Data dodania: 11.12.2017

Chory Tymek leci do USA, na jego leczenie zebrano ok. 2,3 mln zł

Ok. 2,3 mln zł udało się w sumie zebrać na leczenie ciężko chorego Tymona z podpoznańskich Złotnik; w środę chłopiec leci z tatą na kilka miesięcy do USA. W poniedziałek 11 grudnia na konferencji prasowej ojciec Tymka dziękował wszystkim ofiarodawcom za pomoc.

Tymon choruje na bardzo rzadki i złośliwy nowotwór mózgu – rak splotu naczyniówkowego. Mutacja genu sprawia, że wycinane guzy odrastają. Szansą dla chłopca jest leczenie w ośrodku w USA. Jednak aby Tymek mógł podjąć terapię, trzeba było w ciągu kilku dni zebrać ok. 2 mln zł.

Zbiórka była prowadzona m.in. za pośrednictwem portalu siepomaga.pl; prawie 85 tys. osób wpłaciło tą drogą ponad 2 mln zł. Pieniądze zbierane były też na licytacjach oraz w trakcie licznych wydarzeń zorganizowanych z myślą o Tymku w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach.
Tata Tymka, Radosław Klimaszewski, powiedział na konferencji prasowej, że zgromadzone środki już trafiły na konto szpitala dziecięcego w Columbus.

- W tym szpitalu syn przejdzie cztery cykle chemioterapii. Leki, które tam będzie dostawał, są w Polsce dostępne, ale u nas nie stosuje się ich w tak krótkim czasie w tak wysokich dawkach. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia autoprzeszczepu komórek macierzystych; trzykrotnego „wyzerowania" u Tymka odporności na jakąkolwiek infekcję – ryzyko powikłań jest bardzo wysokie - wyjaśnił.
Jak dodał, leczenie potrwa ok. 4,5-6 miesięcy. - Wiemy, że ośrodki stosujące taką terapię są także w Europie, w Anglii i Francji, ale nam zależało na dotarciu do USA, bo tam pracuje jej twórca. Połączenie nowotworu CPC z mutacją genową jest rzadkim przypadkiem w Polsce – dodał.

Kilka dni temu chłopiec wrócił do domu ze szpitala po kolejnej operacji.
- Tymek jest uśmiechnięty, bawi się z rodzeństwem i cieszy się domem. Jest bardzo podekscytowany podróżą. Wie, że będzie leciał największym i najszybszym samolotem, który ląduje w Polsce - powiedział Radosław Klimaszewski. W trakcie konferencji tata Tymka podziękował też wszystkim ofiarodawcom, a także organizatorom wydarzeń w trakcie których zbierano pieniądze na leczenie.

Z myślą o chorym chłopcu, na początku grudnia w stolicy Wielkopolski zorganizowany został "Snow Piknik Ratujmy Tymka" z koncertami, aukcjami i grill party. Na imprezie pojawiły się tłumy poznaniaków; wydarzenie cieszyło się też dużym zainteresowaniem mediów. Wyróżnikiem pikniku był śnieg, który pokrył m.in. górkę saneczkową znajdującą się w parku Wieniawskiego.

Jak powiedział główny organizator imprezy Artur Rajewski, bezpośrednio po pikniku trafiło do niego wiele próśb o pomoc od rodziców innych chorych dzieci. Stąd pojawił się pomysł, by rokrocznie powtarzać imprezę w każdy pierwszy weekend grudnia. Środki zebrane w trakcie pikników będą trafiać na pomoc kolejnym potrzebującym dzieciom.(PAP)

Rafał Pogrzebny
Data publikacji: 11.12.2017 r


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.