Data dodania: 10.11.2017

W walce o dłuższe życie z cukrzycą

12 lat - aż o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych – alarmują eksperci. 12 osób, wśród których jedną drużynę stanowili przedstawiciele organizacji pacjenckich, a drugą znane osobistości, 8 listopada, pokonało 12 pięter nowoczesnego wieżowca Q22 przy Alei Jana Pawła II 22 w Warszawie.

Symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy! Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Dwunastu uczestników akcji, wśród których znaleźli się Maciej Dowbor – dziennikarz, prezenter, triathlonista, Adrianna Palka – lekkoatletka, trenerka, Krzysztof Wieszczek – aktor, triathlonista, członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywni z cukrzycą i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, wystartowało w specjalnym biegu i wspólnie na mecie stworzyło symboliczną „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą". Zasady te zostaną opublikowane na stronach internetowych organizacji pacjenckich oraz na www.dluzszezyciezcukrzyca.pl. Akcja odbyła się w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Polsce i miała zwrócić uwagę na profilaktykę, właściwą kontrolę cukrzycy i zapobieganie najgroźniejszym powikłaniom tej choroby.

- Niedopuszczenie do powikłań sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu, zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, zrównoważona dieta to tylko część z dwunastu zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą – tłumaczy Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Te zasady to nie tylko zalecenia dotyczące profilaktyki. To kierunkowskaz dla wszystkich, którzy nie chcą zachorować i dla tych, którzy już się z chorobą zmagają. Świadomy pacjent, który zna przyczyny, konsekwencje, narzędzia do walki z cukrzycą może być partnerem dla lekarza, współodpowiedzialnym za efekty leczenia – dodaje Anna Śliwińska.

- Życie z cukrzycą może być nie tylko dłuższe, ale nawet ciekawsze. Przeciwności jakie napotykają chorzy mogą często stanowić wyzwanie, które ich wzmocni. Cukrzyca nie jest przeszkodą w osiąganiu celów tak życiowych, jak i zawodowych. – mówi Eugeniusz Śnieżko, prezes Stowarzyszenia Aktywni z cukrzycą, który na co dzień jest bardzo aktywną osobą. – Trzeba zrozumieć tę chorobę i wiedzieć jak z nią postępować. Od kilku lat współorganizujemy różnego rodzaju akcje ukierunkowane na edukację oraz uświadamianie Polakom, jak rozpoznać czynniki ryzyka cukrzycy i kto powinien częściej zgłaszać się na badania kontrolne.

Statystyki dotyczące cukrzycy są alarmujące. Na świecie co 6 sekund z powodu powikłań tej choroby umiera jedna osoba. Na cukrzycę typu 2 zapadają coraz młodsze osoby. Przyczyniają się do tego niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, podczas której występuje wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru, ale także skuteczna walka z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z tą chorobą. Nieleczona cukrzyca wiąże się z uszkodzeniem czynności wielu narządów. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe.

- Jednym z największych wyzwań jakie stoją przed lekarzami, ekspertami, politykami, przed całymi systemami ochrony zdrowia, nie tylko w Polsce ale też na całym świecie, jest zmiana niekorzystnych statystyk dotyczących umieralności chorych na cukrzycę – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Chorych tych dotyka szereg powikłań związanych z cukrzycą, w tym uszkodzenie funkcji nerek, neuropatia z zespołem stopy cukrzycowej, choroby oczu prowadzące czasem do ślepoty; wywierają one wpływ na jakość ich życia. Najpoważniejszym jednak problemem pacjentów z cukrzycą jest wysokie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Jak wykazują badania epidemiologiczne średnia długość życia pacjentów z cukrzycą jest średnio o kilkanaście lat krótsza niż u osób bez cukrzycy. Wynika to przede wszystkim z powikłań sercowo-naczyniowych, głównie zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Możemy i musimy temu przeciwdziałać, zwłaszcza że osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają nie tylko na dobrą kontrolę poziomu cukru, ale także na zastosowanie do tego celu leków dodatkowo zmniejszających wspomniane ryzyko sercowo-naczyniowe. Musimy też właściwie leczyć nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe, kontrolować masę ciała. Trzeba zrobić wszystko co możliwe, znaleźć i wdrożyć wszelkie dostępne rozwiązania, aby cukrzyca nie łączyła się z niepełnosprawnością i prognozą krótszego życia. - dodaje prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Choroba wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności, a nawet niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Typowe symptomy cukrzycy to utrata masy ciała, mimo nadmiernego łaknienia, oddawanie zwiększonej ilości moczu, wzmożone pragnienie, zmęczenie, osłabienie, paradontoza.

