Data dodania: 28.07.2018

Siódma edycja projektu „440 km po zmianę” zakończona

Już 3 lipca kobieca ekipa projektu „440 km po zmianę” wyruszyła w trasę. Po raz siódmy uczestniczki akcji łączą podróżowanie ze spełnianiem marzeń i wsparciem dla kobiety z niepełnosprawnością ruchową. Jak co roku, tak i tym razem, jeszcze więcej osób dołączyło do nich na trasie, a nocowali u zaprzyjaźnionych z projektem mieszkanek i mieszkańców Wybrzeża.

Projekt ten był wielokrotnie prezentowany na łamach i w portalu „Naszych Spraw”:
http://naszesprawy.eu/rehabilitacja-zdrowie-i-nauka/12966-plaze-dla-kazdego.html
http://naszesprawy.eu/projekty-programy/10123-440-km-po-zmiane.html

Uczestniczki marszu „440 km po zmianę”, wędrują wzdłuż polskiego wybrzeża, aby zwrócić uwagę na problemy osób z niepełnosprawnością, w szczególności z ich dostępem do plaż i aktywnego na nich wypoczynku. Został on zapoczątkowany w 2012 roku przez Sylwię „Nikko” Biernacką, fotografkę, trenerkę i liderkę społeczną, a jest realizowany przez Fundację Machina Zmian, której ona prezesuje.

Każda podróż projektu „440 km po zmianę” to wsparcie w pozyskaniu aktywnego wózka lub protezy dla kobiety z niepełnosprawnością ruchową znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Do tej pory Urszula Kosmal-Krauze z Warszawy i Katarzyna Bieniek z Dębia otrzymały protezy nóg o wartości ponad 40 tysięcy złotych, a Angelika Boniuszko z Gdyni i Elżbieta Pindel z Krakowa – aktywne wózki.

W 2018 roku dzięki pieszej wędrówce liczącą 440 kilometrów trasą Świnoujście–Piaski Sponsor strategiczny, firma Sunrise Medical, przekaże aktywny wózek Agnieszce Kiełkowskiej z Chełmży, chorującej na stwardnienie rozsiane. Agnieszka ma 40 lat, do czasu urodzenia syna pracowała w zakładzie krawieckim. Od 9 lat jest mamą Mariusza na pełnym etacie i nie pracuje. Marzy o pracy z dziećmi na pół etatu i nowym mieszkaniu. Udział w projekcie „440 km po zmianę” to dla niej szansa na poznanie innych osób, które mają podobne doświadczenie. Chciałaby się poczuć mniej samotna.

Zespół Fundacji Machina Zmian od kilku lat przeprowadza także audyty dostępności plaż i opracowuje rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, aby były one dostępne i wygodne bez względu na stopień sprawności, w myśl hasła: Plaże dla wszystkich! Opracowane rekomendacje oraz filmy edukacyjne o dostępnych plażach można znaleźć stronie internetowej www.440km.pl.

Zespół ten ma swoje małe - duże sukcesy. Według jego rekomendacji zostało zmodernizowane wejście na plażę nr 46 w Jastarni. W Gdyni Orłowie powstała kładka z ławkami i zadaszeniem, Gdynia i Jastarnia zakupiły także wózek do kąpieli dla osób o ograniczonej sprawności (amfibia). Dwa podobne wózki są również w Gdańsku.

- Naszym marzeniem jest jedno w pełni dostępne wejście w każdej miejscowości, gminie i mieście na polskim wybrzeżu. Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, słuchu, wzroku, opiekunek i opiekunów małych dzieci. Dostępne dla najmłodszych, najstarszych oraz turystek i turystów – z energią mówi Sylwia „Nikko” Biernacka.

W 2016 roku zespół jej fundacji przygotował rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże dla 10 nadmorskich gmin zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, . Rekomendacje nie są obligatoryjne. Niektóre samorządy z nich korzystają, inne nie.

- Dostępne plaże są wygodne dla nas wszystkich. Przestańmy mówić o tym, że projektujemy plaże dla osób z niepełnosprawnościami. Z plaży, która jest wykonana zgodnie z naszymi rekomendacjami, korzystają chętniej wszystkie osoby, bez względu na wiek i stopień sprawności, bo jest po prostu wygodniejsza. Niestety podczas modernizacji wejść na plaże często spotykamy się z wybiórczym widzeniem przestrzeni i zapominaniem o kontrastowym oznaczeniu schodów, systemie fakturowym i innych rozwiązaniach, których wdrożenie jest łatwe i po prostu niezbędne. Niestety, zdarzają się także inwestycje, które są wykonane niezgodne z obowiązującym prawem budowlanym, na przykład podjazdy z przyprawiającym o zawrót głowy kątem nachylenia. – kontynuuje Biernacka.

