Ustawa ułatwiająca niepełnosprawnym dostęp do informacji publicznych z podpisem prezydenta

Ustawa ułatwiająca niepełnosprawnym dostęp do informacji publicznych z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ułatwiającą niepełnosprawnym dostęp do informacji publicznych zamieszczonych na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych podmiotów publicznych.

Ustawa dostosowuje polskie prawo do wymogów prawa unijnego. Zgodnie z nowymi przepisami instytucje administracji rządowej, samorządowej a także niektóre organizacje pozarządowe są zobowiązane do dostosowania stron internetowych i aplikacji mobilnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu i osób starszych.

Zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych oznacza spełnienie zasad Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0). Zgodnie z nimi, podstawą jest dążenie do spełnienia czterech podstawowych kryteriów, dzięki którym osoby z różnymi niepełnosprawnościami będą mogły dotrzeć do prezentowanych treści. Pierwszym z czterech kryteriów jest „funkcjonalność”, czyli wymaganie, by prezentowana informacja była w pełni dostępna zarówno za pomocą klasycznych metod, ale również odczytywana za pomocą możliwie najszerszej liczby narzędzi wspomagających. Drugi to „kompatybilność”, czyli sposób prezentowania informacji powinien być zaprojektowany i wykonany tak, by umożliwiał współpracę z narzędziami wspierającymi. Kolejnym jest „postrzegalność”, czyli prezentowanie informacji w sposób umożliwiający ich postrzeganie za pomocą różnych zmysłów. Ostatni to „zrozumiałość”, czyli zapewnienie, aby wszelkie prezentowane informacje, jak i sposób dotarcia do nich, były zrozumiałe dla każdego użytkownika.

Jeżeli jakaś strona lub jej element nie będzie zgodny z przepisami podmiot publiczny ma maksymalnie 7 dni na jej dostosowanie, na żądanie osoby zainteresowanej. Jeżeli tego nie zrobi ma obowiązek powiadomić osobę zgłaszającą żądanie o przyczynach opóźnienia i wyznaczenia nowego terminu.

Podmioty publiczne zobowiązane są także do sporządzenia deklaracji dostępności, która informuje osoby niepełnosprawne o tym, czego mogą spodziewać się korzystając z danej strony internetowej lub z danej aplikacji mobilnej. Ma zawierać także informacje o dostępności architektonicznej dla osób z niepełnosprawnością budynku będącego siedzibą podmiotu publicznego.

Nadzór nad realizowaniem przepisów ustawy sprawował będzie minister cyfryzacji. W przypadku nie wywiązywania się z obowiązków nałożonych przez ustawę będzie mógł w drodze decyzji administracyjnej nakładać kary pieniężne. Będzie także monitorował dostępność cyfrową i przekazywał sprawozdanie w tym zakresie do Komisji Europejskiej.

kat, fot.pixabay.com

Data publikacji: 18.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również