Wyróżniamy cukrzycę typu 1, która najczęściej występuje u dzieci i młodych ludzi, cukrzycę typu 2, która stanowi około 80 ptoc. wszystkich przypadków choroby, cukrzycę ciężarnych, a także inne typy o nieznanej etiologii. Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się: uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość. Nieleczona może prowadzić do wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych np. zawału serca lub udaru mózgu.

Zaleca się, aby u każdej osoby powyżej 45. roku życia wykonywać oznaczenie poziomu glukozy co trzy lata, a u osób w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz w roku. Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi żylnej u zdrowej osoby to: 70- 99 mg/dl i < 140 mg/dl w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT).

Wydarzenie pt. „12 wspaniałych rzuca wyzwanie cukrzycy" organizowane jest w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą", której inicjatorem jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Aktywni z cukrzycą oraz portal mojacukrzyca.org.

***
Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku.

Stowarzyszenie Aktywni z cukrzycą zrzesza chorych z różnych grup zawodowych i ze wszystkimi typami cukrzycy. Główną ideą działań grupy jest edukacja dotycząca samej choroby oraz promocja szeroko rozumianej aktywności, zarówno sportowej jak i społeczno-zawodowej. Wśród członków grupy znajdują się sportowcy amatorzy, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowe leczenie i prowadzenie prozdrowotnego stylu życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą. Aktywni z cukrzycą biorą udział w biegach krótko i długodystansowych oraz triathlonach na dystansach od 1/8 Ironman do 1/2 IM, czyli 1900 metrów pływania na wodach otwartych, 90 km jazdy rowerem i półmaraton - 21km biegu w jednym. www.aktywnizcukrzyca.pl, www.facebook.com/zcukrzyca

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Największe zrzeszenie pacjentów diabetologicznych w Polsce. Celem działania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków jest m.in. opieka i pomoc ludziom chorym na cukrzycę, reprezentowanie i ochrona interesów członków Stowarzyszenia, dbanie o jakość leczenia cukrzycy poprzez właściwe wykreowanie systemu lecznictwa diabetologicznego, poprawa prawnej, materialnej i społecznej pozycji diabetyków w państwie i społeczeństwie, integracja środowiska chorych. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 1981 r. Zrzesza ponad 80 tys. członków zarejestrowanych w ok. 400 kołach terenowych. W 1991 roku Stowarzyszenie zostało członkiem Międzynarodowej Organizacji Diabetologicznej IDF (International Diabetes Federation), którego siedziba mieści się w Brukseli.
www.diabetyk.org.pl, www.facebook.com/PolskieStowarzyszenieDiabetykow

mojacukrzyca.org - to portal o charakterze informacyjnym dedykowany osobom chorym na cukrzycę w każdym wieku oraz adresowany do osób zainteresowanych tematyką cukrzycy. Przez 16 lat swojej działalności zyskał dużą popularność - ponad 1500 unikalnych użytkowników/dzień. Głównym celem portalu mojacukrzyca.org jest dostarczanie informacji z dziedziny diabetologii oraz umożliwienie nawiązania kontaktów pomiędzy diabetykami, m.in. za pomocą forum dyskusyjnego, a także obecności w mediach społecznościowych. Portal działa od 2001 r. i ma charakter niekomercyjny. www.mojacukrzyca.org

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Dłuższe życie z cukrzycą" ma na celu podnoszenie świadomości na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2 oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy z zakresu kontroli cukrzycy, poprawy jakości i długości życia pacjentów. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną w obszarze diabetologii, w ramach kampanii prowadzone są także akcje dotyczące profilaktyki cukrzycy wśród zdrowych osób. Organizatorem programu jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Stowarzyszenie Aktywni z cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i portal mojacukrzyca.org. www.dluzszezyciezcukrzyca.pl.

pr
Data publikacji: 10.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.