Data dodania: 04.11.2017

"Litr paliwa zamiast piwa" - urodzinowa akcja dla niepełnosprawnych

O. franciszkanin, dziennikarz, piłkarz i wolontariusz Stowarzyszenia Na Tak - świętują urodziny na początku listopada. Od kilku lat zamiast prezentów, apelują o włączenie się do akcji „litr paliwa zamiast piwa", która wspiera osoby z niepełnosprawnością.

Organizatorzy zbiórki określają samych siebie jako "czterech facetów po 30-tce". Krystian Włodarczak związany ze Stowarzyszeniem Na Tak, piłkarz Szymon Pawłowski, franciszkanin o. Leonard Bielecki i dziennikarz TVP Tomasz Wolny obchodzą urodziny w pierwszych dniach listopada.
W ramach swojego urodzinowego prezentu postanowili zaangażować nie tylko swoich znajomych, ale i mieszkańców Poznania i całego kraju do udziału w akcji „litr paliwa zamiast piwa", z której pieniądze zostaną przekazane dla niepełnosprawnych dzieci.

"Każde przelane 5 zł to 1 litr paliwa, który pozwala jednorazowo przywieźć i odwieźć osobę niepełnosprawną ze Stowarzyszenia na Tak na rehabilitację" - podkreślił Włodarczak. Pieniądze można "zatankować" za pomocą strony internetowej www.litrpaliwa.pl.

Włodarczak tłumaczył PAP, że urodziny ma się tylko raz w roku i warto ten czas wykorzystać, by zrobić też coś dobrego. Jak mówił, największym prezentem dla organizatorów zbiórki jest fakt, że co roku utwierdzają się w przekonaniu, że wciąż są ludzie, którzy gotowi są pomagać.

W ubiegłym roku do akcji włączył się również klub piłkarski Lech Poznań, który obiecał, że jeśli w ciągu pierwszych pięciu dni uda się organizatorom zebrać minimum 1922 litrów (to rok założenia Lecha - PAP), klub zaprosi na swój mecz podopiecznych Stowarzyszenia Na Tak. Klub spełnił swoją obietnicę i na trybunach zasiadło 150 podopiecznych stowarzyszenia.

Dwa lata temu z kolei - urodzinowa akcja "tankowania" wirtualnych litrów paliwa opierała się na rywalizacji. Ten z jubilatów, który zebrał najmniej paliwa miał umyć wszystkie okna w Kamyku - jednej z placówek Stowarzyszenia Na Tak.

Działające w Poznaniu Stowarzyszenie Na Tak pomaga ok. 700 osobom z niepełnosprawnością intelektualną rocznie. Jest m.in. organizatorem Marszu na Tak, w którym biorą udział osoby z zespołem Downa, ich rodziny i przyjaciele. (PAP)

Anna Jowsa, oprac. sza

Data publikacji: 04.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.