instytutu Spraw Publicznych zajmujący się tematyką klauzul społecznych i szeroko pojętą ekonomia społeczną: Tomasz Schimanek, tel. 501 852 898 Dominika Potkańska, tel. 609 025 682

Info: ISP

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również