Sylwia „Nikko” Biernacka, która w tym roku przejdzie trasę po raz siódmy, przyznaje, że „440 km po zmianę” to projekt, który od początku wydawał się szalony. Wszystko zaczęło się w 2012 roku od jej pierwszego samotnego kroku. Przejść samotnie 440 km po piasku, bez wsparcia finansowego, zaplecza organizacyjnego, z plecakiem ważącym 22 kilogramy, po to aby pomóc nieznajomej kobiecie otrzymać protezę nogi?! Szalone. Zrobiła to! Rok później jeszcze raz przeszła trasę samotnie, po drodze organizując spotkania z nowym gronem Ambasadorek projektu.

Od drugiej edycji podróżuje z osobami wspierającymi inicjatywę. Dzisiaj „440 km po zmianę” ma liczne grono aktywnych sympatyków i sympatyczek – osób z całej Polski zrzeszonych w Klubie 440 km po zmianę, które przyłączają się do Sylwii na trasie. Niektóre już kolejny raz z rzędu.

Ambasadorkami akcji „440 km po zmianę” są: Monika Kuszyńska, Katarzyna Rogowiec, Iwona Krzyżak, Paulina Pohl, Anna Rutz, Marta Czachor.

Marsz to także dobra okazja do spotkań i prelekcji. Projekt jest realizowany już siódmy raz, dlatego przedstawicielki fundacji mogą także weryfikować i analizować postęp we wdrażaniu nowych, przyjaznych rozwiązań, jakie obiecują wprowadzać kolejne samorządy.

Jedno z nich miało miejsce u kresu tegorocznego przejścia, z członkami gdyńskiego samorządu, 26 lipca na śródmiejskiej plaży. Podczas wizyty wywiązała się dyskusja, wymieniono się doświadczeniami, a także podkreślono potrzebę wprowadzania nowych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim plaż i instalacji udogodnień, które pozwolą osobom na wózkach korzystać z letniego wypoczynku. W spotkaniu wzięła udział Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

- Na pewno zawsze porady ekspertów, a w dodatków ekspertów, którzy czerpią z własnego doświadczenia są bardzo cenne. Ten projekt gości w Gdyni nie po raz pierwszy, dbałość o potrzeby osób ze zróżnicowanymi niepełnosprawnościami również nie jest u nas nowością, natomiast dążymy do perfekcji. Dzisiaj pojawiło się co najmniej kilka pomysłów, które bardzo będę chciała wdrożyć, część z nich wymaga czasu, ale niektóre są rozwiązaniami organizacyjnymi – powiedziała wiceprezydent.

Po zakończeniu tegorocznego przejścia, 27 lipca, Fundacja Machina Zmian zorganizowała w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku Piknik „440 km po zmianę”, podczas którego, m.in. można było spotkać zmęczone, ale szczęśliwe uczestniczki i uczestników tegorocznej odsłony, Ambasadorki projektu, przedstawicieli Sponsora strategicznego - firmy Sunrise Medical, trenerów i coachów z All For Body, którzy zaprezentowali stworzone specjalnie dla „440” sekwencje ćwiczeń oraz zaangażowanych w realizację idei plaż dla wszystkich przedstawicielki i przedstawicieli władz samorządowych. Była też okazja do darmowej przejażdżki na handbike’ach, pokaz wózków i sprzętów służących rehabilitacyji, a także warsztaty rękodzielnicze i zabawy dla najmłodszych i starszaków.

Zespół projektu „440 km po zmianę” wierzy, że dzięki ich działaniom więcej osób uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować na równych prawach w różnych sferach życia, bez względu na stopień sprawności. Nasze plaże i przestrzeń staną się dostępne dla wszystkich i my także staniemy się bardziej otwarte i otwarci na różnorodność – taka jest jego wizja Morza Zmian.
Przyłącz się! Weź udział w podróży po Zmianę!

Sponsor strategiczny: Sunrise Medical
Partnerzy projektu: All for Body, KokoWorld, E-print

Info i fot. 440 km po zmianę, oprac. rhr /

Zobacz galerię...

Data publikacji: 28.07.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.